Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузурида 46 та вазирлик ва идоралар вакилларидан иборат тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш штаби ташкил этилди. Бу ҳақда инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари Азиз Воитов 23 март куни президент бошчилигидаги йиғилишдан кейин маълум қилди. маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, Савдо-саноат палатаси билан биргаликда кечаю кундуз ишлайдиган call-марказлар очилган (+998 71 238 52 52, 1094). «Мавжуд вазиятдан келиб чиқиб, тадбиркорлар томонидан муаммолар, таклифлар, тизимли ечимлар бўйича мурожаатлар тушмоқда. Бугунги кунга қадар 1150 дан ортиқ мурожаатлар келиб тушган бўлса, шундан 350 таси ижобий ҳал этилган», — деди у.
Тадбиркорлар асосан кредит муддатини узайтириш, хомашё ёки асбоб-ускуналарни олиб кириш билан боғлиқ муаммолар, инфратузилма, экспорт бозорлари ва хорижий ҳамкорлар излаш масалалари бўйича мурожаат қилмоқда.
«Баъзи бир тадбиркорларимизнинг экспортга чиқаётганда бошқа транспорт коридорларидан фойдалангани учун транспорт-логистика харажатлари ошаяпти. Давлат раҳбари харажатларни камайтириш учун экспортёрларнинг транспорт харажатларининг 70 фоизгача (ҳозир — асосан 50 фоизгача — таҳр.) Экспортни рағбатлантириш агентлиги ҳисобидан қоплаш бўйича топшириқ берди, ҳозир қарор лойиҳаси устида ишлаяпмиз», — деди у.
ИТСВ раҳбарининг биринчи ўринбосари хорижий давлатлар билан ҳам Каспий денгизи орқали юк ташиш нархини 50 фоизгача камайтириш бўйича келишувга эришилганини айтди.
«Бундан ташқари, биз ҳамкор давлатлар билан Озарбайжон, Бокудан келадиган юклаш учун 30 фоизгача чегирмалар [тақдим этиш] бўйича ҳам келишиб олинди. Қолаверса, бошқа транспорт йўлакларида ҳам ишлар олиб бориляпти. Яқин кунларда Ҳиндистоннинг Мумбай портидан Ҳиндистон-Покистон-Афғонистон-Ўзбекистон йўналиши бўйича биринчи бор шакар маҳсулотлари карвони кириб келиши йўлга қўйилди. Энди бу тажрибани кўпроқ ишлатишни давом эттирамиз», — деди у.
Озиқ-овқат маҳсулотлари нархи ошишининг олдини олиш мақсадида қўшни давлатлар билан транспорт харажатларини камайтириш бўйича музокаралар олиб борилмоқда.
«Жумладан, Қозоғистон билан шакар ва буғдой маҳсулотларини темир йўл орқали бўлган транспорт харажатларини 30 фоизгача камайтиришга эришилди. Президент [23 мартдаги] йиғилишда энди ички темир йўл ташиш нархини пасайтириш бўйича топшириқ берди», — деди Азиз Воитов.
Давлат раҳбари тадбиркорларнинг хорижий валютадаги кредитлари бўйича фоиз юкини оширмаслик бўйича чора-тадбирларни кўришга ҳам топшириқ берди, дея таъкидлади у.
Украинадаги уруш ва Россияга қарши санкциялар туфайли товарлар логистикаси билан боғлиқ муаммолар юзага келди, бу эса юк ташиш нархининг ошишига олиб келади. Ўзбекистон бир неча йиллардан буён юкларни етказиб беришда жанубий йўналишларнинг ролини ошириш чораларини кўрмоқда — бу денгиз портларига тезроқ ва арзонроқ чиқиш йўли ҳисобланади.
Президент Шавкат Мирзиёев 2021 йил апрель ойида Ўзбекистон ҳали ҳам Россия ёки Қозоғистон орқали маҳсулот экспорт қилиши кераклиги ҳақида маълум қилганди. Трансафғон темир йўли қурилгач, мамлакат экспорт бозорларини диверсификация қилиш имкониятига эга бўлади, қўшни давлатлар эса ўзбек маҳсулотларининг транзити учун тарифларни пасайтиради.

Как Узбекистан поддержит экспортёров и снизит расходы на грузоперевозки
У некоторых экспортёров выросли транспортно-логистические расходы, поскольку им из-за событий в мире приходится использовать другие транспортные коридоры, сообщил первый замглавы МИВТ Азиз Воитов. В связи с этим Агентство по продвижению экспорта увеличит размер компенсации по транспортным расходам, Узбекистан также договаривается с другими странами о снижении расходов и скидках на грузоперевозки. С Казахстаном согласовано снижение стоимости железнодорожных перевозок сахара и пшеницы до 30%.
При Министерстве инвестиций и внешней торговли создан штаб поддержки предпринимательства, состоящий из представителей 46 министерств и ведомств. Об этом по итогам совещания у президента 23 марта сообщил первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли Азиз Воитов.
По его словам, совместно с Торгово-промышленной палатой открыты колл-центры, работающие круглосуточно (+998 71 238 52 52, 1094). «В связи с текущей ситуацией от предпринимателей поступают обращения о проблемах, предложения, системные решения. На сегодняшний день поступило свыше 1150 обращений, из них 350 решены положительно», — сказал он.
Предприниматели в основном обращаются по вопросам продления сроков по кредитам, проблемам с импортом сырья или оборудования, инфраструктурой, с вопросами по экспортным рынкам и поиску иностранных партнёров.
«У некоторых наших предпринимателей при экспорте увеличиваются транспортно-логистические расходы из-за того, что им приходится использовать другие транспортные коридоры. Для снижения затрат глава государства поручил покрыть до 70% (сейчас — в основном до 50% — ред.) транспортных расходов экспортёров со стороны Агентства продвижения экспорта, сейчас мы работаем над проектом постановления», — заявил он.
Первый замглавы МИВТ сообщил, что также достигнута договорённость с иностранными государствами по снижению расходов на грузоперевозки через Каспийское море до 50%.
«Кроме того, со странами-партнёрами мы договорились о скидках до 30% на поставки грузов из Азербайджана, Баку. Дополнительно ведётся работа по другим транспортным коридорам. В ближайшие дни впервые прибывает конвой сахарной продукции из индийского порта Мумбаи по направлению Индия-Пакистан-Афганистан-Узбекистан. Мы продолжим использовать этот опыт», — сказал он.
Для предотвращения роста цен на продукты питания ведутся переговоры с соседними странами о снижении транспортных расходов.
«В частности, с Казахстаном согласовано снижение транспортных расходов на железнодорожные перевозки сахара и пшеницы в Узбекистан до 30%. На сегодняшнем совещании президент поручил теперь снизить расходы на внутренние железнодорожные перевозки», — сообщил Азиз Воитов.
Президент также дал указание не повышать процентную нагрузку предпринимателей по кредитам в иностранной валюте, сказал он.
Из-за войны в Украине и санкций в отношении России наблюдаются проблемы с логистикой товаров, что ведёт к повышению расходов на грузоперевозки. Узбекистан уже несколько лет делает шаги по увеличению роли южных путей поставки грузов — это более быстрый и дешёвый выход к морским портам.
Президент Шавкат Мирзиёев в апреле 2021 года сообщал, что до сих пор Узбекистану приходится экспортировать товары через Россию или Казахстан. После строительства Трансафганской железной дороги страна сможет диверсифицировать свои экспортные рынки, а соседние государства снизят тарифы на транзит узбекской продукции.