Актриса ва бошловчи Нилуфар Ҳамидова «Ўзбекконцерт» давлат муассасасидан узун кесмали кўйлаги учун огоҳлантириш олди, деб хабар қилди ташкилот матбуот хизмати. Ташкилот актрисанинг фотосуратларини эълон қиларкан, оёқ ва кўйлакнинг тепа қисмини хиралаштирди.
«Сўнгги пайтларда концерт-томоша соҳасида артистнинг одоб-ахлоқ қоидаларига зид бўлган хатти-ҳаракатлар қилиши ҳамда томошабинларнинг ҳис-туйғуларини ҳақорат қилувчи, концерт тадбирларида репертуаридаги савиявиз ва ноўрин қўшиқлар куйлагани, ахлоқсизлик ғояларини тарғиб қилувчи ҳолатларга йўл қўйгани учун айрим ижодкорлар ижтимоий тармоқлар орқали томошабинлар ва санъат мухлисларининг ҳақли эътирозларига ҳамда муҳокамаларига сабаб бўлмоқда», — дейилади хабарда.
Муассаса хабарига кўра, Нилуфар Ҳамидова «Миллион» ижодий жамоаси концерт дастурида ташкилотчиларнинг эътирозига қарамай, «очиқ либосда» саҳна кўринишини тақдим этган. Бу ҳаракати билан у концерт-томоша фаолияти учун берилган лицензия талаб ва шартларини бузган, дея маълум қилди «Ўзбекконцерт».
Ижтимоий тармоқлардаги видеода актрисанинг узун кесмали кўйлакда ролини қандай ижро этаётганини кўриш мумкин. «Бу „Очиқчасига гаплашамиз“ кўрсатуви, „Очиқчасига кўрсатамиз“ эмас», — дейди концерт иштирокчиларидан бири. Шундан сўнг Ҳамидова кўйлаги билан оёқларини ёпади. Ижтимоий тармоқларда тарқалган видеоларга кўра, у ушбу концертда турли хил либосларда иштирок этган.
нилуфар ҳамидова, ўзбекконцерт
«Ўзбекконцерт» ходимлари Нилуфар Ҳамидова билан суҳбат ўтказиб, бундан буён лицензия талаб ва шартларига риоя қилиши тўғрисида огоҳлантирган. «Агарда шу каби ҳолат яна такрорланадиган бўлса, унда қонуний чора кўрилади», — дейилади хабарда.
Шунингдек, бу борада «Миллион» ижодий жамоаси раҳбари Даврон Кабулов билан ҳам суҳбат ўтказилиб, жамоанинг кейинги дастурларига актрисани жалб этмаслик масаласи кўриб чиқилган.
Даврон Кабулов. Фото: Instagram/davron_kabulov.
Февраль ойида хонанда Каниза «ахлоқсиз» видеолари учун лицензиясидан бир ойга маҳрум қилинганди. Унинг айтишича, танқидларга сабаб бўлган видеода қўшиқчи «иштонсиз» бўлмаган, балки одам териси рангидаги шим кийган. У «Ўзбекконцерт»ни танқид қилиб, маданият вазирининг «саройига» ташриф буюришини айтган.
2019 йилнинг ноябрь ойида хонанда Лола Йўлдошева «Севгингни менга айт» қўшиғига муқобил клип тақдим этиб, унда санъаткорлар ижодини маънавият ва менталитетга мослаштиришга уринишларни кинояли тарзда кўрсатиб берган.
2018 йилда «Газета.uz» колуминисти Никита Макаренко жамиятни «провокацион» клиплар эмас, жаҳолат ва коррупция бузаётгани, «Ўзбекконцерт» акциядорлик жамияти хатти-ҳаракатлари сўз эркинлигини ҳимоя қилувчи Конституцияга зид экани ҳақида ёзганди.

Актриса и ведущая Нилуфар Хамидова получила предупреждение от государственного учреждения «Узбекконцерт» за платье с высоким разрезом, сообщила пресс-служба организации. На опубликованных фотографиях актрисы организация запикселировала ноги и вырез платья ведущей.
«В последнее время поведение артистки в концертно-зрелищной сфере, которое противоречит правилам этикета, оскорбляет чувства зрителей, исполнение на концертных мероприятиях примитивных и неуместных песен из своего репертуара, допускает пропаганду идеи безнравственности, вызывает обоснованные недовольство и обсуждения среди зрителей и любителей искусства», — говорится в сообщении.
По данным учреждения, Нилуфар Хамидова представила в рамках концертной программы творческого коллектива «Миллион» номер в «открытом платье, несмотря на возражения организаторов». Этим действием она нарушила требования и условия лицензии, выданной на концертно-зрелищную деятельность, заявили в «Узбекконцерте».
На видео в соцсетях можно увидеть, как коллектив обыгрывает номер, акцентируя внимание на платье певицы с высоким вырезом. «Эта программа называется «Говорим открыто», а не «Покажем открыто», — говорит один из участников номера, после чего Хамидова закрывает платьем ноги. Судя по кадрам из соцсетей, она принимала участие в этом номере в разных нарядах.
нилуфар хамидова, узбекконцерт
Сообщается, что сотрудники «Узбекконцерта» провели беседу с Нилуфар Хамидовой и предупредили её, чтобы в будущем она соблюдала установленные требования и условия лицензия. «Если такие случаи повторятся, будут приняты законные меры», — говорится в заявлении.
Госучреждение также провело беседу с руководителем творческого коллектива «Миллион» Давроном Кабуловым о том, чтобы Хамидову не вовлекали в ближайшие программы коллектива.
Даврон Кабулов. Фото: Instagram/davron_kabulov.Даврон Кабулов. Фото: Instagram/davron_kabulov.
В феврале у певицы Канизы была отозвана лицензия на месяц за «безнравственные» видео. Артистка заявляла, что на записи, где критиковали её наряд, она выступала в брюках телесного цвета, а «не без штанов». Она раскритиковала «Узбекконцерт» и сообщила, что посетит «дворец», где живёт министр культуры.
В ноябре 2019 года певица Лола Юлдашева презентовала альтернативный клип на песню «Севгингни менга айт», где иронизирует над попытками уложить творчество артистов в рамки духовности и менталитета.
О том, что общество развращают не клипы «вызывающего характера», а невежество и коррупция, и что действия «Узбекконцерта» противоречат Конституции, защищающей свободу самовыражения, в 2018 году писал колумнист «Газеты.uz» Никита Макаренко.