O‘zbekistonning tashqi savdo aylanmasi 2023-yilda o‘tgan yilga nisbatan 12 mlrd dollarga yoki 23,8 foizga o‘sib, 62,57 mlrd dollarni tashkil etdi. Bu prezident huzuridagi Statistika agentligi ma’lumotlaridan kelib chiqadi.
Yil davomida eksport 23,8 foizga — 24,4 mlrd dollargacha, import 24 foiga — 30,1 mlrd dollargacha oshdi. Tashqi savdo taqchilligi 13,7 mlrd dollardan ortiqni tashkil etdi, bu 2022-yilga nisbatan 24,3 foizga ko‘p (-11,03 mlrd dollar). Agar rekord darajadagi oltin eksporti va xizmatlar sohasidagi ijobiy saldo bo‘lmaganida, bu ko‘rsatkich yanada yuqori bo‘lardi.
O‘zbekiston dekabr oyida oltin eksport qilmadi. Ammo 12 oy ichida oltin sotuvi rekord daraja — 8,15 mlrd dollarga yetdi, bu 2022-yilgi ko‘rsatkichdan deyarli ikki baravar ko‘p. Qimmatbaho metallni yetkazib berish mamlakat eksportining uchdan bir qismini (33,4 foiz) tashkil etdi, ko‘rsatkich 2022-yilda 21,3 foiz edi.
Oltinni hisobga olmaganda, eksport qiymat jihatidan atigi 4,5 foizga ko‘paydi va 16,17 mlrd dollarni tashkil etdi. Sanoat mahsulotlarining eksportdagi ulushi 22,2 foizdan 16,6 foizga, yetkazib berish hajmi esa 4,38 mlrd dollardan 4,06 mlrd dollargacha qisqardi.
2023-yilda sabzavot va mevalar savdosi 1,76 mln tonnaga (+1,1 foiz), qiymat jihatidan esa 1,18 mlrd dollarga (+3,3 foiz) oshdi. Meva-sabzavot eksportining asosiy bozorlari Rossiya (37 foiz), Pokiston (16,7 foiz), Xitoy (12,3 foiz) va Qozog‘iston (10,3 foiz) bo‘ldi.
Donli ekinlar va undan tayyorlangan mahsulotlar eksporti 478,8 mln dollargacha (+34,4 foiz), qahva, choy, kakao eksporti hajmi 27,6 mln dollargacha (+12,1 foiz), ichimliklar 60,1 mln dollargacha (+35,3 foiz), neft va neft mahsulotlari 333 mln dollargacha (2 baravar), noorganik kimyoviy moddalar 497,5 mln dollargacha (+22,6 foiz), cho‘yan va po‘lat — 185,9 mln dollargacha (+11,3 foiz), metall buyumlar 130,2 mln dollargacha (+11,9 foiz), charm mahsulotlari eksporti esa 41,3 mln dollargacha (+17 foiz) oshdi.
Xorijga avtomobillar yetkazib berish hajmi 127,5 mln dollarni tashkil etdi. Shuningdek, avtomobillar uchun ehtiyot qismlar yetkazib berish hajmi 366,3 mln dollarni (+25,1 foiz), elektrik mashina va qurilmalar 227,7 mln dollarni (-0,3 foiz), energogenerator uskunalari va mashinalar 175,5 mln dollarni (+1,6 foiz), elektr aloqasi, ovozni yozish va ovozni eshittirish apparaturalari va uskunalari 118 mln dollarni (2,2 barobar), boshqa transport vositalarini yetkazib berish hajmi esa 100,1 mln dollardan iborat bo‘ldi (8,5 baravar).
Gaz eksporti qariyb 2 baravarga — 529,9 mln dollargacha, elektr energiyasi eksporti esa 76,6 mln dollargacha (-37,8 foiz), o‘g‘itlar 336,3 mln dollargacha (-18 foiz), rangli metallar 1,38 mlrd dollargacha (-9,9 foiz), tibbiy va farmatsevtika mahsulotlari 37,9 million dollargacha (-11,7 foiz), to‘qimachilik mahsulotlari sotuvi esa 3,05 mlrd dollargacha pasaydi (3,8 foiz).
