O‘zbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi Toshkent hokimligi tomonidan Abdulla Qodiriy va Do‘stlik (sobiq Bobur) bog‘lari 49 yil muddatga BMP Smart Decision Management tizimiga o‘tkazilgani munosabati bilan bayonot e’lon qildi.
Partiya matbuot xizmatining “Gazeta.uz”ga yo‘llagan izohi “Bog‘lar xalqniki bo‘lishi kerak!” deb nomlangan.
Unda aytilishicha, “Adolat” deputatlaridan iborat ishchi guruh istirohat bog‘larida o‘rganishlar olib bormoqda. “Hokimlik vakillari partiyani istirohat bog‘lari hududini muhofaza qilishga katta e’tibor qaratishini hamda hokimlik ruxsatisiz har ikki bog‘ hududida hech qanday qurilish ishlari olib borilmasligiga ishontirdi”, — deyiladi partiya xabarida.
“Bunday holatlarning oldini olish uchun „Adolat“ SDP istirohat bog‘larini jamoatchilik muhokamasidan so‘ng ijaraga berish va bu tartibni ochiq va oshkora amalga oshirish zarur, deb hisoblaydi. Bunda xalq deputatlari kengashining ham fikrini olish maqsadga muvofiqdir”, — deyiladi xabarda.
“Barcha qurilish va rekonstruksiya ishlari jamoatchilik fikrini inobatga olgan holda tashkil etilishi, doimiy jamoatchilik nazorati zarur va, albatta, daraxtlarga zarar yetkazilmasligi kerak”, — deya ta’kidladi partiya.
Partiya Toshkent hokimligini “jamoat uchun muhim bo‘lgan bunday masalalar bo‘yicha qaror qabul qilishdan oldin jamoatchilik fikrini o‘rganish va hisobga olish, barcha tashkiliy jarayonlarni ochiq olib borish”ga chaqirdi.
BMP Smart Decision Management — G‘afur G‘ulom bog‘ini ijaraga olgan va u yerda kamida 10 million dollar sarmoya kiritish majburiyati bilan rekonstruksiya ishlarini olib borgan kompaniya. Kompaniya muhokama qilinayotgan ikkita park uchun yuqoridagidek majburiyatlarni oldi.
Qonunga ko‘ra, xususiy investor tashabbus ko‘rsatib, bog‘ yoki uning bir qismini davlat-xususiy sheriklik doirasida ijaraga berishi mumkin. Lekin davlat buyurtmachisi investordan ariza olganidan keyin Madaniyat vazirligi veb-sayti va boshqa ommaviy axborot vositalarida tanlov e’lon qilishi kerak, biroq bunday e’lon yo‘q.
“Gazeta.uz” kolumnisti Botir Qobilov avvalroq bog‘larni “norentabel” deb hisoblagan rasmiylar xatoga yo‘l qo‘yayotganini, chunki bog‘lar odamlar uchun ham, shaharning o‘zi uchun ham muhimroq ekanini ta’kidlagan edi. U zudlik bilan bog‘larni saqlab qolish va ularni haqiqiy egalari — xalqqa qaytarishni boshlashga chaqiradi.
Bir qator jamoat arboblari bog‘larni davlat mulkida qoldirishga chaqirdi.
Avvalroq “Gazeta.uz” ikkala bog‘ni rekonstruksiya qilish rejalari haqida batafsil yozdi (quyidagi o‘xshash xabarlarga qarang).

Социал-демократическая партия Узбекистана «Адолат» опубликовала заявление в связи с передачей хокимиятом Ташкента парков Абдуллы Кадыри и Дружбы (бывший Бабура) в аренду на 49 лет компании BMP Smart Decision Management.
Комментарий, присланный пресс-службой партии в «Газету.uz», озаглавлен «Парки должны принадлежать народу!»
В сообщении говорится, что рабочая группа из депутатов «Адолат» проводит изучение на территории парков. «Представители хокимията заверили партию, что уделяют большое внимание защите территории парков и что без разрешения хокимията на территории обоих парков не будут проводиться какие-либо строительные работы», — отметили в партии.
«Для предотвращения подобных случаев СДП „Адолат“ считает, что сдавать в аренду парки отдыха необходимо после проведения общественных обсуждений и эта процедура должна осуществляться открыто и прозрачно. В этом процессе целесообразно также получить мнение кенгаша народных депутатов», — говорится в сообщении.
«Все строительные и реконструкционные работы должны быть организованы с учётом мнения общественности, необходим постоянный общественный контроль и, конечно, не должен наноситься вред деревьям», — отметили в партии.
Партия призвала хокимият Ташкента «по таким важным для общественности вопросам до принятия решений изучать и учитывать общественное мнение, а также проводить все организационные процессы открыто».
BMP Smart Decision Management — та же самая компания, которая получила в аренду парк Гафура Гуляма и провела там реконструкцию с обязательством инвестировать не менее 10 млн долларов. Такие же обязательства компания взяла по двум обсуждаемым паркам.
Согласно законодательству, частный инвестор может выступить с инициативой и взять в аренду парк или его часть в рамках государственно-частного партнёрства. Однако после получения заявления от инвестора государственный заказчик должен объявить конкурс на сайте Министерства культуры и других СМИ, но такого объявления не было.
Колумнист «Газеты.uz» Ботир Кобилов ранее отмечал, что власти, считая парки «убыточными», совершают ошибку, потому что парки несут намного большую ценность для людей и самого города. Он призывал немедленно начать спасение парков и вернуть их истинным владельцам — людям.