Халқ депутатлари Тошкент шаҳри кенгашининг 19 сентябрдаги сессиясида айрим харажатларни маҳаллий бюджетнинг қўшимча манбалари ҳисобидан молиялаштириш тўғрисида қарор қабул қилинди. Ҳужжат E-Qaror порталида эълон қилинди.
Депутатлар томонидан 2023 йилда пойтахтда мавсумий гуллар экиш билан боғлиқ харажатлар учун 6,2 миллиард сўм, гул кўчатлари экиш учун туман ободонлаштириш бўлимларига яна 5,8 миллиард сўм миқдорида маблағ ажратилиши маъқулланди.
Тошкент шаҳар Ободонлаштириш бош бошқармаси тизимидаги ихтисослаштирилган бошқармалар томонидан, автотранспорт воситалари ва ишчи ходимлари билан тасарруфидаги ободонлаштириш объектларини сақлаш, механик усулда ва қўл кучи билан тозалаш, сув сепиш, куз мавсумида хазонрезги даврида кўчаларни тозалаш, қиш мавсумида қум-туз қоришмасини сепиш, қор уюмларидан тозалаш, уларни олиб чиқиб кетиш, кўкаламзорлаштириш ҳамда ободонлаштириш ишлари ва ишлаб чиқариш эҳтиёжлари учун ҳамда ёнилғи маҳсулотлар нархлари кўтарилганини инобатга олиб 3,7 миллиард сўм ажратилди.
Юнусобод туманидаги «Обод» ва «Юнусобод» маҳаллалари ҳудудини ободонлаштириш, муҳандислик тармоқларини ва ички йўлларни таъмирлаш ишларини амалга ошириш бўйича «Обод» маҳалла ҳудудини ободонлаштириш, муҳандислик тармоқларини ва ички йўлларни таъмирлаш ишларини амалга ошириш бўйича танлов (тендер) савдоларини ўтказиш учун 1,49 млрд сўм ҳамда «Юнусобод» маҳалла ҳудудини ободонлаштириш, муҳандислик тармоқларини ва ички йўлларни таъмирлаш ишларининг лойиҳа-смета ҳужжатларини ишлаб чиқиш учун яна 210 миллион сўм маблағ йўналтирилади.
Ўтган йилнинг сентябрь ойида депутатлар пойтахтда экиш учун нафақат гуллар, балки дарахт ва буталар сотиб олиш мақсадида 15 миллиард сўм ажратишни маъқуллаган эди. Таққослаш учун: айни пайтда депутатлар Сергели туманида 100 ўринли болалар кутубхонасини ташкил этиш билан боғлиқ харажатлар учун 1 миллиард сўм ажратган эди.
Таъкидлаш керакки, Open Budget порталида фуқаролар ва ташкилотларнинг мактаб таълими, соғлиқни сақлаш ва бошқа соҳалардаги ташаббуслари эълон қилинади. Масалан, Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий марказининг жарроҳлик бўлимида ходимлар ва беморларга қулайлик яратиш мақсадида 10 қаватли бинога юк кўтариш қуввати 1500 кг бўлган иккита лифт сўраган. Овоз беришдан кейин бу ташаббус ғалаба қозонди. 18 турдаги тиббий асбоб-ускуналар сотиб олиш учун овоз беришда Тошкент шаҳар ўсмирлар диспансери ҳам иштирок этди. Тошкент шаҳрининг Учтепа туманидаги 123-мактабнинг томи таъмирланиши керак, бироқ ташаббус ғалаба қозониш учун етарли овоз ололмади.
Тошкент шаҳридан жами 2500 дан ортиқ ташаббуслар овоз бериш босқичига ўтган бўлсада, улардан фақатгина 98 таси ғалаба қозонган, яъни фуқароларнинг 2400 га яқин муаммоси ҳамон ўз ечимини топмаган.

Кенгаш народных депутатов Ташкента на сессии 19 сентября принял решение о финансировании отдельных расходов за счёт дополнительных источников местного бюджета. Документ опубликован на портале E-Qaror.
Депутаты одобрили выделение 6,2 млрд сумов на расходы, связанные с посадкой сезонных цветов в столице в 2023 году и ещё 5,8 млрд сумов — районным управлениям благоустройства на посадку саженцев цветов.
3,7 млрд сумов направляется на содержание объектов благоустройства, принадлежащих специализированным подразделениям Главного управления благоустройства, механическую и ручную уборку, полив, уборку улиц в осенний период в сезон дождей, посыпку песчано-соляной смесью в зимний период, расчистку и вывоз снежных навалов, работы по озеленению и благоустройству, с учётом повышения цен на топливо.
Для проведения тендерных торгов на благоустройство территории махаллей «Обод» и «Юнусобод» в Юнусабадском районе, ремонт инженерных сетей и внутренних дорог выделят 1,49 млрд сумов, на разработку проектно-сметных документов по махалле «Юнусабад» — ещё 210 млн сумов.
В сентябре прошлого года депутаты одобряли выделение 15 млрд сумов на покупку не только цветов, но деревьев и кустарников для их посадки в столице. Для сравнения: тогда же депутаты выделили 1 млрд сумов на расходы, связанные с созданием детской библиотеки на 100 мест в Сергелийском районе.
Отметим, что на портале Open Budget опубликованы инициативы граждан и организаций в сферах школьного образования, здравоохранения и других. Например, в отделении хирургии Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи просили два лифта с грузоподъёмностью 1500 кг для 10-этажного здания, чтобы создать удобства для сотрудников и пациентов. После голосования эта инициатива победила. Ташкентскому городскому подростковому диспансеру также пришлось участвовать в голосовании для покупки 18 видов медицинского оборудования. В 123-й школе в Учтепинском районе Ташкента требуется ремонт крыши, однако инициатива не набрала достаточное количество голосов для победы.
Всего на этап голосования из Ташкента прошло свыше 2500 инициатив, однако только 98 из них победили, то есть около 2400 проблем граждан пока остаются нерешенными.