Importga keladigan bo‘lsak, oziq-ovqat mahsulotlarini yetkazib berish hajmi yuqori darajada qolmoqda: don va undan tayyorlangan mahsulotlar — 1,12 mlrd dollar (+5,3 foiz), shakar, shakar mahsulotlari va asal — 558,2 mln dollar (-2,3 foiz), qahva, choy, kakao, ziravorlar — 385,3 mln dollar (+23 foiz), o‘simlik moylari va yog‘lari — 354,9 mln dollar (+16,4 foiz), go‘sht va go‘sht mahsulotlari — 348,4 mln dollar (+9,1 foiz), sabzavot va mevalar — 348,4 mln dollar (+23,5 foiz), sut mahsulotlari va qush tuxumlari — 211,5 mln dollar (+31,7 foiz).
Neft va neft mahsulotlari importi ham o‘sdi — 1,61 mlrd dollar (+27 foiz), ko‘mir, koks va briketlar 204,4 mln dollarlik import qilingan (+67,8 foiz). Gaz yetkazib berish 2,5 barobarga oshib, 694,9 mln dollarni tashkil etdi. Agar sentabr oyida 286 mln dollarga, oktabrda 73,8 mln dollarga va noyabrda 1 mln dollarga gaz import qilingan bo‘lsa, dekabrda 132,2 mln dollarlik gaz sotib olingan.
Avtomobillar importi 4,34 mlrd dollargacha (1,7 baravar), ehtiyot qismlar importi 148,3 mln dollargacha (+68,8 foiz) oshdi.
Yil davomida samolyotlar yetkazib berish hajmi 2,6 baravarga — 939,5 mln dollargacha, noyabrda — 139,5 mln dollarga, dekabrda — 185,9 mln dollarga oshgan.
O‘g‘itlar importi ikki barobarga oshib, 167,2 mln dollarni tashkil etdi. Avval xabar berganimizdek, importning keskin o‘sishi “O‘zkimyosanoat” aksiyadorlik jamiyati korxonalari kamroq gaz olgani sababli ishlab chiqarish hajmining kamayishi bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin. Yo‘qotishlar o‘rnini qoplash uchun Rossiyaning “Tolyattiazot” kompaniyasidan 55,3 ming tonna ammiak import qilinib, 64,2 ming tonna ammiakli selitra (mamlakatdagi umumiy ishlab chiqarishning 8 foizi) ishlab chiqarildi.
Shunisi e’tiborga loyiqki, avvalgi yillarda barqaror o‘sish kuzatilganiga qaramay, tibbiyot va farmatsevtika mahsulotlarini yetkazib berish hajmi 1,6 mlrd dollargacha (-2 foiz) kamaydi.
Shuningdek, O‘zbekistonga 2,55 mlrd dollarlik (+1,7 foiz) cho‘yan va po‘lat, 940,1 mln dollarlik (+28,4 foiz) metall buyumlar, 675,4 mln dollarlik (+24,1 foiz) to‘qimachilik iplari, gazlamalar, tayyor mahsulotlar, 543,5 mln dollarlik (1,5 baravar) rezina buyumlar, 479,6 mln dollarlik (+6,7 foiz) qog‘oz va karton hamda boshqalar import qilingan.
Xizmatlar va ishlab chiqarilgan mahsulotlar
Yanvar-dekabr oylari yakuni bo‘yicha xizmatlar eksporti hajmi 5,8 mlrd dollarni yoki umumiy savdo eksporti hajmining 21,2 foizini tashkil etdi va 2022-yilga nisbatan 16,2 foizga oshdi. Xizmatlar eksportidagi asosiy ulush transport (43,2 foiz), sayohat (turizm, 41,4 foiz), telekommunikatsiya, kompyuter va axborot xizmatlari (8,5 foiz) va boshqa tadbirkorlik xizmatlariga (3,1 foiz) to‘g‘ri keladi egallaydi.
Xizmatlar importi 2,57 mlrd dollarni (+0,7 foiz) tashkil etdi.
O‘zbekistonga sanoat mahsulotlari yetkazib berish hajmi 6,3 mlrd dollarga (+10 foiz) yetdi. Asosiy hajm Rossiya (2,17 mlrd dollar, ulushi 34,3 foiz) va Xitoy (1,95 mlrd dollar, 30,9 foiz), shuningdek, Qozog‘iston (715,2 mln dollar, 11,3 foiz), Turkiya (353,6 mln dollar, 5,6 foiz) va Janubiy Koreya (209,6 mln dollar, 3,3 foiz) ulushiga to‘g‘ri keladi.

In 2023, Uzbekistan’s foreign trade turnover surged to $62.57 billion, marking a substantial 23.8% increase of $12 billion compared to the previous year, according to data from the Statistics Agency under the president of Uzbekistan.
