Шавкат Мирзиёев 26 февраль куни тадбиркорлик субъектларига фискаль белгилар ва товарларни маркировкалаш билан боғлиқ ҳуқуқбузарликлар учун қўлланиладиган молиявий санксияларни юмшатиш тўғрисидаги фармонни имзолади. Бу ҳақда Давлат солиқ қўмитаси ва Савдо-саноат палатаси маълум қилди.
Ўзбекистон Солиқ кодексининг тадбиркорлар норозилигига сабаб бўлган 227−1-моддаси бўйича жарима миқдори 50 бараварга камайтирилади. Эслатиб ўтамиз, ушбу моддада фискал белгиларни акс эттириш ёхуд автоматлаштирилган ҳисобга олиш ўлчов воситалари билан жиҳозлаш ёки солиқ органларининг ахборот тизимлари билан интеграция қилинишини таъминлаш бўйича қонунчиликда белгиланган талабларни ёки тартибни, шунингдек, товарларни (маҳсулотларни) идентификация воситалари орқали мажбурий рақамли маркировкалаш қоидаларини бузиш назарда тутилган. Бундай қоидабузарлик ҳозирда реализация амалга оширилган охирги ҳисобот чорагида олинган соф тушум миқдорида жарима солинишига сабаб бўлади.
Эндиликда биринчи марта бундай ҳуқуқбузарлик содир этилганда қўлланиладиган жарима миқдори реализация амалга оширилган охирги ҳисобот чорагида олинган соф тушумнинг 2 фоизини ташкил қилади ва бир йил ичида такрорий қоидабузарлик содир этилган тақдирда жарима миқдори 20 фоизгача оширилади.
Шунингдек, президент фармони кучга киргунга қадар 227−1-моддада назарда тутилган фискал ҳуқуқбузарликлар учун қўлланилган молиявий санксиялар бўйича қарзларнинг 98 фоизи ҳисобдан чиқарилади. Уларни ундириш билан боғлиқ суд ва ижро ишлари тугатилади.
Шунингдек, корхоналар бу бўйича тўлаган жарималарнинг 98 фоизи қайтариб берилади.
Ҳукуматга бир ой муддатда Солиқ кодексига ўзгартиришлар киритиш тўғрисидаги қонун лойиҳасини киритиш топширилди.
Тадбиркорларга қандай жарима қўлланилганди?
227−1-модда Солиқ кодексининг янги таҳририга 2022 йил 11 мартдан киритилган ва тасдиқлангандан кейин уч ой ўтиб — 13 июндан кучга кирди. Модда қуйидаги талабларни ўз ичига олади:
• фискал белгиларни акс эттириш ёхуд автоматлаштирилган ҳисобга олиш ўлчов воситалари билан жиҳозлаш;
• солиқ органларининг ахборот тизимлари билан интеграция қилинишини таъминлаш;
• товарларни (алкоголь ва тамаки маҳсулотлари, пиво, дори-дармонлар, маиший техника, 2024 йил 1 мартдан — сув ва ичимликлар) ишлаб чиқарувчилар, импорт қилувчилар ва сотувчилар учун идентификациялаш воситалари билан мажбурий рақамли маркировкалаш қоидалари.
Ушбу талаблар ёки тартиб-қоидаларни бузиш реализация амалга оширилган охирги ҳисобот чорагида олинган соф тушум миқдорида жарима солишга сабаб бўлади.
Spot.uz`нинг Солиқ қўмитасига таяниб хабар беришича, ўтган йили ушбу модда бўйича 254 та, жорий йилда эса 1083 та корхона жаримага тортилган.
Солиқ маслаҳатчиси Гулнора Суюндикованинг айтишича, солиқ органлари савдо ва умумий овқатланиш корхоналарини ички ҳисоб дастурлари саналувчи R-Keeper, Jowi, iiko ва бошқа тизимлардан фойдалангани ва улар назорат-касса машиналари, яъни солиқ органлари тизими билан интеграция қилинмагани учун жаримага тортган.
