Toshkent shahar transport boshqarmasi va “Toshshahartransxizmat” kompaniyasi (TSHTH) rahbari Anvar Jo‘rayevning “Gazeta.uz”ga ma’lum qilishicha, boshqarma mutaxassislari tomonidan 8−10-noyabr kunlari jamoat transporti uchun aylanma yo‘llar sxemalari tayyorlanmoqda.
Eslatib o‘tamiz, 8−10-noyabr kunlari Toshkentda Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti sammiti bo‘lib o‘tadi. Unda Ozarbayjon, Eron, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Pokiston, Tojikiston, Turkmaniston va Turkiya rahbarlari ishtirok etadi. Shu munosabat bilan, avval yozganimizdek, bir qator markaziy ko‘chalarda transport harakati cheklanadi.
Anvar Jo‘rayevning so‘zlariga ko‘ra, markaziy ko‘chalar butunlay emas, balki faqat delegatsiyalar o‘tish vaqtida yopiladi.
Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati (YHXX)ning aniqlik kiritishicha, kortej o‘tayotganda piyodalar, velosipedchilar va skuterdagi odamlar yo‘lni kesib o‘ta olmaydi, biroq piyodalar yo‘lakchasida harakatlanishlari mumkin bo‘ladi.
YHXB, shuningdek, “aholi harakatlanishi xavfsizligi ichki ishlar organlari xizmatlari tomonidan kuchaytirilishini” ta’kidladi. PPX va YPX xodimlari ham kuchaytirilgan rejimda ishlaydi.

Глава Управления транспорта Ташкента и компании «Тошшахартрансхизмат» (ТШТХ) Анвар Джураев сообщил «Газете.uz», что специалисты ведомства готовят схемы объезда общественного транспорта на 8−10 ноября.
Напомним, 8−10 ноября в Ташкенте пройдёт саммит Организации экономического сотрудничества. В нём примут участие руководителей Азербайджана, Ирана, Казахстана, Кыргызстана, Пакистана, Таджикистана, Туркменистана и Турции. В этой связи, как мы писали ранее, на ряде центральных улиц будет ограничено движение транспорта.
По словам Анвара Джураева, центральные улицы будут закрыты не всё время, а только во время проезда делегаций.
В Службе безопасности дорожного движения (СБДД) уточнили, что во время проезда кортежа пешеходы, велосипедисты и люди на самокатах не смогут пересечь дорогу, но перемещение по тротуару будет доступно.
В СБДД также отметили, что «безопасность передвижения населения будет усилена службами органов внутренних дел». Сотрудники ППС и ДПС также будут работать в усиленном режиме.