Ijtimoiy tarmoqlarda xonanda Lola Yo‘ldosheva ijrosi aks etgan video tarqaldi. Ba’zi foydalanuvchilar uning konsert libosida ko‘krak va ko‘krak uchlari shakli haddan ortiq tarzda sezilib turibdi, deb hisoblashgan. Kadr boshqa videodan qirqib olingan va unga aniqlik effektlari qo‘llangan.
Keyinroq “O‘zbekkonsert” binosida xonandaning ushbu tashkilot vakili bilan suhbati aks etgan video paydo bo‘ldi. Videodagi erkak Lolaga tashkilot xonandani yaxshi bilishi va hurmat qilishini, unga chaqirib, ushbu harakat bo‘yicha o‘z pozitsiyalarini bildirganliklarini yozishlarini aytadi. “Busiz yana xabarlar ko‘payib ketadi”, — deydi “O‘zbekkonsert” vakili.
Lola unga “O‘zbekkonsert” tanbeh berishini emas, balki ayol va san’atkor sifatida himoya qilishini istardim, deb javob beradi.
“Ba’zi erkaklar buni ko‘rishadi, komment yozishadi va men qilmagan yomon narsalarni yozishadi. Bu har bir ayol bilan sodir bo‘lishi mumkinligini aytishingizni istardim”, — deydi xonanda videoda ko‘z yoshlarini artib.
“Gazeta.uz” Lola Yo‘ldoshevadan vaziyatga izoh berishni so‘radi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, “O‘zbekkonsert” uni uchrashuvga ijtimoiy tarmoqlardagi ko‘plab izohlar tufayli taklif qilgan, ba’zilar tashkilotni uni nomaqbul tashqi ko‘rinishi uchun jazolashga chaqirgan.
“Ular meni faqat suhbatlashish uchun chaqirdi. Ular menga bosim o‘tkazishmadi yoki litsenziyamni bekor qilish bilan tahdid qilishmadi. Ehtimol, ular jazolanishimni kutayotgan odamlarning istagini qondirishga qaror qilishgan. Shunchaki suhbatlashishdi, hamma yozdi, so‘radi, meni qo‘llab-quvvatlashlarini, hurmat qilishlarini aytishdi”, — dedi xonanda.
“Men ulardan men bilan suhbatlashgani haqida yozmasliklarini, balki meni ayol va san’atkor sifatida qo‘llab-quvvatlashlarini va himoya qilishlarini so‘radim. Bu hozir ular qilishi mumkin bo‘lgan eng yaxshi ish bo‘lishini aytdim. Ularga qarshi hech qanday shikoyatim yo‘q”, — deydi u.
Lola Yo‘ldoshevaning ta’kidlashicha, u internetda juda ko‘p haqoratlarga uchragan.
“Men ayol va inson sifatidagi huquqlarimga daxl qilinayotganidan juda tushkun va xafaman. Ijtimoiy tarmoqlardagi bu kanallarning barchasi yomon narsalarni yozadi, haqorat qiladi, kamsitadi, dahshatli va uyatsiz narsalarni yozadi. Buni erkaklar qilayotgani aniq. Bu haqiqat juda yoqimsiz. Mening oilam, erim, bolalarim bor. Bolalarim maktabga borishadi va shu sababli ularni bulling qilishlari mumkin. Men hozir aql bovar qilmaydigan haqoratlarni boshdan kechirmoqdaman. Hozir bu bosim tufayli jamoat joylarida ko‘rinmaslikka harakat qilyapman”, — deb o‘rtoqlashdi Lola.
Xonanda bu muammoni qonunchilik darajasida hal qilish istagini bildirdi. “Odamlar qilgan ishiga javobgar bo‘lishi uchun. Chunki bu barcha chegaralardan tashqariga chiqib ketdi”, — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, muhokama qilinayotgan video 29-mart kuni bo‘lib o‘tgan “Harakatda emansipatsiya. Ayollarning muvaffaqiyat hikoyalari” tadbiridan olingan. Unda xonanda bir nechta qo‘shiq ijro etgan.
“Chiqishim muvaffaqiyatli o‘tdi, biz yarim soat jonli ijro o‘tkazdik, hamma xursand bo‘ldi. U yerda [asosan] qizlar va ayollar edi. Bizda ajoyib kayfiyat va vayb bor edi. Bir oy o‘tgach, kattalashtirilgan formatdagi bu video paydo bo‘ldi. Bu kontekstdan kesib olingani aniq. Men shunchaki bu nima maqsadda qilinayotganini tushunmayapman. Ko‘rinishidan, odamlar tomosha xohlashadi, lekin bu tarzda odamga zarar yetkazish mumkinligini tushunishmaydi”, — deya fikr bildirdi xonanda.
