2022 йилда Ўзбекистонда ялпи ички маҳсулотнинг ўсиш даражаси 5,7 фоизга етди. Бу ҳақда Жаҳон банкининг «Жаҳон иқтисодий истиқболлари» чораклик ҳисоботида сўз боради.
«2023 йилда Россиядаги рецессия ва Хитойдаги ўсишнинг сустлиги Марказий Осиё мамлакатларидаги иқтисодий фаоллик даражасига салбий таъсир қилади», — дейилади ҳисоботда.
Жаҳон банки прогнозига кўра, минтақа иқтисодиётининг ўсиши 3,9 фоизни ташкил этади. Ўзбекистонда ялпи ички маҳсулот 4,9 фоизга, Қозоғистонда 3,5 фоизга, Қирғизистонда 3,5 фоизга, Тожикистонда 5 фоизга ўсиши кутилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, ўтган йилнинг октябр ойида Жаҳон банки Ўзбекистонда 2022 йилда ЯИМ ўсиши прогнозини 4,3 фоиздан 5,3 фоизга кўтарган, бироқ 2023 йил учун 5,3 фоиздан 4,9 фоизга туширган эди.
Европа ва Марказий Осиё
Жаҳон банки экспертларининг маълумотларига кўра, 2022 йилда Европа ва Марказий Осиё (ЕМО) минтақасида иқтисодий ўсиш суръати кескин пасайиб, 0,2 фоизга етган. Бу Россия иқтисодиётининг қисқариши ва Украинадаги чуқур таназзулни акс эттиради. Бу икки давлатни ҳисобга олмаганда, мазкур минтақадаги ўсиш 2022 йилда деярли икки бараварга қисқариб, 4,2 фоизга етди ва бутун минтақа бўйлаб ўсиш секинлашди.
ЕМО минтақасидаги иқтисодий таназзул дастлаб ўйланганидан камроқ жиддий бўлиб чиқди. 2022 -йилда маҳсулот ва хизматлар ишлаб чиқариш ҳажми камаймади, балки жуда оз миқдорда ошди.
Қайд этилишича, 2022 йилда кўплаб мамлакатлар учун прогнозларга евроҳудудда йилнинг биринчи ярмида ўсиш кутилгандан кўра юқорироқ бўлгани, шунингдек, ҳукуматлар томонидан аҳоли ва тадбиркорлик субъектларини озиқ-овқат ва энергия ресурслари нархларининг кескин ошишидан ҳимоя қилишга ёрдам берган қўшимча чора-тадбирлар самараси ўлароқ ўзгартишлар киритилган.
Бироқ 2022 йилдаги ижобий динамика ЕМО минтақасида нотекис тарзда намоён бўлди, дейилади ҳисоботда. Россиядан капитал ва мигрантларнинг кескин чиқиб кетиши, шунингдек, айрим савдо ва молиявий оқимларнинг эҳтимолий йўналишини ўзгартириш бир қатор иқтисодиётларда, айниқса Жанубий Кавказ мамлакатларида ички талаб ва хизматлар экспортининг ўсишига ёрдам берди.
«Энергия нархларининг ошиши иқтисодий фаолликни қўллаб-қувватлади ва энергия экспорт қилувчи мамлакатларда давлат бюджетини яхшилади. Шу билан бирга, бошқа иқтисодиётларда 2022 йил учун прогнозлар бироз юқорига қараб ўзгартирилди, бу Украинага бостириб киришнинг жиддий оқибатлари билан боғлиқ», — дея таъкидлади экспертлар.
2022 йилда КМО мамлакатларида ўртача истеъмол инфляцияси кескин ўсди, бу 1998 йилдан буён ҳар қандай йилга қараганда анча юқори, чунки кўплаб мамлакатларда товар нархлари (айниқса, энергия ва озиқ-овқат) кўтарилди ва валюталар заифлашди.
