Тожикистон Милий хавфсизлик давлат қўмитаси Чегара қўшинлари 21 июнь куни Тожикистон билан чегарадош Афғонистоннинг Қундуз провинциясида жойлашган «Шерхон-Бандар» комиссариатининг толибон ҳаракати томонидан эгаллаб олинганлиги бўйича изоҳ берди. Бу ҳақда «Ховар» агентлиги маълум қилди.
«22 июнь куни соат 9:00га қадар давом этган қуролли тўқнашув натижасида [Афғонистон] ҳукумат кучларининг 134 нафар ҳарбий хизматчилари ҳужумга дош беролмай, „Панж“ чегара отрядининг учинчи ва тўртинчи заставалари орқали Тожикистон Республикаси ҳудудига чекинишга мажбур бўлишди», — дейилади баёнотда.
«Тожик чегара қўшинлари инсонпарварлик ва яхши қўшничилик тамойилларига асосланган ҳолда давлат чегарасини кесиб ўтган афғон ҳарбийларига Тожикистон ҳудудига тўсиқларсиз ўтишларига рухсат берди», — дея таъкидлади қўмита.
Афғон ҳукумати кучлари ҳарбий хизматчилари орасида тўрт киши яраланган ва бир киши ўлдирилган.
Тожикистон ва Афғонистон чегаралари линиясидаги вазият кескин деб баҳоланмоқда, Шерхон-Бандар ҳудудида яраланган, ўлдирилган ва асирга олинган афғон ҳарбийларининг умумий сони 100 нафарга яқин.
Сўнгги ўн кун ичида Афғонистоннинг Тожикистон билан чегарадош тўртта провинциясида ҳукумат кучлари ва «Толибон» ҳаракати ўртасида ҳарбий тўқнашувлар бўлиб ўтмоқда. Тожикистон миллий хавфсизлик давлат қўмитасининг маълумотларига кўра, Тахор провинциясининг Чахёб, Янги Қалъа, Даркад, Дашти Қала, Хожагор уездлари, Қундуз провинциясининг Дашти Арчи, Имом Сохиб ва Калаи Зол уездлари, шунингдек «Шерхон-Бандар» ва «Кокул» назорат ўтказиш пунктлари толибон назоратига ўтган.
Шерхон-Бандар Тожикистон ва Афғонистон ўртасидаги савдо-ўтиш жойи бўлиб, у орқали Тожикистоннинг Жанубий ва Жануби-Шарқий Осиёдан, шу қаторда Покистон ва Эрондан келадиган божхона импорти ўтади. Ушбу чегара пости Тожикистоннинг Хатлон вилояти Панж тумани ва Афғонистоннинг Қундуз провинцияси Имом Сохиб тумани ўртасидаги чегарада жойлашган. Имом Сохиб тумани ҳам толибон томонидан босиб олинган.
AsiaPlus нашрининг маълум қилишича, вазият кескинлашган тақдирда Тожикистон Афғонистондан 10 мингдан ортиқ қочқинларни қабул қилишга тайёр. Аммо ҳозирча бундай эҳтиёж йўқ.
Эслатиб ўтамиз, 1 май куни АҚШ Афғонистондан қўшинларни чиқаришни бошлади, июнь ойи бошида мамлакатдан ғарб ҳарбий контингентининг учдан бир қисми чиқиб кетди. РИА Новостининг ёзишича, шундан сўнг «Толибон» Афғонистон ҳукумати позицияларига ҳужум қилишни бошлади. 11 июнь куни улар Гор провинцияси Толак туманидаги аҳоли пукнтларига ҳужум қилишган. Оқибатда 20 нафар хавфсизлик кучлари ходимлари ҳалок бўлди, шунча одам яраланди. Афғон ОАВларининг маълумотларига кўра, жангдан сўнг ҳудуд тўлиқ равишда экстремистлар қўл остига ўтган.
Июнь ойининг ўртасида толибон ҳаракати Сари-Пул провинциясидаги афғон армияси базасини жангсиз эгаллаб олди. Улар 20 та «Хамви» внедорожниклари, 20 та армия юк машиналари, 30 та пикап ва 300га яқин М-16 штурм винтовкаларини, шунингдек бир неча тонна қурол-яроқларни қўлга киритишди.
