25 июнь куни Ўзбекистоннинг 16 та шаҳрида, Қозоғистон, Тожикистон ва Қирғизистондан югурувчилар иштирокида Марказий Осиёдаги кенг кўламли Yangi Nafas оммавий югуриш мусобақаси бўлиб ўтди. Спорт байрами иккита муҳим сана — Ёшлар куни ва Халқаро Олимпия кунига бағишланган эди.
yangi nafas, реклама
Yangi Nafas халқаро оммавий югуриш мусобақаси Ўзбекистон Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги, Мудофаа вазирлиги, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Қорақалпоғистон Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари, Миллий олимпия қўмитаси иштирокида ташкил қилинди. Тадбирнинг ташкилий ва техник тайёргарлик ишлари Ўзбекистон Енгил атлетика федерацияси томонидан бажарилди, бош ҳамкор — «Ўзбекнефтгаз» АЖ.
Бутун республика бўйлаб 100 мингдан зиёд иштирокчи Yangi Nafas оммавий югуриш мусобақасига қўшилди. Уларнинг орасидан мамлакатнинг 120 та олийгоҳидан 17 мингга яқин талаба ўзларининг байрамларини шаҳарларнинг марказий кўчалари бўйлаб югуриш мусобақасида қатнашиб нишонлади. Ҳарбий ўқув юртларининг курсантлари ва битирувчилари ҳам Vatan Qalqoni ҳарбий-ватанпарварлик оммавий югуриш мусобақасида иштирок этди.
Фарғона, Наманган, Бухоро, Самарқанд, Нукусда югурувчилар иккита масофада мусобақалашди: 1 олимпия миляси (1,61 км) ва 3 км га.
Андижон, Гулистон, Нурафшон, Жиззах, Термиз, Навоий, Қоровулбозор, Қарши, Ғузор, Урганч шаҳарларида 3 км масофага оммавий югуриш мусобақаси ташкил этилди.
Тошкентда Yangi Nafas оммавий югуриш мусобақаси Humo Arena мажмуасининг спорт майдончасида бўлиб ўтди. Мусобақада олти мингга яқин югурувчи иштирок этди. Оммавий югуриш мусобақасининг Тошкентлаги дастурида югурувчилар учун учта масофа ташкил этилди — 1 та олимпия миляси (1, 61 км), 3 километр ва 10 километр.
Yangi Nafas оммавий югуриш мусобақасининг очилишида табрик сўзи билан Ёшлар сиёсати ва спорт вазири Адҳам Икромов чиқиб, иштирокчиларни Ёшлар куни билан табриклади ва ёш авлод бугунги кунда соғлом ва фаол турмуш тарзи йўлига турганини таъкидлаб ўтди.
Шунингдек, очилиш маросимида Ўзбекистон бош вазир ўринбосари Зулайҳо Маҳкамова, Ўзбекистон президенти қошидаги Хавфсизлик кенгашининг котиби ва Триатлон федерацияси раиси Виктор Маҳмудов, Ички ишлар вазири ўринбосари генерал-майор Азизбек Икромов ва Миллий олимпия қўмитасининг бош котиби Ойбек Қосимов сўзга чиқди.
Енгил атлетика федерацияси томонидан ўтказилаётган Yangi Nafas ижтимоий-спорт ҳаракати Olympic Day`ни нишонлаш учун ажойиб платформага айланди. Жаҳон спорт ҳамжамияти июнь ойида Халқаро олимпия кунининг (Olympic Day) 75 йиллигини нишонлайди. Ўзбекистон Халқаро олимпия қўмитасининг «Келинг ҳаракатланамиз» (Let's Move) шиори остидаги информацион кампаниясига қўшилди. Ўзбекистоннинг олтита шаҳрида Yangi Nafas халқаро лойиҳасининг иштирокчилари бутун дунё бўйлаб 5 млн югурувчиларни қўллаш рамзида битта олимпия милясини югуриб ўтди.
Yangi Nafas оммавий югуриш мусобақалари бутун Ўзбекистон бўйлаб 2020 йилдан бошлаб ўтказиб келинмоқда. 600 мингдан зиёд иштирокчи, миллат саломатлигини мустаҳкамлаш ва соғлом турмуш тарзини оммалаштиришга қаратилган ижтимоий-спорт ҳаракатига қўшилишга муваффақ бўлди.
2023 йили Yangi Nafas оммавий югуриш мусобақаси ўз чегераларини кенгайтирди ва қўшни республикаларнинг Енгил атлетика федерациялари кўмагида югуриш мусобақасига Қозоғистон, Тожикистон ва Қирғизистондан 300 нафарга яқин ёш спортчилар ва югуриш ҳаваскорлари қўшилиш имкониятига эга бўлди. Yangi Nafas қўшни мамлкатларнинг тилларида янги ва ёрқин оҳангга эга бўлди — «Нафаси нав», «Жаны дем», «Жаñа тинис» «Тäзе дем» ҳамда Марказий Осиёдаги югуриш ҳаваскорлари учун кутилган спорт воқеаларининг бирига айланди.