Exports saw a rise of 23.8% to $24.4 billion, while imports rose to $30.1 billion, reflecting a 24% increase. Notably, the foreign trade deficit surpassed $13.7 billion, showing a 24.3% growth from 2022's deficit of -$11.03 billion. The deficit would have been even larger if not for record gold exports and a positive balance in services.
Exports
In December, Uzbekistan refrained from exporting gold; however, over the span of 12 months, gold sales soared to a record $8.15 billion — almost double the figures from 2022. Gold shipments accounted for a 33.4% share in the country’s total exports, while it was 21.3% in the previous year.
Excluding gold, overall exports experienced a growth of 4.5%, reaching $16.17 billion. The proportion of manufactured goods in exports declined from 22.2% to 16.6%, with shipments decreasing from $4.38 billion to $4.06 billion.
In 2023, the sales of fruits and vegetables witnessed a 1.1% increase, totaling 1.76 million tons, and a 3.3% growth in value, reaching $1.18 billion. The primary markets for fruit and vegetable exports included Russia (37%), Pakistan (16.7%), the People’s Republic of China (12.3%) and Kazakhstan (10.3%).
Exports of grains and related products surged to $478.8 million (+34.4%), coffee, tea and cocoa to $27.6 million (+12.1%), beverages to $60.1 million (+35.3%) and oil and oil products doubled, reaching $333 million. Export values of inorganic chemicals rose to $497.5 million (+22.6%), iron and steel to $185.9 million (+11.3%), metal products to $130.2 million (+11.9%) and leather goods to $41.3 million (+17%).
Exports of automobile supplies reached $127.5 million, spare parts for machinery — $366.3 million (+25.1%), electrical machinery and apparatus — $227.7 million (-0.3%), power generating equipment and machinery — $175.5 million (+1.6%), telecommunications equipment and machinery — $118 million (2.2 times) and other transportation equipment soared to $100.1 million (8.5 times).
Gas exports witnessed a nearly twofold decrease, falling to $529.9 million, while electric current dropped to $76.6 million (-37.8%). Fertilizer exports also declined to $336.3 million (-18%), non-ferrous metals to $1.38 billion (-9.9%) and medical and pharmaceutical products to $37.9 million (-11.7%). Sales of textile products decreased by 3.8%, totaling $3.05 billion.
Imports
In terms of imports, food supplies remain at a high level, with grains and related products amounting to $1.12 billion (+5.3%), coffee, tea, cocoa and spices to $385.3 million (+23%), vegetable oils and fats to $354.9 million (+16.4%), meat and meat products to $348.4 million (+9.1%), vegetables and fruits to $348.4 million (+23.5%) and dairy products and eggs to $211.5 million (+31.7%). However, there was a 2.3% decrease in sugar, sugar products and honey, which amounted to $558.2 million.
Oil and oil product imports increased to $1.61 billion (+27%), while coal, coke and briquette to $204.4 million (+67.8%). Gas supplies experienced a 2.5-fold increase, reaching $694.9 million. Noteworthy fluctuations were observed in gas imports, with values at $286 million in September, $73.8 million in October, $1 million in November and $132.2 million in December.
Imports of automobiles rose to $4.34 billion (1.7 times) and spare parts increased to $148.3 million (+68.8%).
Aircraft deliveries for the year reached $939.5 million (2.6 times), $139.5 million in November and $185.9 million in December.
Fertilizer imports experienced a twofold increase, reaching $167.2 million. As we reported earlier, this notable surge in supplies is possibly related to the production decline at Uzkimyosanoat enterprises, which faced gas shortages. In response to the losses, Uzbekistan imported 55.3 thousand tons of ammonia from Russia’s Togliattiazot to manufacture 64.2 thousand tons of ammonium nitrate, constituting 8% of the country’s total output.
There was a 2% decline in the import values of medical and pharmaceutical products, totaling $1.6 billion, although the stable growth was observed in previous years.
Furthermore, Uzbekistan imported iron and steel totaling $2.55 billion (+1.7%), metal products — $940.1 million (+28.4%), textile yarn, fabrics and finished goods — $675.4 million (+24.1%), rubber products valued at $543.5 million (1.5 times) and paper and cardboard worth $479.6 million (+6.7%), among other imports.
Services and manufactured goods
In January-December, services exports amounted to $5.8 billion, constituting 21.2% of total trade exports and registering a 16.2% increase from 2022. The primary contributors to services exports were transportation services (43.2%), traveling (tourism) (41.4%), telecommunications, computer and information services (8.5%) and other business services (3.1%).