Ушбу жарималар тадбиркорларнинг норозилигига сабаб бўлганидан кейин Савдо-саноат палатасида Солиқ қўмитаси раиси Шерзод Кудбиев ва Савдо-саноат палатаси раҳбари Даврон Вахобовлар ҳамда тадбиркорлар иштирокида учрашув ўтказилганди. Ўша учрашувда Солиқ қўмитаси раиси ўринбосари мазкур модда бўйича қўлланилган жарималар жами 400 млрд сўмдан ортиқни ташкил этиши ва ССП уларнинг ҳисобдан чиқариш бўйича президент қарори лойиҳасини тайёрлаётганини маълум қилганди. Унга кўра, ташаббускор Савдо-саноат палатаси бўлиб, Солиқ қўмитаси таклифни қўллаб-қувватлаган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 26 февраля подписал указ о смягчении финансовых санкций для бизнеса за правонарушения, связанные с фискальными отметками и маркировкой товаров. Об этом сообщили Налоговый комитет.
Размер штрафа по статье 227−1 Налогового кодекса Узбекистана, которую называли «расстрельной», снижается в 50 раз. Напомним, эта статья предусматривает санкции за нарушение требований по отображению фискальных отметок либо оснащению автоматизированными измерительными средствами учёта или обеспечению интеграции с информационными системами налоговых органов, а также правил обязательной цифровой маркировки товаров. Такое нарушение сейчас влечёт штраф в размере чистой выручки за последний отчётный квартал.
Теперь за первое такое правонарушение штраф составит 2% выручки за квартал, в котором была реализация, а в случае повторного нарушения в течение года сумма увеличивается до 20%.
Кроме того, списываются 98% задолженностей по финансовым санкциям, применённым ранее за фискальные нарушения по статье 227−1, до вступления указа президента в силу. Судебные и исполнительские дела, связанные с их взысканием, прекращаются.
Бизнесу также возвратят 98% сумм штрафов в счёт предстоящих платежей.
В месячный срок поручено внести в правительство законопроект о поправках в Налоговый кодекс.
Статья 227−1 была введена в новую редакцию Налогового кодекса 11 марта 2022 года, а вступила в силу через три месяца после утверждения — 13 июня. Статья предусматривает требования:
• по отображению фискальных отметок либо оснащение автоматизированными измерительными средствами учёта;
• обеспечению интеграции с информационными системами налоговых органов;
• правила обязательной цифровой маркировки товаров (алкогольная и табачная продукция, пиво, лекарства, бытовая техника, с 1 марта 2024 года — вода и напитки) средствами идентификации для производителей, импортёров и продавцов.
Как сообщал в декабре 2023 года Spot со ссылкой на Налоговый комитет, в 2022 году по данной статье были оштрафованы 254 предприятия, а в 2023 году — 1083.
Налоговые консультанты и предприниматели отмечали, что налоговые органы штрафуют предприятия торговли и общепита за использование программ для внутреннего учёта R-Keeper, Jowi, iiko и других систем за отсутствие интеграции с кассовыми аппаратами, то есть с системой налоговых органов.
В декабре 2023 года стало известно, что Торгово-промышленная палата Узбекистана разработала проект постановления президента, согласно которому планируется списать штрафы на 400 млрд сумов, назначенные по статье 227−1 Налогового кодекса за отсутствие интеграции. Планировалось также смягчить снизить штраф со 100% до 20% от суммы выручки (оборота), а также рассмотреть возможность классификации правонарушений, введение дополнительных пунктов в статью в зависимости от тяжести нарушения.
После этого ТПП, Налоговый комитет и бизнес-омбудсман провели ряд встреч для обсуждения проблем в сфере, в том числе применение статьи 227−1 НК. Власти заявили, что учтут предложения бизнеса.