Kadastr agentligining hududiy boshqarmalari rahbarlari bosh vazir tomonidan lavozimga tayinlanadi va lavozimdan ozod etiladi. Bu haqda 21-noyabr kuni O‘zbekiston prezidenti bilan uchrashuvda ma’lum bo‘ldi.
Ilgari Kadastr agentligi Davlat soliq qo‘mitasi tarkibida bo‘lgan davrda Kadastr agentligining Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar, Toshkent shahar boshqarmalari, tuman (shahar) bo‘limlari rahbarlari, Davlat kadastr palatasi raisi va uning o‘rinbosarlari Kadastr agentligi direktorining taqdimiga binoan Davlat soliq qo‘mitasi raisining qarori bilan lavozimga tayinlangan va lavozimidan ozod etilgan.
Biroq 2022-yil oxirida ma’muriy islohot doirasida Kadastr agentligi Iqtisodiyot va Moliya vazirligiga o‘tkazildi va agentlikning rahbarlari vazir tomonidan lavozimga tayinlangan va lavozimidan ozod etilgan.
Yig‘ilishda kadastr sohasi uchun kadrlar tayyorlash, ularning malakasini oshirish ham muhim vazifalardan biri bo‘lib qolayotgani ham ta’kidlandi. O‘zbekistonda 9 mingdan ortiq mutaxassis ishlaydi, biroq ushbu soha uchun kadrlar tayyorlaydigan 10 ta oliy o‘quv yurtida o‘qitish sifati “zamondan orqada”.
“Ularda fakultet va kafedralar tushunib-tushunmasdan ochilgani, o‘quv dasturlari va ta’lim metodikalari eskirgani aytildi. Shu bois, 10 ta oliygoh rektorlariga Kadastr agentligi bilan birgalikda kelgusi yilda zamonaviy laboratoriyalar tashkil qilish, yangi o‘quv adabiyotlari va xorijdan malakali mutaxassislarni olib kelishga ko‘rsatma berildi”, — deyiladi davlat rahbari matbuot kotibi Sherzod Asadov xabarida.

Начальники областных управлений Агентства по кадастру будут назначаться и освобождаться от должности премьер-министром. Об этом стало известно на совещании у президента Узбекистана 21 ноября.
Ранее, когда Агентство по кадастру было в составе Государственного налогового комитета, начальники Каракалпакского республиканского, областных, Ташкентского городского управлений, районных (городских) отделов Агентства по кадастру, председатель Палаты государственных кадастров и его заместители назначались и увольнялись решением председателя ГНК по представлению директора Агентства по кадастру.
Однако в конце 2022 года в рамках административной реформы Агентство по кадастру перешло в подчинение Министерства экономики и финансов и поэтому начальников назначает и увольняет министр.
На совещании также отмечалось, что подготовка кадров для кадастровой сферы и повышение их квалификации остаётся одной из важных задач. В Узбекистане работают более 9000 специалистов, однако качество преподавания в 10 вузах, готовящих кадры для этой сферы, «сегодня отстаёт от времени».
«Говорилось, что факультеты и кафедры были открыты не по уму, учебные программы и методы обучения устарели. Поэтому ректорам 10 вузов совместно с Агентством по кадастру поручено в следующем году организовать современные лаборатории, новую учебную литературу и привезти квалифицированных специалистов из-за границы», — отмечается в сообщении пресс-секретаря главы государства Шерзода Асадова.