«Газета.uz»да мавжуд маълумотларга кўра, 2023 йил бошидан буён Ўзбекистон Россиядан бензин импортини сезиларли даражада оширди.
2022 йилда Ўзбекистон 161,68 млн литр бензинни 99,28 млн долларга ёки литрини 0,61 центга (Марказий банкнинг ўтган йилги ўртача курси бўйича литри 6 782,3 сўм) импорт қилди. Бензиннинг маркалари кўрсатилмаган.
Етказиб берилган бензиннинг асосий қисми (88 фоизи) Россиядан келган — 142,7 млн литр 88,44 млн долларга (0,62 цент ёки литри 6846,4 сўм).
Ўзбекистонга бензин импорти бўйича иккинчи ўринни (10,1%) Туркманистон эгаллади — 16,34 млн литр 8,85 млн долларга (0,54 цент ёки литри 5985,8 сўм). Беларус, Тожикистон ва Туркиядан эса кичик ҳажмдаги бензин олиб келинди.
2023 йил бошида бензин импорти миқдори бир неча баробар ошди. Дастлабки тўрт ойда 335,2 млн литр бензин импорт қилинган, бу ўтган йилга нисбатан қарийб 2 баробарга кўп. Етказиб беришнинг умумий қиймати 136,67 млн долларни ёки литри 0,4 центни (Марказий банкнинг жорий йилнинг январь-апрель ойлари учун ўртача курси бўйича 4624,4 сўм) ташкил этди, бу ўтган йилга нисбатан қарийб 50 фоизга арзон.
Деярли барча бензин (97,7 фоиз) Россиядан импорт қилинган. Мамлакат Россиядан ўтган йилга нисбатан 2,3 баравар кўп — 327,8 млн литр бензинни 132,3 млн долларга (литри 0,4 центдан ёки 4579 сўм) сотиб олди.
Туркманистондан 2,15 млн литр (0,6 фоиз) бензин 1,41 млн долларга (литри 0,65 цент ёки 7452 сўм), Беларусдан 1,7 млн долларга 2,33 млн литр (литри 0,73 сент ёки 8316,7 сўм) бензин сотиб олинди.
Ўзбекистон Қирғизистондан ҳам бензин импорт қилишни бошлади. Йил бошидан буён Қирғизистондан 1,11 млн долларга (литри 0,4 сент ёки 4555 сўм) 2,76 млн литр (улуш 0,8%) бензин сотиб олинган.
Мамлакат | 2022 | 2023 январь-апрель | ||
ҳажми (минг литрда) | нархи (минг доллар) | ҳажми (минг литрда) | нархи (минг доллар) | |
Жами | 161 681,9 | 99 277,0 | 335 234,7 | 136 672,0 |
Россия | 142 697,3 | 88 446,9 | 327 820,0 | 132 344,2 |
Беларусь | 2 577,4 | 1 945,8 | 2 334,0 | 1 711,3 |
Туркманистан | 16 336,5 | 8 853,0 | 2 148,8 | 1 411,8 |
Қирғизистон | - | - | 2 765,8 | 1 110,8 |
БАА | - | - | 166,0 | 94,0 |
Тожикистон | 39,3 | 17,3 | - | - |
Туркия | 31,3 | 14,0 | - | - |
Россиядан импорт қилинадиган бензин миқдори қисқариши мумкинми?
Аввал хабар берганимиздек, Россия ҳукумати биржа савдоларида нархлар ошиши сабабли бензин экспортини қисқартириш масаласини кўриб чиқмоқда. Таъминотнинг камайиши Ўзбекистонга таъсир қилиши мумкин.
Ўзбекистонда маҳаллий бензин ишлаб чиқариш, айниқса, Аи-80 ёқилғисига бўлган талаб тўлиқ қопланмайди. «Ўзбекнефтгаз» миллий ишлаб чиқариш қуввати билан талабни тўлиқ қондириш имконияти чекланганини тан олди. Декабрь ва январь ойларида об-ҳаво ҳарорати кескин совиб кетиши ҳамда автомобилларга газ қуйиш шохобчалари фаолиятига чекловлар жорий этилган, шу сабабли аҳолининг Аи-80 автобензинига бўлган талаби таклифга нисбатан кескин ошган.
Ўтган йили Ўзбекистонда 1,26 млн тонна (880,4−924,4 млн литр) бензин ишлаб чиқарилган бўлиб, бу 2021 йилга нисбатан 11,4 фоизга кўпдир. 2023 йилнинг январь-апрель ойларида ишлаб чиқариш ҳажми 504,6 минг тоннани (+31,9%) ташкил этди.