Ҳисоботда айтилишича, юқори энергия ва озиқ-овқат нархлари, айниқса, энг камбағал уй хўжаликларининг даромадларини оширмоқда. Бутун минтақада инфляция марказий банк кўрсаткичларидан анча юқори бўлиб қолди.
2023 йилда ЕМО минтақасида маҳсулот ва хизматлар ишлаб чиқариш деярли ўзгаришсиз қолиши ҳамда атиги 0,1% ўсиши прогноз қилинмоқда.
Яқин муддатли прогнозларнинг ёмонлашуви, асосан, Европа Иттифоқига Россиядан энергия етказиб беришнинг тўхтатилиши таъсирини, шунингдек, евроҳудуд мамлакатларида кўрилган қўшимча пул-кредит қатъийлаштириш чораларини акс эттиради. Ушбу ҳодисалар табиий газ нархининг ошиши ҳамда уларнинг товар ва хизматларига ташқи талабнинг заифлашиши натижасида ЕМО минтақаси иқтисодиётига салбий таъсир кўрсатди.
Марказий банклар мақсадли инфляция билан курашаётгани сабабли минтақадаги иқтисодий фаоллик ҳам қаттиқроқ кредит шартлари туфайли заиф бўлиб қолиши прогноз қилинмоқда. 2023 йилга мўлжалланган маҳсулот ва хизматлар ишлаб чиқариш пандемиядан олдинги даражадан 5,7 фоизга паст бўлади.
Украинада 2023 йилда ўсиш бироз тикланади, агар уруш яна кучаймаса, 3,3 фоизни ташкил этади.
ЕМО минтақасидаги асосий иқтисодий ўсиш прогнози учун хавфлар паст даражада. Биринчи навбатда Украинадаги уруш дастлабки прогноздан узоқроқ ёки шиддатли бўлса, у нафақат инсонпарварлик харажатларини келтириб чиқариши, балки иқтисодий ва атроф-муҳитга катта зарар етказиши ва халқаро савдо ва халқаро инвестицияларнинг парчаланиши хавфини ошириши мумкин, деб ҳисоблайди ЖБ экспертлари.
Савдо йўлларидаги ўзгаришлар Украинага бостириб киришнинг салбий оқибатларини қисман юмшатиши ва ушбу минтақадаги бир қатор мамлакатларда жорий ҳисоблар ҳолатини бироз яхшилаши мумкин, дея қайд этди Жаҳон банки.
Агар энергия инқирози чуқурлашиб, Евроҳудуд мамлакатларида иқтисодий вазиятнинг ёмонлашишига ёки Россияда кескин иқтисодий таназзулга олиб келадиган бўлса, 2023 йилда ЕМО минтақасида товар ва хизматлар ишлаб чиқаришнинг пасайиши кузатилиши мумкин, деб ҳисоблайди экспертлар.
Жаҳон бозорларида кредит шартларининг кескинлашуви ва охирги пайтларда доллар курсининг умумий мустаҳкамланиши юзага келмоқда.
Ҳисоботда айтилишича, ЕМО минтақасида, айниқса, қарздорлик даражаси юқори бўлган мамлакатларда молиявий барқарорликка жиддий хавф туғдиради.
Қарзнинг пандемия ва уруш туфайли ўсиши, жаҳон бозорларида кредит шартларининг кескинлашуви фискал майдоннинг кескин қисқаришига ҳамда қарзнинг заифлигини, шу жумладан давлат қарзларини қайта молиялаштириш ва валюта балансининг бузилишига олиб келди, деб таъкидлади Жаҳон банки таҳлилчилари.
Дунёда
Иқтисодий вазиятнинг ўзгарувчанлигини ҳисобга олган ҳолда, ҳар қандай янги салбий омилнинг пайдо бўлиши, масалан, инфляциянинг кутилганидан юқори тезлашиши, уни ушлаб туриш учун фоиз ставкаларининг кескин ошиши, КОВИД-19 пандемиясининг янги тўлқини ёки геосиёсий кескинликнинг кучайиши, Жаҳон банкига кўра, глобал иқтисодиётни турғунликка олиб келиши мумкин.