“Ijtimoiy tarmoqlarda go‘yo men ataylab shu yo‘l bilan jamoatchilikda ig‘vo qo‘zg‘ashga qaror qilganim haqida yozishmoqda. Unday emas. Bu fiziologiya. Ehtimol, u yerda shunday yorug‘lik bo‘lgandir, men buni sezmadim. Vaqtni orqaga qaytara olmayman, lekin shunday bo‘ldi. Lekin buning uchun ayolni tergash noto‘g‘ri deb o‘ylayman. Men shunchaki sindim”, — dedi Lola.
Deputat, “Yuksalish” harakati rahbari Bobur Bekmurodov holatga quyidagicha munosabat bildirdi: “Lola Yo‘ldosheva qaysi qonunni buzdi? Javob — hech qaysi”. Bir qator fikr yetakchilari ham yana bir bor “O‘zbekkonsert”ni yopishga chaqirdi. Ijtimoiy tarmoqlarda videoni montaj qilgan va tarqatganlarni javobgarlikka tortish talablari ham bo‘lmoqda.
Eslatib o‘tamiz, noyabr oyida Shavkat Mirziyoyev kodekslarga hukumatning dunyoviyligini mustahkamlovchi o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risidagi qonunni imzolagan edi. Jinsiy diskriminatsiyani targ‘ib qilish, xususan, BHMning 10 baravaridan 20 baravarigacha (3,3 million so‘mdan 6,6 million so‘mgacha) jarima solishga sabab bo‘ladi. Tuhmat va haqorat uchun ham ma’muriy va jinoiy javobgarlik nazarda tutilgan.
O‘tgan yilning fevral oyida bloger Toshkentdagi Milavitsa ichki kiyimlar do‘konining tashqi vitrinasiga joylashtirilgan modellar suratini tanqid qilgan edi. Shundan so‘ng chirchiqlik fuqaroga tadbirkorlik faoliyatiga aralashishga yo‘l qo‘yilmasligi tushuntirilgan va diniy mazmundagi kontenti uchun jarimaga tortilgan.
2019-yil noyabr oyida Lola Yo‘ldosheva “Sevgingni menga ayt” qo‘shig‘i uchun videoklip chiqargan, unda san’atkorlarning tashqi ko‘rinishi va ijodiga nisbatan senzura kinoya ostiga olingan.
Avvalroq “O‘zbekkonsert” aktrisa Nilufar Hamidovani uzun kesmali ko‘ylagi uchun ogohlantirgani, xonanda Kaniza esa “axloqsiz” videolari uchun litsenziyasidan mahrum qilingani haqida yozgan edik.
To‘ldirish: 20-aprel kuni ertalab “O‘zbekkonsert” munosabat e’lon qildi. Unda suhbat Lola Yo‘ldoshevaning sahnadagi kiyinish madaniyati ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilari tomonidan turli muhokamalarga sabab bo‘lganiga bag‘ishlangani va xonandaga “litsenziya talablari yana bir bor eslatilgani” aytiladi.
Muassasa qonundan parcha keltirgan bo‘lib, unga ko‘ra litsenziyalash talab va shartlarida “konsert-tomosha tadbirlarida ijrochilarning odob-axloq qoidalariga, sahna madaniyati, tashqi ko‘rinish madaniyatiga zid bo‘lgan xatti-harakatlarni sodir etmaslik hamda tomoshabinlarning his-tuyg‘ularini haqorat qilmaslik kabi vazifalar belgilangan”.

В социальных сетях распространилось видео с выступлением певицы Лолы Юлдашевой. Некоторым пользователям показалось, что её концертное платье излишне подчёркивает очертания груди и сосков. Видео было кадрировано из другой записи и на нём была усилена резкость.
Позже появилась запись из здания «Узбекконцерта», снятая 18 апреля, где певица беседовала с представителем этой организации. Мужчина на видео говорит Лоле, что организация хорошо знает и уважает певицу и что они напишут (вероятно, в коммюнике), что вызвали её и выразили ей свою позицию по поводу её выступления. «А то без этого сейчас опять много публикаций будет», — говорит представитель «Узбекконцерта».
Лола отвечает ему на это, что хотела бы, чтобы «Узбекконцерт» не отчитал, а защитил её как женщину и артиста.
«Какие-то мужчины это смотрят, комментируют, пишут гадкие вещи, которых я не делала. Я бы хотела, чтобы вы сказали, что такое может случиться с каждой женщиной», — говорит на видео певица, вытирая слезы.
