2023-yilning 28 dekar kuni Mubashshir Ahmad taxallusi bilan tanilgan Alisher Tursunov Turkiya ichki ishlar tizimi xodimlari tomonidan gumonlanuvchi sifatida olib ketildi, deya xabar qildi uning o‘zi asos solgan Azon Global axborot tahliliy portali.
“Dastlab qandaydir anglashilmovchilik bo‘lgani, shu bois ommani behuda tashvishga solish kerak emasligi kabi mulohazalar bilan bu haqda keng ommaga xabar berilmadi. Undan keyin, ustoz Mubashshir Ahmadga qo‘yilayotgan ayblovlar umuman asossiz ekani, bu hol dastlabki surishtiruvdayoq aniqlanishiga va ustozning qo‘yib yuborilishiga qat’iy ishonch bor edi. Ammo, afsuski, vaziyat unday bo‘lib chiqmadi”, — deyiladi xabarda.
Ta’kidlanishicha, Turkiya qonunlari bo‘yicha gumonlanuvchini 3 kundan ortiq tutib turish mumkin emas, shu muddat ichida qo‘yilayotgan ayb isbotlansa, Adliya idoralariga o‘tkazilishi, isbotlanmasa, chiqarib yuborilishi lozim. Ba’zan chet ellik shaxslarni qaytarib yuborish (deportatsiya) markazlariga o‘tkazishadi va u yerdan o‘z vataniga jo‘natishadi yoki ozod qilishadi.
Portal Alisher Tursunovga ayni qanday ayblov qo‘yilganiga aniqlik kiritmagan.
“Dastlabki surishtiruvlarda, tabiiyki, ustoz Mubashshir Ahmadga qo‘yilayotgan ayblov o‘z isbotini topmadi. Qaytarib yuborish (deportatsiya) markazlariga o‘tkazilgan domlani oradan shuncha kun o‘tib ham tutib turishgani tushunarsiz bo‘lib qolmoqda. Albatta, bu hodisa sodir bo‘lgan kunidanoq advokatlar harakatlarini boshlashgan va boshqa barcha kerakli chora tadbirlar ko‘rilmoqda”, — deya qo‘shimcha qilinadi xabarda.
2023-yil avgustda Mubashshir Ahmad Azon media guruhi (Azon.uz sayti, Azon FM onlayn radiosi, Azon TV onlayn televideniyesi) barcha loyihalarni to‘xtatganini ma’lum qilgandi.
Ma’lumot uchun, noyabr oyida to‘rt tilda (o‘zbek, rus, ingliz va turk) faoliyat yurituvchi Azon Global portali test rejimida ishga tushirilgandi.

Правоохранительные органы Турции утром 28 декабря задержали гражданина Узбекистана Алишера Турсунова, известного под псевдонимом Мубашшир Ахмад. Об этом сообщает портал Azon Global, основателем которого он является.
«Об этом не сообщалось широкой публике, поскольку мы считали, что произошло какое-то недоразумение и нет необходимости волновать общественность… Позже была твёрдая уверенность, что обвинения в адрес наставника Мубашшира Ахмада совершенно беспочвенны, что это подтвердится на предварительном следствии и его освободят. Но, к сожалению, ситуация сложилась по-другому», — говорится в сообщении.
Согласно законодательству Турции, подозреваемый не может содержаться под стражей более трёх суток. Если в течение этого срока предъявленное ему обвинение доказано, то дело передаётся в Министерство юстиции, если доказательств нет, то его должны освободить. Иногда иностранцев переводят в депортационные центры, а оттуда отправляют на родину или отпускают.
«Обвинение в адрес Мубашшира Ахмада не было доказано на предварительном следствии. Остаётся непонятным, почему наставника, которого перевели в депортационный центр, спустя столько дней всё ещё удерживают. Разумеется, с того дня, как произошёл этот инцидент, адвокаты начали свои действия и принимаются все необходимые меры», — заявила администрация сайта.
Позже генеральное консульство Узбекистана в Стамбуле подтвердило задержание Алишера Турсунова. По данным консульства, полиция Турции забрала его из дома и поместила в депортационный центр, расположенный в стамбульском районе Чаталджа. «Посольство и генеральное консульство Узбекистана в Турции оказывают соответствующую консульскую и юридическую помощь нашему соотечественнику», — говорится в сообщении.
Напомним, 5 августа 2023 года медиагруппа Azon (сайт Azon.uz, онлайн-радио Azon FM, онлайн-телевидение Azon TV), учреждённая Алишером Турсуновым, приостановила все проекты в Узбекистане. Сайт, специализирующийся на теме ислама, работал с августа 2017 года.
В ноябре в тестовом режиме был запущен портал Azon Global, который работает на четырёх языках (узбекский, русский, английский и турецкий).