Seshanba kuni bo‘lib o‘tgan yalpi majlisda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Soliq kodeksining 227−1-moddasiga tadbirkorlar tomonidan “qotil” deb nom olgan o‘zgartirishlarni kiritish to‘g‘risidagi qonunni birdaniga uch o‘qishda qabul qildi.
227−1-modda soliq kodeksiga 2022-yil mart oyida kiritilgan va amalga oshirilgan so‘nggi hisobot choragi uchun sof daromad miqdorida jarima nazarda tutilgan. Unda fiskal belgilarni aks ettirish yoxud avtomatlashtirilgan hisobga olish o‘lchov vositalari bilan jihozlash yoki soliq organlarining axborot tizimlari bilan integratsiya qilinishini ta’minlash bo‘yicha qonunchilikda belgilangan talablarni yoki tartibni buzish bo‘yicha chora belgilangan.
Yangi tahrirdagi Konstitutsiyada jazolar mutanosibligi prinsipi aks ettirilganini tan olib, deputatlar jarimani 98 foizga yoki 50 baravarga kamaytirishni ma’qulladi — endi bu sof daromadning 100 foizidan 2 foizigacha bo‘ladi.
Xuddi shunday huquqbuzarlik moliyaviy jazo chorasi qo‘llanganidan keyin bir yil davomida takror sodir etilgan bo‘lsa, realizatsiya amalga oshirilgan oxirgi hisobot choragida olingan sof tushumning 20 foizi miqdorida jarima solishga sabab bo‘ladi.
Deputatlarning ta’kidlashicha, qonunning qabul qilinishi “soliq qonunchiligini buzganlik uchun javobgarlikni yanada erkinlashtirish, soliq huquqbuzarliklari uchun javobgarlik choralarini adolat tamoyili asosida belgilash, qoidabuzarliklarning oldini olish, shuningdek, tadbirkorlik subyektlarining ortiqcha xarajatlarini kamaytirishga” xizmat qiladi.
Endi qonun Senat tomonidan tasdiqlanishi va prezident tomonidan imzolanishi kerak.
Fevral oyida Spot nashri Soliq kodeksining 227−1-moddasi bo‘yicha 1500 dan ortiq tadbirkor jarimaga tortilgani va 700 mlrd so‘mlik jarima solinganini ma’lum qilgandi.
Soliq maslahatchilari va tadbirkorlarning ta’kidlashicha, soliq organlari savdo va ovqatlanish korxonalarini R-Keeper, Jowi, iiko va boshqa tizimlarning ichki hisobga olish dasturlaridan foydalanganliklari uchun kassa apparatlari, ya’ni soliq organlari tizimi bilan integratsiyalashmagani uchun jarimaga tortishgan.
Fevral oyi o‘rtalarida umumiy ovqatlanish va savdo sohalaridagi biznes vakillari bilan uchrashuvda Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobov tadbirkorlarga qo‘llangan jarimalar miqdorini kamaytirish rejalashtirilganini ma’lum qilgandi. Shuningdek, u jarimani to‘liq to‘laganlar summaning 98 foizi qaytarilishiga ishontirgandi. Xabar qilinishicha, jami 400 mlrd so‘mlik jarimalarni hisobdan chiqarish rejalashtirilgan.
Fevral oxirida Shavkat Mirziyoyev fiskal belgilar va tovarlarni markalash bilan bog‘liq huquqbuzarliklar uchun biznes uchun moliyaviy sanksiyalarni yumshatish to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. Farmonda bir oy ichida tuzatishlar loyihasini ishlab chiqish topshirilgandi.

Законодательная палата Олий Мажлиса Узбекистана на пленарном заседании во вторник приняла сразу в трёх чтениях закон о внесении изменений в статью 227−1 Налогового кодекса, которую предприниматели называли «расстрельной».
Статья 227−1 — нарушение требований по отображению фискальных отметок либо оснащению автоматизированными измерительными средствами учёта или обеспечению интеграции с информационными системами налоговых органов, а также правил обязательной цифровой маркировки товаров — была введена в НК в марте 2022 года и предусматривает штраф в размере чистой выручки за последний отчётный квартал, в котором имела место реализация.
Признав несоразмерность наказания, что противоречит обновлённой в прошлом году Конституции, депутаты одобрили снижение штрафа на 98%, или в 50 раз — со 100% до 2% от чистой выручки.
Статья дополнена положением, согласно которому при повторении правонарушения в течение года после применения финансовой санкции будет наложен штраф в размере 20% от чистой выручки в последнем отчётном квартале, в котором была осуществлена реализация.
Депутаты отметили, что принятие закона послужит «дальнейшей либерализации ответственности за нарушение налогового законодательства, определению мер ответственности за налоговые правонарушения на основе принципа справедливости, предотвращению нарушений, а также сократит излишние расходы субъектов предпринимательства».
Закон теперь должны одобрить Сенат и подписать президент.
В феврале Spot сообщал, что по статье 227−1 НК было оштрафовано более 1500 предпринимателей и наложено штрафов на 700 млрд сумов.
Налоговые консультанты и предприниматели отмечали, что налоговые органы штрафуют предприятия торговли и общепита за использование программ для внутреннего учёта R-Keeper, Jowi, iiko и других систем за отсутствие интеграции с кассовыми аппаратами, то есть с системой налоговых органов.
В середине февраля на встрече с представителями бизнеса из сфер общепита и торговли председатель Торгово-промышленной палаты Даврон Вахабов заявил, что размер штрафа планируется снизить на 98%. Он также заверял, что тем, кто полностью выплатил штраф, возвратят 98% суммы. Сообщалось, что всего планируется списать штрафы на 400 млрд сумов.
В конце февраля президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал указ о смягчении финансовых санкций для бизнеса за правонарушения, связанные с фискальными отметками и маркировкой товаров. В указе поручалось разработать проект поправок в течение месяца.