«Бу 80 йилдан ортиқ вақт ичида биринчи марта бир ўн йил ичида иккита глобал рецессия содир бўлишини англатади», дейилади ҳисоботда.
Прогнозларга кўра, 2023 йилда жаҳон иқтисодиёти 1,7 фоизга, 2024 йилда эса 2,7 фоизга ўсади. Иқтисодий ўсишнинг кескин секинлашуви кенг тарқалган бўлиб, 2023 йилга бўлган прогнозни пастга қараб қайта кўриб чиқиш илғор иқтисодиётларнинг 95 фоизига ҳамда ривожланаётган бозор ва ривожланаётган иқтисодиётларнинг қарийб 70 фоизига таъсир қилиши кутилмоқда.
Келгуси икки йил ичида ривожланаётган бозор ва ривожланаётган мамлакатларда аҳоли жон бошига даромаднинг ўсиши ўртача 2,8 фоизни ташкил этиши прогноз қилинмоқда, бу 2010−2019 йиллардаги ўртача кўрсаткичдан бир фоизга паст. Дунёдаги энг камбағал одамларнинг қарийб 60 фоизини ташкил этувчи Африка Саҳрои Кабирида 2023−2024 йилларда аҳоли жон бошига ўртача даромад ўсиш суръати атиги 1,2 фоизни ташкил этиши кутилмоқда, яъни қашшоқлик даражаси пасайиш эмас, балки ошиши эҳтимоли юқори.
«Иқтисодий ўсишнинг пастлиги ва корхоналарга инвестициялар етишмаслиги таълим, соғлиқни сақлаш, қашшоқликни бартараф этиш ва инфратузилмани ривожлантиришдаги шусиз ҳам мураккаб вазиятни, шунингдек, иқлим ўзгариши билан боғлиқ ўсиб бораётган муаммоларни янада кучайтиради», — деди Жаҳон банки Дэвид Малпасс.
Ривожланган мамлакатларда ўсиш 2022 йилдаги 2,5 фоиздан 2023 йилда 0,5 фоизгача секинлашиши прогноз қилинмоқда. Сўнгги йигирма йил ичида ўсишнинг худди шундай секинлашиши глобал рецессиядан олдин содир бўлди.
АҚШда ўсиш 2023 йилда 0,5 фоизгача секинлашиши прогноз қилинмоқда, бу аввалроқ прогноз қилинганидан 1,9 фоизга паст ва рецессия даврларини ҳисобга олмаганда, 1970 йилдан бери энг паст даражадир.
Евроҳудудда 2023 йилда нол иқтисодий ўсиш кутилмоқда, бу аввалги прогнозлардан 1,9 фоизга паст.
Хитойда эса 2023 йилда ўсиш 4,3 фоизни ташкил этади, бу прогноздан 0,9 фоизга паст.
Юқори инфляция, валюта курсининг қадрсизланиши, кредит шартларининг қаттиқлашиши ва бошқа чекловчи омиллар туфайли ташқи талабнинг сезиларли даражада заифлашиши, Хитойни ҳисобга олмаганда, ривожланаётган бозор ва ривожланаётган мамлакатларда ўсиш суръати 2022 йилдаги 3,8 фоиздан 2023 йилда 2,7 фоизгача секинлашиши кутилмоқда.
2024 йил охирига келиб ривожланаётган бозорлар ва ривожланаётган мамлакатлар ялпи ички маҳсулоти пандемиядан олдинги прогнозлардан тахминан 6 фоизга паст бўлади. Глобал инфляция секинлашиши кутилмоқда, аммо пандемиядан олдинги даражадан юқори бўлиб қолмоқда.
