Ўзбекистоннинг ташқи савдо айланмаси 2023 йилнинг январь-ноябрь ойларида 57,3 млрд долларни ташкил этиб, ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 11,88 млрд долларга ёки 26,2 фоизга ўсди, дейилади президент ҳузуридаги Статистика агентлиги ҳисоботида.
Экспорт 30,6 фоизга — 23,2 млрд долларгача, импорт — 34,1 млрд долларгача ошди (+23,3 фоиз). Ташқи савдо тақчиллиги рекорд даражага етди ва 10,9 млрд доллардан ошди, бу ўтган йилги кўрсаткичдан (9,89 млрд доллар) 1 млрд долларга кўпроқ ҳисобланади. Олтин экспортига қарамай, фарқ кенгайишда давом этмоқда.
Ноябрь ойида экспорт миқдори 2,73 млрд долларни ташкил этди, бироқ бунинг деярли ярми олтин ҳиссасига тўғри келди. 1,28 млрд долларлик қимматбаҳо металл сотилди (бу Марказий банкнинг олтин-валюта захираларининг камайишига олиб келди). Олтин экспорти йил бошидан буён рекорд даражадаги 8,15 млрд долларга етди, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 2,3 баравар кўп.
11 ой ичида олтин етказиб бериш мамлакат экспортнинг учдан бир қисмидан кўпроғини (35,1 фоиз) ташкил этди.
Экспортда саноат маҳсулотларининг улуши кескин пасайиб, 22,3 фоиздан 16,2 фоизга тушди, етказиб бериш ҳажми ҳам 3,96 млрд доллардан 3,75 млрд долларгача қамайди. Машина ва транспорт ускуналари сотуви эса 875 млн доллардан 1,2 млрд долларга ошиши ҳисобига уларнинг экспортдаги улуши ҳам 4,9 фоиздан 5,2 фоизгача ошди.
Олтинсиз экспорт атиги 5,7 фоизга ўсиб, 15,05 млрд долларни ташкил этди. Яъни, агар олтин экспорти бўлмаганида, савдо дефицити 19 млрд доллардан ошган бўларди.
Савдо 11 ой давомида сабзавот ва меваларда 1,1 млрд долларгача (+6,3 фоиз), дон маҳсулотларида 443,3 млн долларгача (+43,3 фоиз), нефть ва нефть маҳсулотларида 297,2 млн долларгача (+2,1 марта), автомобиллар қисмлари ва анжомларида 344,8 млн долларгача (+31,8 фоиз), автомобилларнинг ўзида 112,6 млн долларгача, энергия ишлаб чиқарувчи машина ва ускуналарда 166,2 млн долларгача (+7,5 фоиз), телекоммуникация ва овоз ёзиш ускуналарида 107,7 млн долларгача (2,3 марта), электр машиналари, аппаратлари ва асбобларида 209,7 млн долларгача (+0,7 фоиз) ошди.
Шу билан бирга, етказиб бериш тўқимачилик маҳсулотларида 3,3 фоизга ёки 2,8 млрд долларгача, газда 509,4 млн долларгача (-44,6 фоиз), электр энергиясида 62,8 млн долларга (-45,8 фоиз), ўғитларларда 310,8 млн долларгача (-21,1 фоиз), рангли металларда 1,28 млрд долларгача (-4,1 фоиз) камайган.
Импортга келсак, озиқ-овқат хариди юқори даражада қолмоқда: дон ва ундан тайёрланган маҳсулотлар 1,03 млрд доллар (+7,8 фоиз), шакар, шакар ва асал маҳсулотлари 511,1 млн доллар (-3,5 фоиз), қаҳва, чой, какао, зираворлар 344 млн доллар (+24 фоиз), ўсимлик мойлари ва ёғлар 321,6 млн доллар (+29,4 фоиз), гўшт ва гўшт маҳсулотлари 308 млн доллар (+8,5 фоиз), сабзавот ва мевалар 301,9 млн доллар (+22,6 фоиз), сут маҳсулотлари ва тухум 192,7 млн доллар (+34,5 фоиз).
Нефть ва нефть маҳсулотлари (1,38 млрд доллар, +26,9 фоиз), кўмир, кокс ва брикетлар (189,2 млн доллар, +78,8 фоиз) ҳам импорти ошди. Газ етказиб бериш 2,1 бараварга — 562,7 млн долларгача кўпайди. Агар сентябрь ойида 286 млн долларлик газ импорт қилинган бўлса, октябрда 73,8 миллион долларлик, ноябрда эса 1 млн долларлик импорт амалга оширилган.
Автомобиллар импорти 1,56 млрд долларга (2,2 баравар), эҳтиёт қисмларники 1,34 млрд долларга (+16,8 фоиз), самолётлар ва бошқа учувчи аппаратлар импорти эса 753,6 млн долларгача (3,4 баробар) ошди. Шу билан бирга, ноябрь ойида 139,5 млн долларлик самолётлар етказиб берилди.
