O‘zbekiston Favqulodda vaziyatlar vazirligi havoning sovishi va qor yog‘ishi munosabati bilan ko‘chada ehtiyot bo‘lish va tomidan qor massalari hamda muz tushishi mumkin bo‘lgan binolardan masofa saqlash kerakligini eslatdi.
Vazirlik binodan chiqayotganda, tomlarda qor massalari, sumalaklar va muzlarning to‘planishi, ularning tushishi mumkin bo‘lgan joylarni chetlab o‘tishga e’tibor berish kerakligi, bolalarni xavfli deb hisoblangan joylarda bo‘lishiga yo‘l qo‘ymaslik lozimligini ta’kidladi.
Vazirlik tavsiyalari:
• Qor massalari, sumalak va muzlar bo‘lishi mumkin bo‘lgan tomlari baland uylarga yaqinlashmaslik va bolalarning bunday joylarda o‘ynashi hamda bo‘lishiga yo‘l qo‘yish kerak emas;
• Agarda xavfli joyda panjarasi, ogohlantiruvchi belgilari mavjud bo‘lsa, ulardan o‘tishga urinmaslik, xavfli joyni boshqa yo‘l bilan aylanib o‘tish kerak;
• Quloqchin taqqan holda ko‘chada yurish, tomdan tushayotgan qor massalari shovqinini eshitmaslikka olib kelishi mumkin;
• Piyodalar yo‘lakchasi bo‘ylab harakatlanayotganda, yuqori qavatlarda shubhali shovqinni eshitilsa, to‘xtash kerak emas, boshingizni ko‘tarib va u yerda nima bo‘lganini o‘ylab ko‘rish kerak. Ehtimol, bu qor massalari yoki sumalak va muzlar tushayotgan bo‘lishi mumkin. Bunday vaqtda qochib ketish qiyin, imkon qadar tezroq bino devoriga yopishish kerak, bu xavfsiz bo‘lishga xizmat qiladi.
• Avtotransport vositalarini tomi baland binolar yoki tepasida qor massalari, sumalak va muzlar bo‘lgan inshootlar yaqiniga qo‘yish kerak emas.
• Agar odam tomdan tushgan qor massalari, sumalak va muzlar tufayli jarohatlansa, darhol tez yordam chaqirish kerak.
Telegram kanallarida 17-fevral kuni ertalab Tashkent Index avtomobil bozorida sotilayotgan avtomobillar ustiga temir konstruksiyali soyabon (naves) qulagani haqida xabar berildi. Qayd etilishicha, soyabon yog‘gan qor og‘irligiga bardosh bera olmagan.
O‘zgidromet xabariga ko‘ra, O‘zbekistonda shanba va yakshanba kunlari harorat kechasi −3…−8 darajagacha pasayadi, kunduzi −3…+2 daraja atrofida bo‘ladi. Shimolda esa kechalari −11…−16 daraja sovuq bo‘lishi mumkin. Dam olish kunlari hududlarda asosan qor yog‘ishi, yo‘llarda yaxmalak hosil bo‘lishi kutilmoqda.

Министерство по чрезвычайным ситуациям призвало узбекистанцев в снежные и холодные дни передвигаться по улицам с осторожностью и беречься от снега и льда, которые могут падать с крыш домов.
В МЧС советуют не приближаться к домам с высокими крышами, где могут быть снежные массы, слякоть и лёд, и не позволять детям находиться в таких местах.
Подходя к зданию, нужно с безопасного расстояния посмотреть на его крышу и убедиться в отсутствии нависающих снежных масс, наледи и сосулек.
Двигаясь по тротуару, стоит держаться подальше от мест, куда с крыши зданий может упасть снег или лед.
Кроме того, рекомендуется не ходить по улице в наушниках, так как можно не услышать шум падающих снежных масс и сосулек, а также веток и деревьев.
При травмировании человека падающими с крыши снежными массами, слякотью и льдом следует немедленно вызвать скорую помощь.
Другие полезные рекомендации из нашего прошлогоднего материала:
- быть бдительными и осторожными при выходе из подъездов многоквартирных домов из-за гололёда и сосулек на крышах домов и подъездов;
- остерегаться обвала снежного покрова с деревьев и падения деревьев;
- оставлять автомобили на свободных, отведённых для стоянки территориях;
- во избежание тепловых потерь при входе и выходе обязательно закрывать входные двери в подъезды многоквартирных домов;
- при въезде на территории жилых кварталов снижать скорость и увеличивать дистанцию между автомобилями, поскольку при медленном движении остаётся больше времени на то, чтобы заметить условия на гололёде и другие автомобили, а также реагировать на внезапные инциденты;
- не выходить без особых причин на улицу в вечернее и ночное время суток, пользоваться общественным транспортом, в целях безопасности не использовать личные автотранспортные средства;
- не оставлять включёнными в ночное время газовые плиты в целях избежания чрезвычайных ситуаций и несчастных случаев.
Telegram-каналы утром 17 февраля сообщили о падении навеса на автомобили, выставленные на продажу на автомобильном рынке Tashkent Index. Отмечается, что конструкция не выдержала веса выпавшего снега.
По данным Узгидромета, 17 февраля по Узбекистану осадки в виде дождя и снега ожидаются местами только в Бухарской, Навоийской, Самаркандской, Джизакской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской областях. Возможен туман, на дорогах местами гололедица. Ветер 7−12 м/с, местами с усилением до 17−22 м/с, в отдельных районах возможны порывы до 25−28 м/с. Температура −3…+2 градусоа, по северу −3…−8.
В Ташкенте без осадков. На дорогах гололедица. Ветер 3−8 м/с. Температура −1…+1 градус.
По горным районам временами дождь и снег, местами сильные, возможен туман. На дорогах местами гололедица. Лавиноопасно. Ветер 7−12 м/с, местами возможно усиление до 17−22 м/с. Температура 0…-5 градусов.