Toshkent-Andijon yo‘nalishidagi pulli avtomobil yo‘lining narxi 4,65 milliard dollariga baholanmoqda. Bu haqda 2-may kuni Toshkent xalqaro investitsiya forumida transport vaziri o‘rinbosari Jasurbek Choriyev ma’lum qildi.
Infratuzilmaviy investitsiya loyihalariga bag‘ishlangan panel sessiyasida so‘zga chiqqan transport vaziri o‘rinbosari pulli avtomobil yo‘li loyihasi bo‘yicha ishlar deyarli yakuniga yetib qolganini aytdi. Loyihaning texnik-iqtisodiy asoslarini iyun oyi oxirigacha tugatish rejalashtirilmoqda.
Uning so‘zlariga ko‘ra, poytaxt va Farg‘ona vodiysi viloyatlarini bog‘laydigan yo‘lning umumiy uzunligi 314 kilometrni tashkil etadi.
Toshkent-Andijon pulli avtomobil yo‘li loyihasi 2019-yildan buyon muhokama qilinmoqda. 2021-yilda uning qiymati 2 mlrd dollardan oshishi xabar qilingandi. So‘ngra Jahon banki vakillari avtomagistraldan yengil avtomashinalarning foydalanish narxi so‘m ekvivalentida 5−7 dollar, yuk mashinalari va avtobuslar uchun esa so‘m ekvivalentida 15 dollarga teng bo‘lishini hisoblab chiqqan.
Shuningdek, Jasurbek Choriyev O‘zbekiston, Afg‘oniston va Pokistonni bog‘laydigan hamda Hind okeani portlaridan Markaziy Osiyoga yuklarni yetkazib berish muddatini 35 kundan 5 kunga qisqartirishi lozim bo‘lgan trans-afg‘on temiryo‘li loyihasini ham eslatib o‘tdi.
“Tovarlarni yetkazib berish narxi kamida 40 foizga pasayadi. Loyiha 2027-yil oxirigacha yakunlanishi kutilmoqda”, — dedi u.
Choriyev yana bir muhim loyiha sifatida Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temiryo‘li qurilishini qayd etdi. 454 km uzunlikdagi yo‘nalish loyihasi 5,1 mlrd dollarga baholanmoqda.
Bundan tashqari, Samarqand tajribasidan kelib chiqib, Urganch aeroporti boshqaruvini davlat-xususiy sheriklik doirasida o‘tkazish rejalashtirilmoqda, dedi vazir o‘rinbosari.

Стоимость платной автомобильной дороги по маршруту Ташкент — Андижан оценивается в 4,65 млрд долларов США. Об этом 2 мая на Ташкентском международном инвестиционном форуме сообщил заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев.
Выступая на панельной сессии, посвящённой инфраструктурным инвестпроектам, замглавы Минтранса сообщил, что работы над проектом платной трассы почти завершены. Технико-экономическое обоснование проекта планируется подготовить уже к концу июня.
По его словам, общая протяжённость дороги, которая соединит столицу и области Ферганской долины, составит 314 км.
Проект платной автодороги Ташкент — Андижан обсуждается с 2019 года. В 2021 году сообщалось, что его стоимость превысит 2 млрд долларов. Представители Всемирного банка тогда подсчитали, что стоимость проезда по трассе будет в районе 5−7 долларов для легковых автомобилей, 15 долларов — для грузовиков и автобусов.
Жасурбек Чориев также упомянул проект Трансафганской железной дороги, которая соединит Узбекистан, Афганистан и Пакистан и должна сократить срок доставки товаров от портов Индийского океана в Центральную Азию с 35 до 5 дней.
«Стоимость доставки товара снизится как минимум на 40%. Ожидается, что проект будет завершён к концу 2027 года», — сказал он.
Ещё одним важным проектом Чориев назвал железную дорогу Китай — Кыргызстан — Узбекистан. Проект линии протяжённостью 454 км оценивается в 5,1 млрд долларов.
Кроме того, по опыту Самарканда планируется передать в управление аэропорт Ургенча в рамках государственно-частного партнёрства, сообщил замминистра.