«Ҳукумат кучлари ҳам баъзида ҳужумга ўтмоқда, аммо гап ташаббусни олиб қўйиш ҳақида эмас, балки бир-икки маротаба ҳужумга ўтиш ҳақида кетмоқда», — дейилади РИА хабарида. Афғонистон мудофааси ва хавфсизлиги кучлари 15 июнь куни 160 нафар толибонни йўқ қилганликлари, яна 100га яқин жангарилар турли хил оғирликда ярадор бўлганлиги ҳақида маълумот берди. Терроризмга қарши операциялар Қундуз, Газни, Ҳирот, Гилменд, Гор, Нангархар, Вардак ва Бадахшон провинцияларида ўтказилган.

В Пограничных войсках Государственного комитета национальной безопасности Таджикистана (ГКНБ) прокомментировали захват талибами комиссариата Шерхон-Бандар 21 июня в афганской провинции Кундуз на границе с Таджикистаном. Сообщение опубликовало агентство «Ховар».
«В результате вооружённого столкновения, продолжавшегося до 9:00 часов 22 июня, не выдержав наступления, 134 военнослужащих правительственных войск [Афганистана] были вынуждены отступить через 3-й и 4-й заставы погранотряда „Пяндж“ на территорию Республики Таджикистан», — говорится в заявлении ГКНБ.
«Таджикские пограничники, руководствуясь принципами гуманизма и добрососедства, разрешили прорвавшимся через госграницу афганским военным беспрепятственно пройти на территорию Таджикистана», — отметили в комитете.
Среди военнослужащих афганских правительственных войск четверо раненых и один убитый.
Обстановка на линии границы между Таджикистаном и Афганистаном оценивается как напряжённая, общее число раненых, убитых и взятых в плен афганских военнослужащих на территории Шерхон-Бандар, составляет до 100 человек.
В последние десять суток в четырёх провинциях Афганистана, граничащих с Таджикистаном, идут боестолкновения между правительственным войсками и движением «Талибан». По данным ГКНБ Таджикистана, уезды Чахёб, Янги Калъа, Даркад, Дашти Кала, Ходжагор провинции Тахор, уезды Дашти Арчи, Имам Сохиб и Калаи Зол провинции Кундуз, а также КПП «Шерхон-Бандар» и «Кокул» перешли под контроль талибов.
Шерхан-Бандар является торгово-перевалочным пунктом между Таджикистаном и Афганистаном, через который проходит таможенный импорт Таджикистана из Южной и Юго-Восточной Азии, включая Пакистан и Иран. Этот пограничный пост расположен на границе между районом Пяндж Хатлонской области Таджикистана и районом Имам Сахиб провинции Кундуз в Афганистане.
Как сообщило таджикское издание AsiaPlus, Таджикистан в случае обострения ситуации готов принять более 10 тысяч беженцев Афганистана. Однако пока такой потребности не возникает.
Напомним, 1 мая США начали вывод войска из Афганистана, к началу июня страну покинула уже треть контингента. После этого, как пишет РИА Новости, «Талибан» перешел в наступление на позиции правительственных сил Афганистана. Так, 11 июня они напали на населенные пункты в районе Толак провинции Гор. В результате погибли 20 сотрудников сил безопасности, ранены еще столько же. По сообщениям афганских СМИ, после боя местность полностью перешла под контроль экстремистов.
В середине месяца талибы без боя заняли базу афганской армии в провинции Сари-Пуль. Захватили 20 внедорожников «Хамви», 50 армейских грузовиков, 30 пикапов и около 300 штурмовых винтовок M-16, а также несколько тонн боеприпасов.
«Правительственные войска тоже периодически выступают, однако речь идет скорее о разовых акциях, нежели о перехвате инициативы», — отмечается в обзоре РИА. Силы обороны и безопасности Афганистана 15 июня отчитались о ликвидации более 160 талибов, еще около 100 получили ранения различной степени тяжести. Антитеррористическую операцию проводили в провинциях Кундуз, Газни, Герат, Гильменд, Гор, Нангархар, Вардак и Бадахшан.