Ўзбекистоннинг 14 та чекка тумани ва 1 шаҳрида IT-шаҳарчалар ташкил этилиши режалаштирилган бўлиб, уларда 10 мингга яқин ёшлар IT, хорижий тиллар ва замонавий касбларни бепул ўрганади. Душанба куни Шавкат Мирзиёевга тақдим этилган рақамли технологияларни ривожлантириш ва соҳада ёшларни қўллаб-қувватлаш чора-тадбирларига бағишланган тақдимотда шулар ҳақида сўз борди.
Гап Чимбой, Ғиждувон, Зомин, Шароф Рашидов, Фориш, Хатирчи, Поп, Шаҳрисабз, Қўшработ, Сариосиё, Сирдарё, Паркент, Тошлоқ ва Тупроққалъа туманлари ҳамда Хонобод шаҳри ҳақида кетмоқда.
Тақдимотда таъкидланишича, ҳозирда IT-хизматлар ва экспортнинг асосий улуши соҳа мутахассисларининг 80 фоизи яшайдиган Тошкент шаҳрига тўғри келмоқда.
Президент шаҳарчалар ёшлар учун қулай жойда бўлиши, уларда юқори малакали мутахассислар дарс бериши зарурлигини таъкидлади.
«Шиддат билан ўзгараётган даврда ҳамма соҳага ахборот технологияларини биладиган кадрлар керак. Бу соҳада хизматлар учун ҳам, экспорт учун ҳам энг асосий ресурс бу — малакали мутахассислар. IT-шаҳарчалар бу йўлда ёшларга қанот бўладиган, замонавий касбларга ўргатадиган тизим бўлиши керак», — деди Шавкат Мирзиёев.
Тадбирда IT-стартап танловларининг шаффофлигини ошириш ва лойиҳа натижалари асосида грантлар ажратиш зарурлиги муҳокама қилинди. IT-парк доирасида IT таълим ва дастурий маҳсулот йўналиши стартаплари ўртасида 1 миллиард сўмгача бўлган соврин учун танлов ўтказиш таклиф этилди.
Рақамли технологиялар соҳасини янги босқичга олиб чиқиш мақсадида сунъий интеллект ва космик фаолиятга оид норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштириш вазифаси қўйилди.
Тақдимотда Ягона коммунал хизматлар платформаси ҳам тақдим этилди. Тизим истеъмолчиларга 8 та коммунал ташкилот хизматлари учун тўловларни амалга ошириш, шунингдек, 14 дан ортиқ идоралар маълумотларини бир жойда йиғиш ва автоматик равишда тақсимлаш имконини беради.
Эълон қилинган маълумотларга кўра, бугунги кунда мамлакатда IT-компаниялар сони 2000 га яқинлашмоқда (2017 йилда — 150 дан кам), уларда 30 минг киши ишлайди. 70 мингдан ортиқ ёшлар IT билан мустақил шуғулланади.
Жорий йилнинг ўтган тўрт ойида соҳадаги хизматлар ҳажми 20 фоиз ўсган, 200 миллион долларлик экспорт қилинган, 5 мингта иш ўрни яратилган.

В 14 отдалённых районах и 1 городе Узбекистана планируется создание IT-городков, где около 10 тысяч молодых людей будут бесплатно обучаться IT, иностранным языкам и современным профессиям. Об этом говорилось на презентации о развитии цифровых технологий и расширении профильного обучения молодёжи, представленной президенту Шавкату Мирзиееву в понедельник.
Речь идёт о Чимбайском, Гиждуванском, Зааминском, Шараф-Рашидовском, Фаришском, Хатырчинском, Папском, Шахрисабзском, Кушрабатском, Сарыасийском, Сырдарьинском, Паркентском, Ташлакском и Тупраккалинском районах и городе Ханабаде.
На презентации отмечалось, что сейчас основная доля IT-услуг и экспорта приходится на Ташкент, в котором проживают 80% специалистов отрасли.
Президент подчеркнул, что городки должны иметь удобное для молодёжи расположение и располагать преподавателями из числа высококвалифицированных специалистов.
«В быстро меняющуюся эпоху всем сферам требуются кадры, знающие информационные технологии. В этой отрасли основным ресурсом как для услуг, так и для экспорта являются квалифицированные специалисты. IT-городки должны стать системой, которая даст молодым людям крылья и научит их современным профессиям», — заявил Шавкат Мирзиёев.
На мероприятии говорилось о необходимости повысить прозрачность конкурсов IT-стартапов и выделять гранты на основе результативности проектов. Было предложено проводить конкурс по линии IT-парка среди стартапов IT-образования и программных продуктов на приз до 1 млрд сумов.
В целях вывода сферы цифровых технологий на новый уровень поставлена задача усовершенствовать нормативно-правовые акты в области искусственного интеллекта и космической деятельности.
На презентации также была представлена Единая платформа коммунальных услуг. Система позволит потребителям осуществлять платежи за услуги 8 коммунальных организаций, а также собирать в одном месте и автоматические распределять данные от более чем 14 ведомств.
Согласно озвученным данным, сегодня количество IT-компаний в стране приближается к 2000 (в 2017 году — менее 150), в которых работают 30 тысяч человек. Более 70 тысяч молодых людей занимаются IT самостоятельно.
За первые четыре месяца текущего года объем услуг сферы увеличился на 20%, экспорт составил 200 млн долларов США, было создано 5000 рабочих мест.