«Мен Тошкентга илк маротаба келдим ва дарҳол бундай катта спорт байрамига қўшилдим. Yangi Nafas оммавий югуриш мусобақасининг тайёргарлиги ва ўтказилиши энг юқори даражада ташкил этилганлигини алоҳида таъкидлаб ўтишим керак. Шу билан бирга, Ўзбекистон ва Тожикистон Енгил атлетика федерацияларига спорт югуриш ҳаваскорлари учун эшиклар ва чегараларни очадиган мана бундай ҳамкорлик учун миннатдорчилик билдирмоқчиман. Тожикистонда ҳам югуриш тобора оммалашиб бормоқда ва мен йирик спорт клубларининг бири — DAV.Tj клубининг аъзосиман. Айниқса, мен бугун ўзимнинг 5 ва 10 км масофалик шахсий рекордимни такрорлаганим жуда ёқимли. Yangi Nafas халқаро оммавий югуриш мусобақасида кейинчалик ҳам иштирок этишни режалаштиряпман», — деб сўзлаб берди финишдан сўнг тожикистонлик югурувчи Мирзодалер Михсинзода.
Спорт тадбирининг якунида оммавий югуриш мусобақасининг барча ғолибларига эсдалик совринлари ва совғалар топширилди. Тошкентда ғолиблар Yangi Nafas оммавий югуриш мусобақаси муносабати билан «Milliy Bog'»да ташкиллаштирилган кечки концерт давомида тақдирландилар.

25 июня в 16 городах Узбекистана состоялся один из масштабных забегов в Центральной Азии Yangi Nafas с участием бегунов из Казахстана, Таджикистана и Кыргызстана. Праздник спорта был посвящён двум важным датам — Дню молодёжи и Международному олимпийском дню.
Организаторами международного забега Yangi Nafas выступают Министерство молодёжной политики и спорта, Министерство обороны, Министерство высшего образования, науки и инноваций, Министерство внутренних дел Узбекистана, Совет министров Каракалпакстана, хокимияты областей и Ташкента, Национальный олимпийский комитет. Организационная и техническая подготовка мероприятия выполнена Федерацией лёгкой атлетики, генеральный партнёр — АО O’zbekneftgaz.
Более 100 тысяч участников по всей республике присоединились к забегу Yangi Nafas. Из них около 17 тысяч студентов из 120 вузов страны отметили свой праздник молодого поколения массовым спортивным забегом по центральным улицам городов. Курсанты и выпускники военных учебных учреждений также приняли участие в военно-патриотическом забеге Vatan Qalqoni.
В Фергане, Намангане, Бухаре, Самарканде, Нукусе бегуны соревновались на двух дистанциях — 1 олимпийская миля и 3 км. В Андижане, Гулистане, Нурафшане, Джизаке, Термезе, Навои, Караулбазаре, Карши, Гузаре, Ургенче был организован забег на 3 км.
В Ташкенте забег Yangi Nafas состоялся на спортивной площадке Humo Arena. В состязании приняли участие около 6000 бегунов. В программе забега в столице было организовано три дистанции — 1 олимпийская миля (1, 609 м), 3 км и 10 км.
На открытии забега Yangi Nafas с приветственным словом выступил министр молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов, который поздравил участников с Днём молодёжи и отметил, что молодое поколение сегодня взяло курс на здоровый и активный образ жизни.
Также на открытии выступили заместитель премьер-министра Зулайхо Махкамова, секретарь Совета безопасности при президенте Узбекистана и председатель Федерации триатлона Виктор Махмудов, заместитель министра внутренних дел генерал-майор Азизбек Икрамов и генеральный секретарь Национального олимпийского комитета Ойбек Касимов.
Социально-спортивное движение Yangi Nafas, проводимое Федерацией лёгкой атлетики, стало отличной платформой для празднования Olympic Day. Спортивное мировое сообщество в июне празднует 75-летие Международного олимпийского дня (Olympic Day). Узбекистан присоединился к информационной кампании Международного олимпийского комитета под слоганом «Давайте двигаться!». В 6 городах Узбекистана участники международного проекта Yangi Nafas пробежали одну олимпийскую милю, поддержав 5 млн бегунов по всему миру.
С 2020 года по всему Узбекистану проводятся массовые забеги Yangi Nafas. Более 600 тысяч участников смогли присоединиться к социально-спортивному движению, направленному на укрепление здоровья нации и популяризацию активного образа жизни.
В 2023 году забег Yangi Nafas расширил горизонты и при поддержке федераций лёгкой атлетики соседних республик к забегу смогли присоединиться около 300 молодых спортсменов и любителей бега из Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана. Yangi Nafas обрёл новое и яркое звучание на языках соседних республик: «Нафаси нав», «Жаны дём», Jaña tinis, Täze dem и стал одним из ожидаемых спортивных событий для любителей бега в Центральной Азии.
«Я впервые прибыл в Ташкент и сразу же присоединился к такому большому спортивному празднику. Хотелось бы отметить организацию подготовки и проведения забега Yangi Nafas на самом высоком уровне и поблагодарить федерации лёгкой атлетики Таджикистана и Узбекистана за такое сотрудничество, где спорт открывает двери и границы для любителей бега. У нас в стране бег тоже набирает популярность, и я состою в одном из самых больших беговых клубов — Dav.Tj. Особенно приятно, что сегодня я побил свой личный рекорд на 5 и 10 км. Планирую и дальше участвовать в международном забеге Yangi Nafas», — поделился после финиша бегун из Таджикистана Мирзодалер Михсинзода.
В завершение спортивного мероприятия все победители забега получили памятные призы и подарки. В Ташкенте победителей поздравили во время вечернего концерта в парке Milli Bog'.