Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Қозоғистон президенти Қосим-Жомарт Тоқаев ва Россия президенти Владимир Путин билан биргаликда 7 октябрь куни Москвада Россия табиий газини Қозоғистон ҳудуди орқали Ўзбекистонга етказиб беришни бошлаб берди.
Телекўприк орқали ўтказилган маросимда Ўзбекистон президенти Қозоғистон ва Россия раҳбарларига ушбу лойиҳани амалга оширишда шахсан кўрсатган ёрдами учун миннатдорлик билдирди, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Газ етказиб беришни жуда қисқа муддатда ташкил этиш, магистрал газ қувури қисмларини реконструкция қилиш, компрессор станцияларини модернизация қилиш ва янги «Бейнов» газ-ўлчов станциясини қуриш ишларида иштирок этган мутахассисларга алоҳида раҳмат айтилди.
газ, газпром, қозоғистон, россия, шавкат мирзиёев
Шавкат Мирзиёев Россия газини «реверс» тарзда импорт қилиш бошланаётгани Ўзбекистон учун стратегик аҳамиятга эга эканини таъкидлади.
«Лойиҳа мамлакатимиз энергетик хавфсизлигини таъминлаш, «мовий ёқилғи»ни кафолатли етказиб бериш манбаларини диверсификация қилиш йўлида олдинга ташланган катта қадам, истеъмолдаги мавсумий номутаносибликни қоплаш, аҳолини газ ва электр энергияси билан ишончли ва узлуксиз таъминлаш учун энергия ресурсларининг қўшимча ҳажмлари демак», — дейилади президент матбуот хизмати баёнотида.
Давлат раҳбари ушбу лойиҳанинг рўёбга чиқарилиш ва унинг натижалари уч мамлакат ўртасидаги муносабатларни янада мустаҳкамлашга хизмат қилишига ишонч билдирди.
Очилиш маросимида Владимир Путин 1960-йилларда қурилган Марказий Осиё — Марказ газ қувури орқали Ўзбекистон СССРнинг саккиз республикасига йилига 80 миллиард куб метрга яқин газ етказиб берганини таъкидлади.
«Энди бу автомобиль йўли тескари режимда ишлайди ва Ўзбекистон ва қисман Қозоғистоннинг жадал ривожланаётган иқтисодиётини ишончли таъминлайди», — деди у.
«Ўзбекистонлик дўстлар газ таъминотини йўлга қўйиш илтимоси билан ўтган йил охирида бизга мурожаат қилган эди. Биз бунга зудлик билан жавоб қайтардик ва «Газпром»га тегишли кўрсатмалар бердик, у Қозоғистон ва Ўзбекистон ҳамкорлари билан биргаликда зарур техник деталларни ишлаб чиқди», — деди Россия президенти.
Июнь ойида Санкт-Петербург халқаро иқтисодий форуми доирасида Россия газини Ўзбекистонга экспорт қилиш ва уни Қозоғистон ҳудуди орқали ташиш бўйича шартнома имзоланган эди, унга кўра, яқин икки йил ичида Россия ўзбекистонлик истеъмолчиларга йилига 2,8 млрд кубометр (кунига 9 млн кубометр) газ етказиб беради.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев вместе с президентами Казахстана Касым-Жомартом Токаевым и России Владимиром Путиным 7 октября в Москве дал старт поставкам российского природного газа в Узбекистан через территорию Казахстана.
На церемонии, проходившей в режиме телемоста, президент Узбекистана выразил признательность лидерам Казахстана и России за личную поддержку в воплощении этого проекта, сообщила пресс-служба главы государства.
Он поблагодарил специалистов, которые приняли участие в работах по организации поставок газа в кратчайшие сроки, реконструкции участков магистрального газопровода, модернизации компрессорных станций и строительстве новой газоизмерительной станции «Бейнеу».
газ, газпром, казахстан, россия, шавкат мирзиёев
Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что запускаемый импорт российского газа в реверсном режиме имеет стратегическое значение для Узбекистана.
«Проект является прорывным шагом в обеспечении энергетической безопасности нашей страны, диверсификации гарантированных источников поставок „голубого топлива“, обеспечивает дополнительные объёмы для покрытия сезонных неравномерностей потребления, надёжного и бесперебойного снабжения населения газом и электричеством», — говорится в сообщении пресс-службы президента.
Глава государства выразил уверенность, что воплощение в жизнь этого масштабного проекта и его результаты послужат укреплению отношений трёх стран.
На церемонии запуска Владимир Путин отметил, что по газопроводу «Средняя Азия — Центр», построенному в 1960-е годы Узбекистан снабжал газом — порядка 80 миллиардов кубометров в год — сразу восемь республик СССР.
«Теперь же данная магистраль заработает в реверсном режиме и будет надёжно обеспечивать динамично растущую экономику Узбекистана — и, отчасти, Казахстана», — сказал он.
«Узбекистанские друзья обратились к нам с просьбой наладить поставки газа в конце прошлого года. Мы на неё оперативно отреагировали, дали соответствующие поручения „Газпрому“, который вместе с партнёрами из Казахстана и Узбекистана отработал необходимые технические детали», — сообщил президент РФ.
В июне в рамках Петербургского международного экономического форума были подписаны контракт на экспорт в Узбекистан российского газа и договор на его транспортировку по казахстанской территории, в соответствии с которыми в ближайшие два года Россия поставит узбекистанским потребителям 2,8 миллиарда кубометров газа в год (9 миллионов кубометров в сутки).