Toshkent shahrining sobiq hokimi, tadbirkor Jahongir Ortiqxo‘jayev “Lolazor” podkastida Milliy bog‘ hududidagi Magic City ko‘ngilochar bog‘i loyihasi qanday paydo bo‘lgani haqida gapirib berdi.
“Taxminan 2016-yillarning oxirida Toshkentda bir tadbirkor Rohat tarafda „Disneylend“ quraman deb so‘z bergan. Qurolmadi… Shunda biz taklif bilan chiqdik. Shu joy [Milliy bog‘]ni olamiz, shunaqa joy [Magic City]ga aylantiramiz. Orqasida attraksionlar va kichkina akvaparkchalar ham bo‘lishi kerak edi. Keyin biz uning mohiyati yo‘qolib qoladi, deb undan o‘zimiz voz kechdik… Biz kichkina shaharda shunaqa odam bo‘lishi kerak, boshqa bo‘lishi kerak deb Magic City ko‘rsatildi, taqdimot qilindi va qabul qilindi. 49 yilga 55 mln dollar investitsiya kiritish sharti bilan ijaraga berildi”, — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, majburiyatlar bajarilgan, kerakli summa oshig‘i bilan investitsiya qilingan.
“Xuddi shunaqa qaror „Alpomish“ sport saroyiga ham chiqqan. Xuddi eski holatidek qilib tiklash kerak bo‘lgan. U umuman foyda keltirmayigan saroy edi. Qildikmi, qildik. Uni gapirmaysizlar sizlar. „Alpomish“ qanday bo‘lgan bo‘lsa, shunday joyiga qo‘yganmiz biz. Magic City masalasi [sotilishi] bo‘yicha, to‘g‘risini aytaman, muammo ko‘p: ijarachilar bor, boshqasi bor, ming nafar odam keladi, tadbirlar bo‘ladi, odamlar yig‘iladi, favvoralar otiladi, mushak otadi… Ammo menda boshqa g‘oyalar ham bor, bu bilan chegaralanib qolgan joyim yo‘q-ku?” — dedi u.
Sobiq hokimning aytishicha, u aslida 7 emas, 12 ta MJCHni sotgan (avvalroq “Gazeta.uz” ularning ayrimlari haqida yozgandi). Uning kompanisida iqtidorli menejerlar boshchiligidagi loyiha guruhlari ishlaydi, ular orasida loyihalar taqsimlab boriladi. Guruhlar xorijga chiqib kelib, loyihalarni O‘zbekistonga moslashtirish ustida ishlaydi.
“Loyihalar tayyor turaveradi. Agar ularning yaxshi texnik-iqtisodiy asoslari bo‘lsa, pulimizga qarab amalga oshirishga harakat qilamiz. Agar hozirgi bozor sharoitlariga to‘g‘ri kelmasa, tashlab qo‘yaveramiz. Bizda 200−400 ta loyiha turadi. Guruhlar ishlaydi, muhokama qiladi, boshqaradi. Shundan keyin u joy jozibador joyga aylanadi, odamlar kelishni boshlaydi, pul to‘lashni boshlaydi. Lekin menga bu allaqachon ortiqcha. Men boshqa loyihani qilishim kerak. Hammasi meniki bo‘lsin, meni cho‘ntagimda bo‘lsin — unaqa narsalarni yomon ko‘raman”, — dedi u.
“Keyin ularga [menejerlarga] aytaman, mana shu kompaniya, sen egasi bo‘l, mening bankdan kreditim bor, shu qarzimni bo‘yninga olasanmi, olsang, 5−10 yilda qutilasan, seniki bo‘lib qoladi, rozimisan [deyman]. Oladi, nima bo‘ladi natijada? U o‘ziniki bo‘lganidan keyin mendan ham, oldingidan ham ko‘p ishlaydi. Oldin mening qo‘limda ishlayotgandi-ku? Men ishchi yaratmayman, men ishchilarga ish beruvchi yarataman. Menejerlar yarataman, chiqaraman… Lekin Magic City`ni boshimni achitmasin deb, kamrog‘iga, zarariga berdim…Davlatda „Ortiqxo‘jayev 49 yil yashasin“ deb yozilmagan-ku?”, — dedi Jahongir Ortiqxo‘jayev.
Sobiq hokim, shuningdek, Milliy bog‘da attraksionlar qurilishi rejalashtirilgan qismi prezident topshirig‘i bilan “sokin” joy sifatida qolganini ta’kidladi.
Shuningdek, u istirohat bog‘i yonida joylashgan Discover Invest ofisini 2013-yilda kimoshdi savdosida avvalgi egasidan 23−24 mlrd so‘mga sotib olganini ta’kidladi.
Jahongir Ortiqxo‘jayevning aytishicha, Magic City`ni tanqid qiluvchi ba’zi odamlar bu bog‘da kechki payt bolalari bilan sayr qiladi. Shuningdek, u parkka yiliga 2,3 mln, Tashkent city`ga 4,1 mln kishi kelganini ma’lum qildi.
“Nima qilamiz o‘zimizni o‘zimiz aldab, bu yomon deb? Fakt ko‘rsatib turibdi-ku? Balki sizga yoqmas, lekin boshqalarga yoqar”, — dedi u.
Ma’lumot uchun, Magic City istirohat bog‘i Milliy bog‘ hududida 2021-yil iyun oyida ochilgan. Loyiha investori Akfa tarkibiga kiruvchi Stargate Systems kompaniyasi hisoblanadi. Kompaniya 20,79 gektar park yerini 49 yillik ijaraga olgan.
