Markaziy bank ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekistonning rasmiy zaxira aktivlari 2024-yil 1-yanvar holatiga ko‘ra, dekabr oyida 1,67 mlrd dollarga oshgan holda 34,56 mlrd dollarni tashkil qildi.
O‘tgan oyda xorijiy valyutadagi zaxiralar 751,3 mln dollarga oshgan. Oltinning fizik hajmi 11,6 mln troy unsiyadan 11,9 mln troya unsiyasiga (+9,3 tonna), oltin zaxiralari qiymati esa 906,3 mln dollarga oshgan.
Shu bilan birga, 2023-yil yakuniga ko‘ra, mamlakatning “moliyaviy xavfsizlik yostiqchasi” 1,2 mlrd dollarga — 35,77 mlrd dollardan 34,56 mlrd dollargacha qisqardi. Xorijiy valyutadagi zaxiralar 2,27 mlrd dollarga qisqarib, 9,37 mlrd dollarni tashkil qildi.
Oltin zaxiralarining qiymati 1,57 mlrd dollarga oshib, 23,06 mlrd dollarni tashkil etdi, ammo qimmatbaho metalning fizik hajmi 0,8 mln troya unsiyaga (-24,8 tonna) — 11,9 mln troya unsiyasigacha (370,1 tonna) kamaydi. Bu yil davomida oltinning unsiyasi taxminan 1815 dollardan 2066 dollargacha (+13,8 foiz) qimmatlashgani bilan bog‘liq.
Eslatib o‘tamiz, mamlakat oltin-valyuta zaxiralari 2018-yildan beri (o‘shanda yil yakuniga ko‘ra 1,55 mlrd dollarga (27,2 mlrd dollargacha kamayish kuzatilgan) birinchi marta kamaymoqda. Bu yildan boshlab zaxiralar faqat oshib kelayotgandi (2019-yilda +2,7 mlrd dollar, 2020-yilda +4,38 mlrd dollar, 2021-yilda +105,5 mln dollar, 2022-yilda +1,5 mlrd dollar).
Oktabr va noyabr oylarida O‘zbekiston jami 22 tonna oltin sotgan holda jahonda oltin savdosi bo‘yicha birinchi o‘rinni egalladi.
Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2023-yilning 11 oyi davomida O‘zbekiston rekord darajadagi 8,15 mlrd dollarlik oltin eksport qilgan, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 2,3 barobar ko‘p. Bu summaning 1,28 mlrd dollari noyabr oyiga to‘g‘ri kelgan.

Официальные резервные активы Узбекистана на 1 января 2024 года составили 34,56 млрд долларов, увеличившись за декабрь на 1,67 млрд долларов, следует из данных Центрального банка.
В прошлом месяце резервы в иностранной валюте увеличились на 751,3 млн долларов. Физический объём золота увеличился с 11,6 млн до 11,9 млн тройских унций (+9,3 тонны), а стоимость золотого запаса — на 906,3 млн долларов.
При этом по итогам 2023 года «финансовая подушка безопасности» страны в целом снизилась на 1,2 млрд долларов — с 35,77 млрд до 34,56 млрд долларов. Резервы в иностранной валюте снизились на 2,27 млрд долларов — до 9,37 млрд долларов.
Стоимость золотого запаса выросла на 1,57 млрд долларов — до 23,06 млрд долларов, но при этом физический объём драгметалла снизился на 0,8 млн тройских унций (-24,8 тонны) — до 11,9 млн тройских унций (370,1 тонны). Это связано с тем, что за год унция золота подорожала примерно с 1815 до 2066 долларов (+13,8%).
Стоит отметить, что золотовалютные резервы страны снижаются по итогам года впервые с 2018 года, когда было снижение на 1,55 млрд долларов (до $27,2 млрд). После этого был рост резервов — 2019 год (+$2,7 млрд), 2020 год (+$4,38 млрд), 2021 год (+$105,5 млн), 2022 год (+$1,5 млрд).
В октябре и ноябре Узбекистан занял первое место по продаже золота в мире, продав в сумме 22 тонны золота.
По данным Агентства статистики, за 11 месяцев 2023 года Узбекистан экспортировал золота на рекордные 8,15 млрд долларов, что в 2,3 раза больше аналогичного периода предыдущего года. Из этой суммы на ноябрь приходится 1,28 млрд долларов.