2022−2024 йилларда ривожланаётган бозор ва ривожланаётган мамлакатларга ялпи инвестициялар ҳажми ўртача 3,5 фоизга ўсиши мумкин, бу Жаҳон банки маълумотларига кўра, аввалги йигирма йилликдаги ўртача ўсиш суръатларидан икки баравар кўпдир.
Ҳисоботда инвестициялар ўсишини тезлаштириш учун ҳукуматлар қўллаши мумкин бўлган ёндашувлар таклиф этилади.
«Инвестициялар ўсишини рағбатлантириш бўйича миллий сиёсат мамлакатдаги муайян вазиятга мослаштирилиши керак, аммо бошланиш нуқтаси ҳар доим фискал ва пул-кредит сиёсатининг ишончли асосларини яратиш, шунингдек, инвестиция муҳитини яхшилашга қаратилган кенг қамровли ислоҳотларни амалга оширишдир», — деди Жаҳон банки прогноз гуруҳи директори Айхан Косе.
Иқтисодий ўсишнинг узоқ муддатли истиқболларини яхшилаш учун кичик давлатлар ҳукуматлари иқлим ўзгаришига чидамлиликни ошириш, самарали иқтисодий диверсификацияни рағбатлантириш ва давлат бошқаруви самарадорлигини оширишга алоҳида эътибор қаратишлари керак, деб ҳисоблайди Жаҳон банки.
Ҳисобот муаллифлари жаҳон ҳамжамиятини иқлим ўзгаришига мослашиш ва қарзларни қоплаш учун расмий ёрдам маблағлари оқимини сақлаб қолиш орқали кичик давлатларга ёрдам беришга чақиради.

В 2022 году уровень роста ВВП в Узбекистане достиг 5,7%. Об этом говорится в ежеквартальном докладе Всемирного банка «Перспективы мировой экономики».
«В 2023 году рецессия в России и вялый рост в Китае негативно повлияют на уровень экономической активности в странах Центральной Азии», — отмечается в докладе.
По прогнозу ВБ рост региональной экономики достигнет 3,9%. Как ожидается, ВВП Узбекистана вырастет на 4,9%, Казахстана — на 3,5%, Кыргызстана — на 3,5% и Таджикистана — на 5%.
Напомним, в октябре прошлого года Всемирный банк повысил прогноз роста ВВП Узбекистана в 2022 году с 4,3% до 5,3%, однако понизил его на 2023-й — с 5,3% до 4,9%.
Европа и Центральная Азия
Согласно оценкам экспертов ВБ, в 2022 году экономический рост в регионе Европы и Центральной Азии (ЕЦА) резко замедлился до 0,2%. Это отражает сокращение экономики России и глубокую рецессию в Украине. Без учёта этих двух стран, темпы роста в регионе ЕЦА снизились в 2022 году почти в два раза до 4,2%, причём замедление роста отмечается на всей территории региона.
Экономический спад в регионе ЕЦА оказался менее глубоким, чем изначально предполагалось. В 2022 году объем выпуска товаров и услуг не сократился, а очень незначительно вырос.
«Во многих странах корректировка прогнозов на 2022 год в сторону повышения стала отражением более уверенного, чем ожидалось, роста в еврозоне в первой половине года, более стремительного, чем ожидалось, восстановления международного туризма в связи с перезапуском экономик, а также принятых правительствами дополнительных мер, которые помогли защитить население и предприятия от резкого роста цен на продукты питания и энергоресурсы», — отметили в ВБ.
Однако положительная динамика 2022 года проявилась на территории региона ЕЦА неравномерно, говорится в докладе. Резкий отток капитала и мигрантов из России, а также возможное изменение маршрутов некоторых торговых и финансовых потоков способствовали росту внутреннего спроса и экспорта услуг в ряде экономик, особенно в странах Южного Кавказа.
«Повышение цен на энергоресурсы поддержало экономическую активность и улучшило состояние государственного бюджета в странах-экспортёрах энергоресурсов. При этом в других экономиках прогнозы на 2022 год были скорректированы в сторону повышения лишь незначительно, что связано с серьёзными последствиями вторжения в Украину», — подчеркнули эксперты.
