Миллий олимпия қўмитаси (МОҚ) Токиодаги XVI ёзги Паралимпия ўйинлари очилиш маросимида Ўзбекистон термаси байроқдорлари номини эълон қилди. Байроқни пара-енгил атлетикачилар Муҳаммад Рехсимов ва Нурхон Қурбонова кўтарадиган бўлди.
«Газета.uz» аввалроқ мусобақалар 24 августдан 5 сентябргача бўлиб ўтиши, уларда 22 та спорт тури бўйича 540 та медаллар жамланмаси ўйналиши ҳақида ёзган эди. Ўзбекистон миллий термасининг 48 нафар аъзоси 8 та спорт тури бўйича 55 та лицензияни қўлга киритган.
Делегация Япония пойтахтига 20 август куни учиб кетди. Пара-спортчиларни бош вазир Абдулла Арипов, Олий Мажлис Сенати раиси Танзила Нарбаева, президент маслаҳатчиси Абдужаббор Абдувоҳидов, бош вазир ўринбосари, туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов, Миллий олимпия қўмитаси раҳбари Рустам Шоабдураҳмонов кузатиб қўйди.

Национальный паралимпийский комитет (НПК) Узбекистана объявил имена знаменосцев, которые представят сборную на открытии XVI летних Паралимпийских игр в Токио. Флаг будут нести пара-легкоатлеты Мухаммад Рехсимов и Нурхон Курбонова.
«Газета.uz» ранее сообщала, что соревнования пройдут с 24 августа по 5 сентября, в которых будет разыграно 540 комплектов медалей по 22 видам спорта. По данным НПК, 48 представителей национальной сборной Узбекистана завоевали 55 лицензий по 8 видам спорта.
Делегация вылетела в столицу Японии 20 августа. Провожать пара-спортсменов вышли премьер-министр Абдулла Арипов, председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева, советник президента Абдужаббор Абдувахидов, вице-премьер, министр туризма и спорта Азиз Абдухакимов, глава Национального олимпийского комитета Рустам Шаабдурахманов.