Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB) Markaziy Osiyoda yoshlar tadbirkorligi va bandligini ta’minlash bo‘yicha yetti yillik dasturni ishga tushirdi. Bu haqda bank matbuot xizmati “Gazeta.uz”ga ma’lum qildi.
Dastur doirasida YeTTB mintaqadagi yosh tadbirkorlarni ta’lim olish va moliyalashtirish imkoniyatini ta’minlash uchun 200 million yevro (218 million dollar) ajratadi. Dastur 35 yoshgacha bo‘lgan yoshlar rahbarlik qiladigan yoki egalik qiladigan mikro, kichik va o‘rta korxonalarga qaratilgan.
Korxonalar Markaziy Osiyo va Mo‘g‘ulistondagi 20 ta hamkor moliya institutlari orqali kredit olishlari mumkin bo‘ladi. Xususan, YeTTB “Hamkorbank”ga 10 million dollargacha kredit ajratishi kutilmoqda.
YeTTB sarmoyasi 30 million yevrogacha bo‘lgan grantlar va imtiyozli qo‘shma moliyalashtirish bilan to‘ldiriladi.
“YeTTB tomonidan mintaqada o‘tkazilgan bozorni baholash shuni ko‘rsatdiki, Markaziy Osiyodagi ko‘plab yoshlar tadbirkorlik bo‘yicha fikrlash qobiliyatiga ega bo‘lsada, juda kam qismi iqtisodiy imkoniyatlardan foydalana oladi. Ularning atigi 10 foizga yaqini zarur tayyorgarlik va kasbiy tajribaga ega”, — deyiladi bank matbuot xizmati xabarida.
Bu Markaziy Osiyo uchun juda muhim, bu yerda kichik va o‘rta korxonalar umumiy bandlikning deyarli yarmini tashkil qiladi va mintaqaviy YAIMning deyarli 40 foizini tashkil qiladi, deya qayd etdi bank.

Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) запускает семилетнюю программу для развития молодёжного бизнеса и занятости в Центральной Азии. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе банка.
В рамках программы ЕБРР выделит 200 млн евро (218 млн долларов), чтобы обеспечить молодым предпринимателям в регионе доступ к финансам и обучению. Программа будет ориентирована на микро-, малые и средние предприятия (ММСП), возглавляемые или принадлежащие молодым людям в возрасте до 35 лет.
Предприятия смогут получить кредитование через 20 партнёрских финансовых организаций в Центральной Азии и Монголии. Ожидается, что ЕБРР предоставит «Хамкорбанку» кредит в размере до 10 млн долларов.
Инвестиции ЕБРР будут дополнены пакетом до 30 млн евро, состоящим из грантов и льготного софинансирования.
«Оценка рынка, проведённая ЕБРР в регионе, показывает, что, хотя многие молодые люди в Центральной Азии обладают предпринимательским складом ума, очень немногие имеют равные экономические возможности. Только около 10% из них имеют доступ к необходимому обучению и профессиональным знаниям», — говорится в пресс-релизе банка.
«Решение этого вопроса имеет принципиальное значение для Центральной Азии, где на долю ММСП приходится почти половина общей занятости и почти 40% регионального ВВП», — подчеркнули в банке.