В 2022 году в странах ЕЦА отмечалось резкое повышение медианного уровня потребительской инфляции — гораздо более значительное, чем в любом отдельно взятом году за весь период с 1998 года, поскольку во многих странах рост цен на сырьевые товары (особенно энергоресурсы и продовольствие) и ослабление национальных валют сказались на потребителях, пояснили в ВБ.
Высокие цены на энергоресурсы и продовольствие «съедают» доходы, особенно в самых бедных домохозяйствах, говорится в докладе. Во всем регионе инфляция оставалась значительно выше целевых ориентиров центральных банков.
Согласно прогнозам, в 2023 году объем выпуска товаров и услуг в регионе ЕЦА практически не изменится, а рост составит всего лишь 0,1%.
Ухудшение прогнозов на ближайшую перспективу, в основном, отражает последствия прекращения поставок энергоресурсов в Европейский союз из России, а также дополнительные меры по ужесточению денежно-кредитной политики, принятые в странах еврозоны. Эти события оказали неблагоприятное воздействие на экономики региона ЕЦА в результате повышения цен на
природный газ и ослабления внешнего спроса на их товары и услуги.
Согласно прогнозам, низкий уровень экономической активности на территории региона также будет сохраняться вследствие ужесточения условий кредитования, поскольку центральные банки пытаются справиться с инфляцией, превышающей целевые ориентиры. Объем выпуска товаров и услуг, прогнозируемый на 2023 год, будет на 5,7% ниже допандемических показателей.
В Украине в 2023 году прогнозируется небольшое возобновление роста в размере 3,3% при условии, что не будет дальнейшей эскалации войны.
Риски базового прогноза экономического роста в регионе ЕЦА смещены вниз. Прежде всего, если война в Украине будет более затяжной или более ожесточённой, чем это предусматривает базовый прогноз, то она может не только повлечь гуманитарные издержки, но и нанести гораздо более значительный экономический и экологический ущерб и создать более серьёзную угрозу
фрагментации международной торговли и международных инвестиций, считают эксперты Всемирного банка.
Частично смягчить негативные эффекты вторжения в Украину и немного улучшить состояние счетов текущих операций в ряде стран этого региона может изменение торговых маршрутов, отметили в ВБ.
В случае углубления энергетического кризиса, что вызовет ухудшение экономической конъюнктуры в странах еврозоны или более резкий экономический спад в России, в 2023 году в регионе ЕЦА может произойти сокращение выпуска товаров и услуг, оценивают эксперты.
Ужесточение условий кредитования на мировых рынках и отмечающееся в последнее время общее укрепление доллара создают
серьёзные риски для финансовой стабильности в регионе ЕЦА, особенно в странах с более высоким уровнем задолженности, говорится в докладе.
Обусловленный пандемией и войной рост объёма долга в сочетании с ужесточением условий кредитования на мировых рынках привёл к резкому сокращению фискального пространства и повышению долговой уязвимости, в том числе в результате
рефинансирования государственного долга и валютного дисбаланса, отметили аналитики ВБ.
Мир
Учитывая неустойчивость экономической ситуации, появление любого нового неблагоприятного фактора, например, ускорение инфляции выше ожиданий, резкое повышение процентных ставок для ее сдерживания, новая волна пандемии COVID-19 или эскалация геополитической напряжённости, может столкнуть мировую экономику в рецессию, считают во Всемирном банке.
«Это означает, что впервые за более чем 80 лет в течение одного десятилетия случилось бы две глобальные рецессии», — говорится в докладе.
Согласно прогнозам, в 2023 году мировая экономика вырастет на 1,7%, а в 2024 году — на 2,7%. Ожидается, что резкое снижение темпов экономического роста будет повсеместным: пересмотр прогнозa 2023 годa в сторону понижения затронул 95% развитых экономик и почти 70% стран с формирующимся рынком и развивающихся экономик.
