“Gazprom” kompaniyasi kuchli sovuq fonida O‘zbekiston tomonining so‘roviga asosan mamlakatga Rossiya gazini yetkazib berish hajmini oshirdi. Bu haqda 26-dekabr kuni Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan uchrashuvda “Gazprom” boshqaruvi raisi Aleksey Miller ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, hozirda yetkazib berish hajmi “imzolangan shartnoma bo‘yicha kunlik majburiyatlar”dan ikki baravar ko‘p va “Markaziy Osiyo — Markaz” gaz transport tizimining maksimal o‘tkazish imkoniyati miqdoriga yetgan.
“Dekabr oyida O‘zbekistonga ham sovuqlar keldi va o‘zbekistonlik do‘stlarimiz, hamkasblarimiz O‘zbekistonga gaz yetkazib berish hajmini imzolangan shartnoma bo‘yicha kunlik majburiyatlarimizdan ikki barobar oshirishni so‘rashdi. Ayni paytda dekabr oyida biz O‘zbekistonga „Markaziy Osiyo — Markaz“ gaz quvuri orqali yetkazib berilishi mumkin bo‘lgan maksimal texnik hajmdagi gazni yetkazib beryapmiz”, — dedi Miller.
O‘zbekiston 7-oktabrdan kuz-qish mavsumida gaz taqchilligining bir qismini qoplash uchun Qozog‘iston hududi orqali Rossiyadan gaz import qilishni boshladi. Gaz sotib olish bo‘yicha shartnoma ikki yilga tuzilgan bo‘lib, sotib olish hajmi kuniga 9 mln kub metrni, yiliga qariyb 2,8 mlrd kubmetrni tashkil qilishi kerak.
“Albatta, O‘zbekiston uchun, xususan, „Markaziy Osiyo — Markaz“ gaz quvuri orqali teskari rejimda gaz yetkazib berish imkoniyati kuz-qish mavsumidan o‘tishda juda muhim omil hisoblanadi. Biz esa bunga yarasha hozir shunday texnik imkoniyatlarga egamiz — o‘zbekistonlik hamkasblarimizning so‘roviga binoan O‘zbekistonga gazni to‘liq yetkazib beryapmiz”, — dedi “Gazprom” rahbari.
Noyabr oyi boshida O‘zbekiston energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov mamlakat “Gazprom” bilan Rossiyadan gaz yetkazib berishning kelajakdagi, asosan, kuz-qish mavsumining eng yuqori cho‘qqisi uchun hajmlarini muhokama qilinayotganini ta’kidlagandi. oktabr oyining to‘liq bo‘lmagan davrida Rossiyadan 300 mln kub metrga yaqin gaz yetkazib berildi.
Shuningdek, Energetika vazirligi rahbari katta zaxiraga ega Turkmanistonga yaqinroq bo‘lsa-da, O‘zbekiston nega Rossiya gazini sotib olishi, shuningdek, gazni boshqa davlatlarga eksport qilishining sabablarini tushuntirgandi. Uning ta’kidlashicha, Rossiyadan gaz yetkazib berish masalasini siyosiylashtirish noto‘g‘ri.

Компания «Газпром» на фоне сильных холодов по просьбе узбекистанской стороны увеличила поставки российского газа в Узбекистан. Об этом 26 декабря на встрече с президентом России Владимиром Путиным сообщил председатель правления «Газпрома» Алексей Миллер.
По его словам, в настоящее время объём поставок в два раза превышает «суточные обязательства по подписанному контракту» и соответствует предельной пропускной способности газотранспортной системы «Средняя Азия — Центр» (САЦ).
«В Узбекистан в декабре тоже пришли морозы, и наши узбекские друзья, коллеги попросили увеличить поставки газа в Узбекистан в объёме, который превышает в два раза наши суточные обязательства по подписанному контракту. В настоящее время мы в Узбекистан поставляем в декабре месяце вообще максимально технически возможный объем газа, который можно поставить по газопроводу „Средняя Азия — Центр“», — заявил Миллер.
С 7 октября Узбекистан начал импортировать газ из России через территорию Казахстана для покрытия части дефицита голубого топлива в осенне-зимний период. Контракт на закупку газа заключён на два года, объём закупок должен составить 9 миллионов кубометров в сутки — около 2,8 миллиарда кубометров в год.
«Действительно, конечно же, для Узбекистана, в частности, возможность поставок газа по газопроводу „Средняя Азия — Центр“ в реверсном режиме — это очень важный фактор прохождения осенне-зимнего периода. А мы, соответственно, имеем уже теперь такие технические возможности — в полном объёме по заявке наших узбекских коллег поставляем газ в Узбекистан», — сказал глава «Газпрома».
В начале ноября министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов сообщил, что страна обсуждает с «Газпромом» будущие объёмы поставок российского газа, в основном на пиковый осенне-зимний период. За неполный октябрь из России было поставлено около 300 млн кубометров.
Глава Минэнерго объяснял, почему Узбекистан покупает российский газ, хотя Туркменистан с крупными запасами находится ближе, а также причины экспорта голубого топлива в другие страны. Он заявлял, что неправильно политизировать вопрос поставок газа из России.