Ustav kapitali 426,9 mlrd so‘m bo‘lgan Stargate Systems kompaniyasi ta’sischilari Tashkent Aquarium (86,2 foiz) va prezidentning sobiq maslahatchisi Abdujabbor Abduvohidovning (Jahongir Ortiqxo‘jayevning qudasi) o‘g‘li Alisher Abdujabarovich Abduvohidov (13,8 foiz) hisoblanadi. Alisher Abduvohidov esa Tashkent Aquarium (100 foiz), shuningdek, Artel Technical School va boshqalarga egalik qiladi.
Raqobatni rivojlantirish qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2023-yilda Tashkent Aquarium Stargate Systems MCHJning 99,9 foiz ulushini 371,4 mlrd so‘mga sotib olgan va bu o‘tgan yilning eng yirik bitimlaridan biri bo‘lgan.

Бывший хоким Ташкента и предприниматель Джахонгир Артыкходжаев в подкасте «Лолазор» рассказал, как появился проект развлекательного парка Magic City на месте Национального парка Узбекистана и что с проектом сейчас.
«Примерно в 2016 году один из предпринимателей вышел с предложением построить „Диснейленд“ в стороне Рохат, но не смог, хотя много говорил, что сделает… Мы тогда вышли с предложением, что возьмём место (Национальный парк) и превратим его в такое-то место (Magic City). Там сзади должны были быть ещё аттракционы и небольшие аквапарки. Мы тогда сами отказались от этого, поскольку потерялась бы суть… Мы презентовали проект Magic City, что в маленьком городке должно быть столько-то людей. Его приняли и [предоставили в аренду] на 49 лет с обязательством внести инвестиции на 55 млн долларов», — рассказал он.
По его словам, обязательства были выполнены, а объём инвестиций превысил сумму, указанную в договоре.
«Такой же проект вышел по ледовому дворцу „Алпомиш“. Нужно было восстановить его в старом облике. Сделали? Сделали. Об этом никто не говорит. Что касается [продажи] Magic City, то там проблем много: есть арендаторы, проводятся мероприятия, собираются люди, работает фонтан и другое. Этим нужно заниматься. Но у меня много других идей, я этим не ограничиваюсь», — сказал он.
Экс-хоким сообщил, что на самом деле он продал не 7, а 12 компаний (о некоторых из них «Газета.uz» писала ранее). В группе его компаний работают проектные группы во главе с талантливыми управленцами, между которыми распределяются проекты. Они посещают зарубежные страны, работают над проектом, чтобы адаптировать его в Узбекистане.
«Это готовые проекты. Если у них хорошее ТЭО, то мы стараемся реализовать исходя из средств. Если они пока не подходят к текущей конъюнктуре рынка, то откладываем. У нас 200−300−400 проектов хранятся. После реализации проектов они становятся привлекательным местом, приходят посетители, платят деньги. Но для меня — это уже лишнее. Я должен заниматься другим проектом. Я не хочу, чтобы все проекты были у меня, в моём кармане, я такое не люблю», — отметил он.
«Поэтому я говорю [руководителю] проектной группы, чтобы он стал владельцем этого проекта, но взял обязательство по кредиту в банке на себя. После того, как он выплатит долг в течение 5−6 или 10 лет, то бизнес становится его. После этого он работает ещё усерднее, потому что это его бизнес. Я не создаю рабочие места, я создаю работодателей, которые дают рабочие места. Я создаю менеджеров. Создаю и выпускаю. Они платят мой долг. Если честно, Magic City я отдал по меньшей сумме, в ущерб себе, чтобы голова не болела», — заявил Джахонгир Артыкходжаев.
По его словам, в указе президента не сказано, что «Артыкходжаев должен возглавлять парк в течение 49 лет». В документе есть требования, которые необходимо выполнять, «и они выполняются».
Экс-хоким также указал, что в другой части Национального парка, где планировались аттракционы, по поручению президента сделали «спокойное место для отдыха».
Он также отметил, что офис Discover Invest, который находится рядом с парком, он купил в 2013 году на аукционе за 23−24 млрд сумов у человека, который до этого владел там офисом.
Джахонгир Артыкходжаев заявил, что некоторые люди, которые критикуют Magic City, гуляют с детьми по вечерам в этом парке. Он также сообщил, что парк посещают 2,3 миллиона человек в год.
«Зачем обманывать себя? Это факт. Приходят 2,3 миллиона человек, а в Tashkent City — 4,1 миллиона. Возможно, вам это не нравится, но нравится другим», — сказал он.
Развлекательный парк Magic City открылся на месте Национального парка в июне 2021 года (парк был закрыт на реконструкцию осенью 2017 года и оставался всё это время недоступным). Инвестором проекта выступала компания Stargate Systems, входящая в структуру Akfa. Компания получила 20,79 гектаров земли парка в аренду на 49 лет.
Учредителями Stargate Systems с уставным фондом 426,9 млрд сумов указаны Tashkent Aquarium (86,2%) и Алишер Абдужабарович Абдувахитов (13,8%), который является сыном бывшего советника президента Абдужабара Абдувахитова (сват Джахонгира Артыкходжаева). Алишер Абдувахитов полностью владеет Tashkent Aquarium (100%), а также долями в компаниях Artel Technical School и другими.
По данным Комитета по развитию конкуренции, в 2023 году компания Tashkent Aquarium купила долю в 99,9% Stargate Systems за 371,4 млрд сумов, что стало одной из крупнейших сделок прошлого года.