Прогнозируется, что в течение следующих двух лет рост доходов на душу населения в странах с формирующимся рынком и развивающихся экономиках составит в среднем 2,8%, что на один процентный пункт ниже среднего значения за 2010−2019 годы. В странах Африки к югу от Сахары, на долю которых приходится примерно 60% беднейшего населения планеты, средние темпы роста доходов на душу населения в 2023—2024 годах, как ожидается, составят лишь 1,2%, а значит, уровень бедности, вероятнее всего, будет расти, а не снижаться.
«На фоне ухудшения перспектив роста мировой экономики усиливается кризис в области развития, — отметил президент Всемирного банка Дэвид Малпасс. — Странам с формирующимся рынком и развивающимся экономикам грозит затяжной период медленного экономического роста как следствие высокого уровня долговой нагрузки и сокращения притока инвестиций, ведь глобальные потоки капитала будут поглощаться развитыми экономиками, которые сами столкнулись с проблемами — крайне высоким уровнем государственного долга и ростом процентных ставок».
«Низкие темпы экономического роста и недостаток инвестиций в предприятия усугубят и без того тяжёлую ситуацию, складывающуюся в области образования, здравоохранения, борьбы с бедностью и развития инфраструктуры, а также растущие проблемы, связанные с изменением климата», — подчеркнул глава ВБ.
В 2023 году в развитых экономиках прогнозируется замедление темпов роста до 0,5% по сравнению с 2,5% в 2022 году. В последние два десятилетия подобное замедление темпов роста предшествовало глобальной рецессии.
В США в 2023 году прогнозируется снижение темпов роста до 0,5% — это на 1,9% ниже, чем прогнозировалось ранее, и самый низкий уровень с 1970 года, если не учитывать периоды рецессий.
В еврозоне в 2023 году ожидаются нулевые темпы роста экономики, что на 1,9% ниже предыдущих прогнозов.
В Китае темпы роста в 2023 году, по прогнозам, составят 4,3% — на 0,9% ниже, чем прогнозировалось.
Ожидается, что в странах с формирующимся рынком и развивающихся экономиках, не включая Китай, в 2023 произойдёт замедление темпов роста до 2,7% по сравнению с 3,8% в 2022 году вследствие существенного ослабления внешнего спроса вкупе с высокой инфляцией, обесценением валют, ужесточением условий кредитования и другими сдерживающими факторами внутри стран.
К концу 2024 года ВВП стран с формирующимся рынком и развивающихся экономик окажется примерно на 6% ниже по сравнению с прогнозами, сделанными до начала пандемии. Глобальная инфляция, как ожидается, замедлится, но будет оставаться выше допандемийных значений.
В 2022—2024 годах валовые инвестиции в странах с формирующимся рынком и развивающихся экономиках, вероятно, вырастут в среднем примерно на 3,5%, что более чем вдвое ниже средних темпов роста за предыдущие два десятилетия, считают в ВБ.
В докладе предлагаются возможные подходы, которыми могли бы воспользоваться правительства для ускорения роста объёма инвестиций.
«Национальная политика по стимулированию роста инвестиций должна учитывать специфику ситуации в стране, однако отправной точкой всегда является формирование надёжной основы бюджетной и денежно-кредитной политики, а также проведение комплексных реформ, направленных на улучшение инвестиционного климата», — отметил директор группы прогнозов Всемирного банка Айхан Косе.
Чтобы улучшить долгосрочные перспективы экономического роста, правительствам малых государств следует уделять особое внимание повышению устойчивости к изменению климата, стимулированию эффективной экономической диверсификации и повышению эффективности государственного управления, считают в ВБ.
Авторы доклада призывают мировое сообщество оказать помощь малым государствам путём поддержания притока средств в рамках официальной помощи в целях содействия адаптации к изменению климата и восстановлению экономически приемлемого уровня задолженности.