“Ziki eski shahar” laqabi bilan tanilgan va 2023-yil dekabr oyida o‘tkazilgan reyd chog‘ida hibsga olingan Lutfilla Umarovga nisbatan hukm o‘qildi. Bu haqda Toshkent shahri sudlari “Gazeta.uz”ga xabar qildi.
Sud hukmi hujjatiga ko‘ra, sudlanuvchi 2023-yil may oyi oxirida Toshkent shahridagi jarlik hududidan 12 dona ko‘knori o‘simligi boshiqlarini topib, shamollashga qarshi dori deb do‘stiga saqlash uchun bergan.
7-dekabr kuni huquq-tartibot idoralari xodimlari tanishining xonadonini ko‘zdan kechirish chog‘ida umumiy massasi 9,64 gramm bo‘lgan, tarkibida opiy guruhiga mansub bo‘lgan alkoloidlar (kodein, tebain) bo‘lgan ko‘knori boshoqlari aniqlangan.
Sud hukmiga ko‘ra, Lutfilla Umarov Jinoyat kodeksining 273-moddasi 2-qismi (Giyovandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalarni o‘tkazish maqsadini ko‘zlab ko‘p bo‘lmagan miqdorda qonunga xilof ravishda tayyorlash, olish, saqlash, tashish yoki jo‘natish, shuningdek ularni ko‘p bo‘lmagan miqdorda qonunga xilof ravishda o‘tkazish) bilan aybdor deb topilib, 6 yil 2 oy muddatga ozodlikdan mahrum qilindi.
Aybdor jazoni umumiy tartibdagi koloniyada o‘tashi belgilandi.
Avvalroq “Salimboy” nomi bilan tanilgan tadbirkor Salim Abduvaliyev o‘qotar qurollarning noqonuniy muomalasida ayblanib, 6 yilga ozodlikdan mahrum qilingandi.

Шайхантахурский районный суд по уголовным делам вынес приговор в отношении Лутфиллы Умарова, задержанного в декабре прошлого года в рамках мероприятий правоохранительных органов «Ударные 40 дней». Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе ташкентских городских судов.
Согласно приговору суда, в конце мая 2023 года подсудимый нашёл на краю оврага в Ташкенте 12 бутонов мака и передал их другу на хранение как лекарство от простуды.
7 декабря при обыске квартиры знакомого сотрудниками правоохранительных органов были обнаружены головки цветков мака, содержащие алкалоиды опия (кодеин, тебаин) общей массой 9,64 грамма.
Лутфилла Умаров был признан виновным в соответствии с частью 2 статьи 273 (незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами с целью сбыта, а равно их сбыт) Уголовного кодекса Узбекистана и приговорён к 6 годам и 2 месяцам лишения свободы. Он будет отбывать наказание в колонии общего режима.
При задержании в декабре 2023 года Умарову также было предъявлено обвинение по части 2 статьи 165 (вымогательство).