Тожикистон Коллектив хавфсизлик шартномаси ташкилотидан (КХШТ) Афғонистон билан чегарада хавфсизликни кучайтиришга ёрдам беришни илтимос қилди. 7 июль куни ташкилотнинг доимий кенгаши йиғилишида Тожикистоннинг КХШТдаги доимий ва мухтор вакили Хасан Султонов тегишли баёнот билан чиқди.
«Тожикистон, Афғонистон билан энг катта масофадаги чегарага эга мамлакат сифатида, вазиятни жиловлаш ва ушбу мамлакатдан келиб чиқадиган таҳдид ва муаммоларга қарши курашиш учун зарур чораларни кўрмоқда. Аммо, минтақадаги мавжуд вазиятни, шунингдек, Афғонистон билан чегаранинг айрим участкалари узоқ тоғли ҳудудларда жойлашганлигини ҳисобга олсак, бу вазифани уддалаш қийиндек туюлади», — деди у.
«Ушбу ҳолатлар биздан КХШТ доирасида адекват жавоб қайтаришни, шу жумладан жанубий чегараларни ҳимоя қилиш имкониятларини кучайтириш бўйича чораларни кўришни талаб қилади», — дея қўшимча қилди Ҳасан Султонов. — Шу нуқтаи назардан, Коллектив хавфсизлик кенгашининг (ХКМ) 2013 йил 23 сентябрдаги «Тожикистон Республикасига тожик-афғон чегарасини мустаҳкамлашда ёрдам кўрсатиш тўғрисида» ги қарорининг бажарилишини таъминлаш зарурияти долзарб бўлиб қолмоқда. Шунинг учун биз ташкилотга аъзо давлатларни ушбу ҳужжатнинг тўлиқ амалга оширилишига ҳисса қўшишга чақирмоқчимиз".
Тожикистоннинг КХШТдаги доимий вакили, шунингдек, сўнгги икки ҳафта ичида Афғонистон ҳукумат кучларининг 1500 га яқин ҳарбий хизматчилари Тожикистон ҳудудига ўтганлиги ҳақида тўхталиб ўтди. «Тожикистон Республикаси мудофаа вазирига Тожикистон ва Афғонистон ўртасидаги чегарани янада мустаҳкамлаш учун 20 минг захирадаги ҳарбий хизматчиларни сафарбар этиш топширилди», — деди Хасан Султонов.
Аввалроқ, КХШТ Афғонистон билан чегарадаги вазияти туфайли ўз мурожаатида Тожикистонни қўллаб-қувватлашга тайёрлигини маълум қилганди.«Тожикистон КХШТга мурожаат қилган тақдирда, коллектив хавфсизлик шартномаси ва КХШТ низомида назарда тутилган барча зарур ёрдам кўрсатилади: бу сиёсий, ҳарбий ва ҳарбий-техник ёрдам бўлиши мумкин», — деган эди ташкилотнинг матбуот котиби Владимир Зайнетдинов (РИА Новости томонидан иқтибос келтирилган).
Афғонистонда ҳукумат кучлари ва Толибон тўқнашуви давом этмоқда. Вазият АҚШ сентябр ойигача НАТО қўшинларини мамлакатдан олиб чиқиб кетишини эълон қилганидан кейин кескинлашди. Bloomberg аввал «Толибон» Афғонистондаги 400 та туманининг ярмини назорат қилаётгани ҳақида ёзган эди.

Таджикистан обратился к Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) с просьбой помочь в усилении охраны на границе с Афганистаном. Соответствующее заявление на заседании постоянного совета организации 7 июля сделал постоянный и полномочный представитель Таджикистана при ОДКБ Хасан Султонов.
«Таджикистан, как страна с самой протяжённой границей с Афганистаном, принимает необходимые меры по сдерживанию ситуации и противодействию угрозам и вызовам, исходящим из этой страны. Но, учитывая складывающуюся в регионе ситуацию, а также то, что отдельные участки границы с Афганистаном находятся в труднодоступной горной местности, в одиночку справиться с этой задачей представляется сложным», — заявил он.
«Эти обстоятельства требуют от нас адекватного реагирования в рамках ОДКБ, в том числе принятие мер по усилению потенциала по защите южных рубежей, — добавил Хасан Султонов. — В этом контексте актуальной остается необходимость обеспечения выполнения Решения Совета коллективной безопасности (СКБ) от 23 сентября 2013 года „Об оказании помощи Республике Таджикистан в укреплении таджикско-афганской границы“. Поэтому хотели бы призвать государства-члены организации внести свою лепту в полную реализацию указанного документа».
Постпред Таджикистана при ОДКБ также рассказал, что за последние две недели около 1500 военнослужащих правительственных войск Афганистана перешли на территорию Таджикистана. «Министру обороны Республики Таджикистан поручено мобилизовать 20 тысяч военнослужащих резерва для дальнейшего укрепления границы между Таджикистаном и Афганистаном», — сообщил Хасан Султонов.
Ранее ОДКБ заявляла о готовности поддержать Таджикистан при обращении из-за ситуации на границе с Афганистаном. «Таджикистану со стороны ОДКБ, в случае его обращения, будет оказана вся необходимая помощь, которая будет с его стороны запрошена, предусмотренная договором о коллективной безопасности и уставом ОДКБ: это может быть и политическая, и военная и военно-техническая помощь», — сказал пресс-секретарь организации Владимир Зайнетдинов (цитата по РИА Новости).
В Афганистане продолжается противостояние правительственных сил с движением «Талибан». Ситуация обострилась после заявления США о выводе войск НАТО с территории страны к сентябрю. Ранее Bloomberg писал, что «Талибан» контролирует половину из 400 районов Афганистана.