BMT Xalqaro sudi 24-may kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishida Isroil Rafahdagi harbiy amaliyotini zudlik bilan to‘xtatishi kerakligi haqida qaror qabul qildi, deb xabar bermoqda Reuters. Hukm JAR da’vosi yuzasidan chiqarildi.
that could create living conditions for the Palestinians in the Gaza Strip that could lead to its total or partial physical destruction
“Isroil hukumati (…) Rafah provinsiyasidagi harbiy hujumi va G‘azo sektoridagi falastinliklarga yashash sharoitlarining to‘liq yoki qisman jismoniy vayron bo‘lishiga olib kelishi mumkin bo‘lgan holat yaratuvchi har qanday boshqa harakatlarini zudlik bilan to‘xtatishi kerak”, — dedi sud raisi Navaf Salom.
Qarorni 15 nafar sudyadan 13 nafari qo‘llab-quvvatladi.
Bundan tashqari, sud Isroildan insonparvarlik yordamini yetkazib berish uchun Misr bilan chegaradagi Rafah nazorat-o‘tkazish punktini ochishni talab qildi, shuningdek, tergov komissiyasiga qamaldagi anklavga kirish huquqini berish va hukm ijrosi yuzasidan bir oy muddatda hisobot berishni buyurdi.
• Isroil armiyasi may oyi boshida Rafahda XAMASga qarshi “maqsadli operatsiya” boshlanganini e’lon qilgandi.
• Rafah — G‘azo sektorining janubidagi Misr bilan chegaradosh shahar, urush boshlanganidan beri anklavning shimoliy va markaziy qismlaridan kelgan 1 milliondan ortiq falastinlik qochqin u yerda boshpana topgan.
• Isroil so‘nggi bir necha oydan beri Rafahga quruqlikdan hujum uyushtirish bilan tahdid qilib kelmoqda. Isroil rasmiylariga ko‘ra, shaharda minglab HAMAS jangarilari va o‘tgan yilning 7-oktabrida Isroilga hujumi chog‘ida guruh tomonidan asirga olingan, ehtimol, o‘nlab isroilliklar jon saqlamoqda.
Isroilga qarshi genotsid da’vosi
JAR 29-dekabr kuni BMT Xalqaro sudiga Isroilga qarshi da’vo arizasi bilan chiqqandi. Unda aytilishicha, 2023-yil 7-oktabrda HAMAS hujumidan so‘ng boshlangan Isroilning G‘azo sektoridagi falastinliklarga qarshi “harakat va harakatsizligi” “genotsid"dir, “chunki bu Falastin aholisining katta qismini — irqiy va etnik guruhini yo‘q qilishga qaratilgan”.
JAR, shuningdek, sudni falastinliklarni huquqlarining “yanada jiddiy va tuzatib bo‘lmaydigan” buzilishidan himoya qilish va “Isroilning konvensiya bo‘yicha o‘z majburiyatlarini bajarishini ta’minlash” uchun profilaktik choralar ko‘rishga chaqirgan. Bu chora-tadbirlar Isroilning anklavdagi harbiy amaliyotlarini to‘xtatish buyrug‘ini anglatadi.
Isroil JARning ayblovini qat’iyan rad etib, uni “g‘azablangan qonli tuhmat” deb atagan.
Yanvar oyida sud da’vo bo‘yicha vaqtinchalik qaror chiqargan va Isroil G‘azoda genotsidning oldini olish uchun barcha zarur choralarni ko‘rishi kerak, degan qarorga kelgan. Biroq sud zudlik bilan o‘t ochishni to‘xtatishga chaqirmagan.
10-may kuni JAR Rafahda quruqlikdagi operatsiya boshlanishi munosabati bilan Isroilga qarshi qo‘shimcha favqulodda choralar ko‘rish uchun yana sudga murojaat qildi.
Xalqaro sud qarorlari ijro etiladimi?
Xalqaro sud qarorlari qonuniy kuchga ega, ammo institutda ularning bajarilishini ta’minlash mexanizmlari mavjud emas.
2022-yil mart oyida sud Rossiyaga Ukrainadagi urushni zudlik bilan tugatishni buyurgandi, biroq Rossiya hukumati bu qarorni e’tiborsiz qoldirgan.
Biroq, Reuters`ning ta’kidlashicha, hukm Isroilning xalqaro obro‘siga putur yetkazishi va yuridik pretsedent yaratishi mumkin. Ko‘pgina davlatlar, masalan, qurollarni ularni xalqaro huquqqa zid ravishda ishlatishi mumkin bo‘lgan mamlakatlarga sotishni taqiqlovchi qoidalarga ega.

Международный суд ООН на заседании 24 мая постановил, что Израиль должен незамедлительно прекратить свою военную операцию в Рафахе, передаёт Reuters. Вердикт был вынесен в связи с обращением ЮАР.
«Государство Израиль должно (…) немедленно прекратить своё военное наступление и любые другие действия в провинции Рафах, которые могут создать для палестинцев в секторе Газа такие условия жизни, которые могут привести к её полному или частичному физическому уничтожению», — заявил председатель суда Наваф Салам.
Решение поддержали 13 из 15 судей.
Кроме того, суд потребовал от Израиля открыть контрольно-пропускной пункт «Рафах» на границе с Египтом для доставки гуманитарной помощи, а также обязал предоставить следственной комиссии доступ в осаждённый анклав и отчитаться об исполнении вердикта в течение одного месяца.
• Израильская армия объявила о начале «точечной операции» против ХАМАС в Рафахе в начале мая.
• Рафах — приграничный с Египтом город на юге сектор Газа, в котором нашли убежище более 1 миллиона палестинских беженцев с северной и центральной частей анклава после начала войны.
• Израиль угрожал начать наземное наступление на Рафах последние несколько месяцев. По словам израильских властей, в городе укрываются тысячи боевиков ХАМАС и, возможно, десятки заложников, захваченных группировкой в плен во время нападения на Израиль 7 октября прошлого года.
Иск о геноциде против Израиля
ЮАР подала иск против Израиля в Международный суд ООН в Гааге в декабре 2023 года. В документе утверждается, что «действия и бездействие Израиля» в отношении палестинцев в Газе «носят характер геноцида», «поскольку они направлены на уничтожение значительной части палестинской национальной, расовой и этнической группы».
Южноафриканская сторона также попросила суд принять предупредительные меры, чтобы защитить палестинцев от «дальнейшего серьёзного и непоправимого» нарушения их прав. Под этими мерами подразумевается предписание Израилю прекратить военные действия в анклаве.
Израиль категорически отверг обвинение ЮАР, назвав его «возмутительным кровавым наветом».
В январе суд вынес промежуточное решение по иску и постановил, что Израиль должен принять все необходимые меры для предотвращения геноцида в Газе. Однако призывать к немедленному прекращению огня суд не стал.
10 мая ЮАР вновь обратилась в суд с призывом принять дополнительные чрезвычайные меры в отношении Израиля в связи с началом наземной операции в Рафахе.
Исполняются ли решения Международного суда?
Решения Международного суда являются юридически обязательными, но у инстанции нет механизмов для принуждения к их исполнению.
В марте 2022 года суд обязал Россию немедленно прекратить войну в Украине, однако российские власти проигнорировали это решение.
Тем не менее, как отмечает Reuters, вердикт может нанести ущерб международной репутации Израиля и создать юридический прецедент. Во многих государствах, например, действуют положения, запрещающие продажу оружия странам, которые могут использовать его способами, нарушающими международное право.