Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov O‘zbekistonda benzin taqchilligi yo‘qligini ma’lum qildi. Bu haqda u Samarqandda Verona Yevroosiyo iqtisodiy forumida ma’lum qildi, deb yozmoqda Spot.
Vazir birjada Ai-80 benzinini sotib olish limiti oshirilganiga munosabat bildirar ekan, mamlakatda yonilg‘i taqchilligi kuzatilmayotganini alohida ta’kidladi.
“Cheklov narxlarni manipulyatsiya qilishning oldini olish uchun kiritildi. Bu aholining arzon benzinga ega bo‘lishini ta’minlash uchun qilingan. Bu [import] hajmiga bog‘liq emas. Defitsit yo‘q”, — dedi Energetika vazirligi rahbari.
Mirzamahmudov, shuningdek, 21-sentabrdan Rossiya tomonidan benzin va dizel yoqilg‘isi eksportiga kiritilgan cheklovlar O‘zbekistonga yetkazib berishga ta’sir qilmagani, bu davlatlar o‘rtasida hukumatlararo kelishuv tuzilgani bilan izohlangan. Yil boshida O‘zbekistonga benzin importining aksar qismi Rossiya hisobiga to‘g‘ri kelgan.
Spot avvalroq Ai-80 benzinini xarid qilishdagi cheklovlar ulgurji xaridorlar sonining qisqarishiga olib kelgani, shu bois yoqilg‘i quyish shoxobchalari vakillari va birja brokerlari limitni kamaytirishni so‘ragani haqida xabar bergandi.
Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi avgust oyida Ai-80 benzinini xarid qilishning kunlik limitini 5 tonna miqdorida belgilagandi. Biroq 17-oktabrda departament “import narxlarining ichki bozorga ta’sirini yumshatish” uchun limitni ikki marta oshirgan.
Tarmoqlarda yozishlaricha, Toshkentda Ai-95 sotiladigan yonilg‘i quyish shoxobchalarini topishdagi muammolar tufayli aholi yonilg‘i quyish uchun Qozog‘istonga bormoqda, u yerda benzin va gaz O‘zbekistonnikidan 2 baravar arzonroq.

Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов заявил об отсутствии дефицита бензина в Узбекистане. Об этом он заявил в Самарканде на Веронском евразийском экономическом форуме, пишет Spot.
Комментируя повышение лимита на покупку бензина Аи-80 на бирже, министр подчеркнул, что дефицита топлива в стране не наблюдается.
«Ограничение введено, чтобы не манипулировали ценами. Это для того, чтобы для населения доступный бензин был. Это не связано с объёмами [импорта]. Дефицита нет», — сказал глава Минэнерго.
Мирзамахмудов также отметил, что введённые Россией с 21 сентября ограничения на экспорт бензина и дизельного топлива не касаются Узбекистана, поскольку между странами заключено межправительственное соглашение. Напомним, что почти весь импорт бензина в Узбекистан в начале года пришёлся на российский рынок.
Spot ранее сообщал, что ограничения на закупку бензина Аи-80 привели к сокращению количества покупателей, в связи с чем представители заправок и биржевые брокеры просили снизить размер лимита.
Напомним, Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей в августе установил суточный лимит на покупку бензина АИ-80 в объёме 5 тонн. Однако 17 октября ведомство подняло лимит в два раза для «смягчения влияния импортных цен на внутренний рынок».
В сети сообщают, что из-за проблем с нахождением заправок, где продаётся Аи-95 в Ташкенте, жители для заправки выезжают в Казахстан, где, по сообщениям, бензин и газ в 2 раза дешевле, чем в Узбекистане.