Ўзбекистоннинг 14 та чекка тумани ва 1 шаҳрида IT-шаҳарчалар ташкил этилиши режалаштирилган бўлиб, уларда 10 мингга яқин ёшлар IT, хорижий тиллар ва замонавий касбларни бепул ўрганади. Душанба куни Шавкат Мирзиёевга тақдим этилган рақамли технологияларни ривожлантириш ва соҳада ёшларни қўллаб-қувватлаш чора-тадбирларига бағишланган тақдимотда шулар ҳақида сўз борди.
Гап Чимбой, Ғиждувон, Зомин, Шароф Рашидов, Фориш, Хатирчи, Поп, Шаҳрисабз, Қўшработ, Сариосиё, Сирдарё, Паркент, Тошлоқ ва Тупроққалъа туманлари ҳамда Хонобод шаҳри ҳақида кетмоқда.
Тақдимотда таъкидланишича, ҳозирда IT-хизматлар ва экспортнинг асосий улуши соҳа мутахассисларининг 80 фоизи яшайдиган Тошкент шаҳрига тўғри келмоқда.
Президент шаҳарчалар ёшлар учун қулай жойда бўлиши, уларда юқори малакали мутахассислар дарс бериши зарурлигини таъкидлади.
«Шиддат билан ўзгараётган даврда ҳамма соҳага ахборот технологияларини биладиган кадрлар керак. Бу соҳада хизматлар учун ҳам, экспорт учун ҳам энг асосий ресурс бу — малакали мутахассислар. IT-шаҳарчалар бу йўлда ёшларга қанот бўладиган, замонавий касбларга ўргатадиган тизим бўлиши керак», — деди Шавкат Мирзиёев.
Тадбирда IT-стартап танловларининг шаффофлигини ошириш ва лойиҳа натижалари асосида грантлар ажратиш зарурлиги муҳокама қилинди. IT-парк доирасида IT таълим ва дастурий маҳсулот йўналиши стартаплари ўртасида 1 миллиард сўмгача бўлган соврин учун танлов ўтказиш таклиф этилди.
Рақамли технологиялар соҳасини янги босқичга олиб чиқиш мақсадида сунъий интеллект ва космик фаолиятга оид норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштириш вазифаси қўйилди.
Тақдимотда Ягона коммунал хизматлар платформаси ҳам тақдим этилди. Тизим истеъмолчиларга 8 та коммунал ташкилот хизматлари учун тўловларни амалга ошириш, шунингдек, 14 дан ортиқ идоралар маълумотларини бир жойда йиғиш ва автоматик равишда тақсимлаш имконини беради.
Эълон қилинган маълумотларга кўра, бугунги кунда мамлакатда IT-компаниялар сони 2000 га яқинлашмоқда (2017 йилда — 150 дан кам), уларда 30 минг киши ишлайди. 70 мингдан ортиқ ёшлар IT билан мустақил шуғулланади.
Жорий йилнинг ўтган тўрт ойида соҳадаги хизматлар ҳажми 20 фоиз ўсган, 200 миллион долларлик экспорт қилинган, 5 мингта иш ўрни яратилган.

“IT campuses” will be set up in 14 remote districts and 1 remote town in Uzbekistan, where about 10,000 young people annually will be educated in IT, foreign languages, and modern professions for free. This was announced at a meeting hosted by president Shavkat Mirziyoyev on Monday.
This districts are Chimboy, Gijduvon, Zomin, Sharof Rashidov, Forish, Khatyrchi, Pop, Shahrisabz, Qushrabod, Sariosiyo, Syrdaryo, Parkent, Toshloq and Tuproqqala, and town is Khonobod in Andijan region.
According to data provided at the meeting, currently the major part of IT services and exports come from Tashkent, where 80% of the industry’s professionals reside.
Digital technologies minister Shezod Shermatov (center).
The president stressed that “IT campuses” should be located in convenient sites for young people, and have professional trainers.
“In a rapidly changing era, all fields require IT professionals. In this sector, skilled specialists are the main resource both for services and exports. The IT campuses have to become a system that gives young people wings and teaches them modern professions,” Shavkat Mirziyoyev said.
The discussion also touched upon supporting IT startups and developing legislation on artificial intelligence and space industry.
The Digital Technologies Ministry presented the Utility Services Platform, which will enable consumers to make payments for the services of 8 communal organizations as well as collect data from 14 agencies in one place.
According to official statistics, there are 2,000 IT companies in the country compared to less than 150 in 2017, employing 30,000 people. Besides, at least 70,000 young people are engaged in IT independently.
In the first four months of 2024, IT services sector grew by 20%, with exports reaching $200 million.