Мужчина оборачивается на камеру и запись прекращается.
«Газета.uz» попросила Лолу Юлдашеву прокомментировать ситуацию.
Она рассказала, что «Узбекконцерт» пригласил её на встречу из-за многочисленных комментариев в социальных сетях, в которых некоторые призывали организацию наказать её за якобы неподобающий облик.
«Они вызвали, чтобы просто провести со мной беседу. На меня не давили, не угрожали лишением лицензии. Наверное, просто решили удовлетворить всех тех людей, которые ждут, чтобы меня наказали. Они просто провели беседу, поскольку все об этом пишут и просят, сказали, что поддерживают и уважают меня», — сказала певица.
«Я попросила их не писать, что они провели со мной беседу, а лучше поддержать и защитить меня как женщину и артиста. Я сказала, что это будет самое правильное, что они могут сделать сейчас. У меня нет никаких претензий к ним», — сообщила она.
Лола Юлдашева подчеркнула, что столкнулась с огромной травлей в сети.
«Меня очень сильно задевает и расстраивает тот факт, что задеты мои права как женщины, как человека. Все эти каналы в соцсетях пишут гадости, оскорбляют, унижают, пишут ужасные и непристойные вещи. Понятно, что это делают мужчины. Этот факт очень неприятен. У меня семья, муж, дети. Дети ходят в школу и из-за этого могут подвергаться буллингу. Сейчас я подвергаюсь невероятной травле. Я сейчас стараюсь не появляться в общественных местах из-за такого давления», — поделилась Лола.
Певица выразила пожелание, чтобы эта проблема решилась на законодательном уровне. «Чтобы люди несли ответственность за то, что они делают, потому что это выходит за все рамки», — отметила она.
По её словам, в соцсетях обсуждали видео с мероприятия «Эмансипация в действии. Женские истории успеха», которое состоялось 29 марта. Певица исполнила на нем несколько песен.
«Выступление было успешным, мы отыграли лайв в полчаса, все были довольны. Там были [в основном] девочки и женщины. У нас было классное настроение и вайб. Спустя месяц появляются такие видео в увеличенном формате. Понятно, что это очень вырвано из контекста. Не понимаю только с какой целью. Видимо, людям хочется зрелищ, но они не понимают, что таким образом могут навредить человеку», — предположила певица.
«В соцсетях пишут, что я как будто специально решила так публику спровоцировать. Это не так. Это физиология. Возможно, там был такой свет, я не заметила этого. Я не могу вернуть время вспять, но так случилось. Но добивать женщину за это я считаю неправильным. Я просто разбита», — сказала Лола.
Депутат, глава движения «Юксалиш» Бобур Бекмуродов отреагировал на ситуацию следующим комментарием: «Какой закон нарушила Лола Юлдашева? Ответ — никакой». Ряд интернет-деятелей в очередной раз призвал закрыть «Узбекконцерт». В соцсетях также звучат призывы привлечь к ответственности тех, кто смонтировал и распространил видео.
Напомним, в ноябре президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал закон с поправками в кодексы, которые закрепляют светскость государства. Пропаганда дискриминации по признаку пола, в частности, влечёт наложение штрафа в размере от 10 до 20 БРВ (от 3,3 млн сумов до 6,6 млн сумов). За клевету и оскорбления также предусмотрена административная и уголовная ответственность.
В феврале прошлого года блогер подверг критике витрину магазина нижнего белья Milavitsa в Ташкенте с фотографиями моделей. С жителем Чирчика тогда провели беседу о недопустимости вмешательства в работу бизнеса и оштрафовали за религиозный контент.
В ноябре 2019 года Лола Юлдашева выпустила клип на песню «Севгингни менга айт», где иронизировала над цензурой в отношении внешнего вида артистов и их творчества.
Ранее мы писали, как «Узбекконцерт» предупредил актрису Нилуфар Хамидову за платье с высоким разрезом, а певицу Канизу лишили лицензии за «безнравственные» видео (после выступления в брюках телесного цвета).
Дополнение: Утром 20 апреля «Узбекконцерт» выпустил комментарий, в котором говорится, что беседа была посвящена «обсуждениям в социальных сетях культуры внешнего вида Лолы Юлдашевой на сцене» и что певице «ещё раз напомнили о лицензионных требованиях».
Учреждение процитировало выдержку из закона, согласно которому к лицензионным требованиям и условиям отнесено исключение «осуществление действий, противоречащих правилам этики артиста, сценической культуре и культуре внешнего вида, пропаганду идей безнравственности, негативно воздействующих на духовность и оскорбляющих чувства зрителей».