29-noyabr kuni xalq deputatlari Toshkent shahri kengashi tomonidan gul ko‘chatlari xarid qilishni moliyalashtirish to‘g‘risida qaror qabul qilindi. Bu bo‘yicha hujjat E-Qaror portaliga joylashtirildi.
19-sentabr kuni deputatlar tomonidan 2023-yilda poytaxtda mavsumiy gullar ekish bilan bog‘liq xarajatlar uchun 6,2 milliard so‘m, gul ko‘chatlari ekish uchun tuman obodonlashtirish bo‘limlariga yana 5,8 milliard so‘m miqdorida (jami 12 mlrd so‘m) mablag‘ ajratilishi ma’qullangan.
sentabrdagi qaror ijrosini ta’minlash maqsadida Obodonlashtirish bosh boshqarmasining ixtisoslashtirilgan bo‘linmalari va tuman bo‘limlariga gul ko‘chatlari xarid qilish bilan bog‘liq xarajatlar uchun 5 milliard so‘m mablag‘ ajratildi. Bu mahalliy budjet hisobidan moliyalashtirilib, joriy yilning uchinchi choragida respublika budjeti daromadlarining ortig‘i bilan bajarilgan qismidan qoplanadi.
Shundan 1,4 milliard so‘mi Irrigatsiya xo‘jaligi va ko‘kalamzorlashtirish obyektlarini ta’mirlash ixtisoslashtirilgan boshqarmasiga, 550 million so‘mi Markaziy maydonlarni obodonlashtirish ixtisoslashtirilgan boshqarmasiga, 250 million so‘mi Hukumat obyektlariga xizmat ko‘rsatish ixtisoslashtirilgan boshqarmasiga, 70 million so‘mi Fuqarolarga xizmat ko‘rsatish boshqarmasiga yo‘naltiriladi (jami 2,27 mlrd so‘m).
gullar, тошкент, xalq deputatlari kengashi
Obodonlashtirish bosh boshqarmasining 12 ta tuman bo‘limi uchun 2,73 milliard so‘m ajratildi: eng katta mablag‘ Mirzo Ulug‘bek (500 million so‘m) va Chilonzor tumanlariga (400 million so‘m), eng kami Bektemir (100 million so‘m) va Yangihayot (130 million so‘m) tumanlariga ajratildi.
“Avvalroq shahar kengashi tomonidan 12 milliard so‘m ajratilishi tasdiqlangan. Endi pul zarurat tug‘ilganda ajratiladi. Hozir 5 milliard so‘m ajratilgan. Shundan so‘ng ushbu mablag‘ni taqsimlash to‘g‘risida hokimning qarori bo‘lishi kerak va shundan keyingina mablag‘ ajratiladi. Bunda hokim birinchi navbatda 1 milliard so‘m, keyin esa 3 milliard so‘m va hokazolar ajratish to‘g‘risida qaror qabul qilishi mumkin”, — deya izoh berdi Toshkent hokimligi matbuot xizmati.

Кенгаш народных депутатов Ташкента 29 ноября принял решение о финансировании покупки саженцев цветов. Документ опубликован на портале E-Qaror.
19 сентября депутаты одобрили выделение 6,2 млрд сумов на расходы, связанные с посадкой сезонных цветов в столице в 2023 году и ещё 5,8 млрд сумов — районным управлениям благоустройства на посадку саженцев цветов (всего — 12 млрд сумов).
Для исполнения сентябрьского решения выделяется 5 млрд сумов специализированным подразделениям и районным отделениям Главного управления благоустройства на расходы, связанные с покупкой саженцев цветов. Это будет финансироваться за счёт местного бюджета, который получил 5 млрд сумов из перевыполненной части доходов республиканского бюджета за третий квартал этого года.
Из этой суммы 1,4 млрд сумов выделяется Специализированному управлению по ремонту ирригационного хозяйства и объектов озеленения, 550 млн сумов — специализированному управлению по благоустройству центральных площадей, 250 млн сумов — специализированному управлению по обслуживанию правительственных объектов, 70 млн сумов — Управлению гражданского обслуживания (всего 2,27 млрд сумов).
кенгаш народных депутатов, ташкент, цветы
12 районных отделений Главного управления благоустройства получают 2,73 млрд сумов: наибольшая сумма выделяется Мирзо-Улугбекскому (500 млн сумов) и Чиланзарскому районам (400 млн сумов), меньше всего — Бектемирскому (100 млн) и Янгихаётскому (130 млн) районам.
«Городской кенгаш ранее одобрил выделение 12 млрд сумов. Теперь по мере необходимости будут выделяться деньги. Сейчас выделяются 5 млрд сумов. После этого должно быть ещё решение хокима о распределении этой суммы, и только после этого будут выделяться средства. При этом хоким может сначала принять решение о выделении 1 млрд сумов, а затем 3 млрд сумов и так далее. По мере необходимости распределяются деньги», — пояснили в пресс-службе хокимията Ташкента.