Ўғитлар импорти 2,4 баробар ошиб, 155,8 млн долларни ташкил этди. Аввал хабар берганимиздек, етказиб беришнинг кескин ўсиши камроқ газ олган «Ўзкимёсаноат» акциядорлик жамияти корхоналарида ишлаб чиқариш ҳажмининг камайиши билан боғлиқ бўлиши мумкин. Йўқотишларни қоплаш учун Россиянинг «Тольяттиазот» компаниясидан 64,2 минг тонна аммиакли селитра ишлаб чиқариш учун 55,3 минг тонна аммиак импорт қилинган (мамлакатдаги умумий ишлаб чиқаришнинг 8 фоизи).
Шуниси эътиборга лойиқки, тиббиёт ва фармацевтика маҳсулотлари импорти аввалги йилларда барқарор ўсиб келган бўлса-да, ҳисобот даврида 1,45 млрд долларга (-1,4 фоиз) камайган.

Внешнеторговый товарооборот Узбекистана в январе-ноябре 2023 года составил 57,3 млрд долларов, увеличившись по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 11,88 млрд долларов, или на 26,2%, следует из доклада Агентства статистики при президенте.
Экспорт вырос на 30,6% — до 23,2 млрд долларов, импорт — до 34,1 млрд (+23,3%). Дефицит внешней торговли превысил достиг рекордных 10,9 млрд долларов, что $1 млрд больше прошлогоднего показателя ($9,89 млрд). Разрыв продолжает увеличиться, несмотря на экспорт золота.
В ноябре объём экспорта составил 2,73 млрд долларов, но почти половина поставок пришлась на золото. Драгоценного металла было реализовано на 1,28 млрд долларов (что привело к снижению золотовалютных резервов Центрального банка). Экспорт золота с начала года достиг рекордных 8,15 млрд долларов, что в 2,3 раза больше аналогичного периода прошлого года.
За 11 месяцев поставки золота заняли больше трети (35,1%) доли в экспорте страны.
Доля промышленных товаров в экспорте резко сократилась с 22,3% до 16,2%, объём поставок тоже упал с 3,96 млрд до 3,75 млрд долларов. А доля машин и транспортного оборудования выросла с 4,9% до 5,2% за счёт увеличения экспорта с 875 млн до 1,2 млрд долларов.
Экспорт без учёта золота вырос только на 5,7% — до 15,05 млрд долларов. То есть, если бы не экспорт золота, то торговый дефицит превысил бы 19 млрд долларов.
За 11 месяцев продажа овощей и фруктов увеличилась до 1,1 млрд долларов (+6,3%), зерновых — 443,3 млн долларов (+43,3%), нефти и нефтепродуктов — 297,2 млн долларов (+2,1 раза), деталей и принадлежностей автомобилей — 344,8 млн долларов (+31,8%), самх автомобилей — 112,6 млн долларов, энергогенераторных машин и оборудования — 166,2 млн долларов (+7,5%, оборудования электросвязи, звукозаписи — 107,7 млн долларов (в 2,3 раза), электрических машин, аппаратов и приборов — 209,7 млн долларов (+0,7%).
При этом упали поставки текстильной продукции на 3,3% — до 2,8 млрд долларов, газа — до 509,4 млн долларов (-44,6%), электричества — до 62,8 млн долларов (-45,8%), удобрений — до 310,8 млн долларов (-21,1%), цветных металлов — до 1,28 млрд долларов (-4,1%).
Что касается импорта, на высоком уровне остаются поставки продовольствия: зерновых и продуктов из них — 1,03 млрд долларов (+7,8%), сахара, изделий из сахара и мёда — 511,1 млн долларов (-3,5%), кофе, чая, какао, пряностей — 344 млн долларов (+24%), растительных масел и жиров — 321,6 млн долларов (+29,4%), мяса и мясопродуктов — 308 млн долларов (+8,5%), овощей и фруктов — 301,9 млн долларов (+22,6%), молочных продуктов и яиц — 192,7 млн долларов (+34,5%).
Вырос также импорт нефти и нефтепродуктов — 1,38 млрд долларов (+26,9%), угля, кокса и брикета — 189,2 млн долларов (+78,8%). Поставки газа выросли в 2,1 раза — до 562,7 млн долларов. Если в сентябре было импортировано газа на 286 млн долларов, в октябре — на 73,8 млн долларов, то в ноябре — на 1 млн долларов.
Импорт автомобилей вырос до 1,56 млрд долларов (в 2,2 раза), запчастей — до 1,34 млрд долларов (+16,8%), самолётов и других летательных аппаратов — 753,6 млн долларов (в 3,4 раза). При этом в ноябре поставлены самолёты на 139,5 млн долларов.
Импорт удобрений вырос в 2,4 раза — до 155,8 млн долларов. Как мы сообщали ранее, резкий рост поставок может быть связан со снижением производства на предприятиях «Узкимёсаноат», которые недополучили газ. Чтобы покрыть потери, было импортировано 55,3 тысячи тонн аммиака от российского «Тольяттиазот» для производства 64,2 тысячи тонн аммиачной селитры (8% от общего объёма выпуска в стране).
Примечательно, что поставки медицинской и фармацевтической продукции упали до 1,45 млрд долларов (-1,4%), хотя в предыдущие годы был стабильный рост.