Бензин импортининг кескин ошиши ўтган йилнинг декабрь ойи бошидан жорий йилнинг охиригача импорт ва маҳаллий Аи-80 бензинига акциз солиғининг бекор қилиниши ҳамда президентнинг бензин ва дизель ёқилғиси захирасини шакллантириш бўйича топшириғи билан боғлиқ бўлиши мумкин.
Январь ойи охирида Ўзбекистон ҳам Россиядан Аи-80 бензинини импорт қилишни бошлади. Кейин Россиянинг «Газпром», «Татнефт» ва «Орскнефтеоргсинтез» нефтни қайта ишлаш заводи каби компаниялари билан 50 минг тонна Аи-80, шунингдек, хусусий тадбиркорлар билан 5 минг тонна айни маркадаги бензин импорти бўйича шартномалар имзоланди.

С начала 2023 года Узбекистан значительно нарастил импорт бензина из России, следует из данных, имеющихся в распоряжении «Газеты.uz».
В 2022 году Узбекистан импортировал 161,68 млн литров бензина за 99,28 млн долларов, или 0,61 доллара за литр (6782,3 сума за литр по среднему курсу ЦБ за прошлый год). Марки бензина не приводятся.
Большая часть поставок (88% доли) шла из России — 142,7 млн литров за 88,44 млн долларов (0,62 доллара, или 6846,4 сума за литр).
Второе место по экспорту (10,1%) занимал Туркменистан — 16,34 млн литров за 8,85 млн долларов (0,54 доллара, или 5985,8 сума за литр).
Небольшие объёмы поставок были из Беларуси, Таджикистана и Турции.
Уже в начале 2023 года объёмы выросли в несколько раз. За первые четыре месяца импортировано 335,2 млн литров, что почти в 2 раза больше, чем за весь прошлый год. Общая стоимость поставок составила 136,67 млн долларов, или 40 центов за литр (4624,4 сума по среднему курсу ЦБ за январь-апрель этого года), что почти на 50% дешевле, чем в прошлом году.
Почти весь импорт (97,7%) пришёлся на Россию. Узбекистан приобрёл в РФ в 2,3 раза больше бензина, чем за весь прошлый год, — 327,8 млн литра за 132,3 млн долларов (0,4 доллара, или 4579 сумов за литр).
Из Туркменистана поставлено 2,15 млн литра (0,6% доли) за 1,41 млн долларов (0,65 доллара, или по 7452 сума за литр), из Беларуси — 2,33 млн литров за 1,7 млн долларов (0,73 доллара, или 8316,7 сума).
Узбекистан также начал импортировать бензин из Кыргызстана — 2,76 млн литра (0,8% доли) за 1,11 млн долларов (0,4 доллара, или по 4555 сумов за литр).
Страна | 2022 | январь-апрель 2023 | ||
объём, в тыс. л. | цена (тыс. долл.) | объём, в тыс. л. | цена (тыс. долл.) | |
Всего | 161 681,9 | 99 277,0 | 335 234,7 | 136 672,0 |
Россия | 142 697,3 | 88 446,9 | 327 820,0 | 132 344,2 |
Беларусь | 2 577,4 | 1 945,8 | 2 334,0 | 1 711,3 |
Туркменистан | 16 336,5 | 8 853,0 | 2 148,8 | 1 411,8 |
Кыргызстан | - | - | 2 765,8 | 1 110,8 |
ОАЭ | - | - | 166,0 | 94,0 |
Таджикистан | 39,3 | 17,3 | - | - |
Турция | 31,3 | 14,0 | - | - |
Возможное сокращение поставок из России
Как мы сообщали ранее, российские власти рассматривают вопрос сокращения экспорта бензина из-за роста цен на биржевых торгах. Уменьшение поставок может повлиять на Узбекистан.
Внутреннее производство бензина в Узбекистане не в полной мере покрывает спрос, особенно на топливо марки Аи-80. Компания «Узбекнефтегаз» признавала, что возможность полного обеспечения спроса внутренними производственными мощностями ограничена. Дефицит остро ощущается в периоды похолодания, поскольку из-за ограничения работы газовых заправок водители переключаются на покупку бензина.
В прошлом году в Узбекистане было произведено 1,26 млн тонн бензина (880,4−924,4 млн литров), что на 11,4% больше, чем в 2021 году. За январь-апрель 2023 года объём производства составил 504,6 тысячи тонн (+31,9%).
Резкий рост поставок бензина может быть связан с отменой акцизного налога на импортный и местный бензин марки Аи-80 с начала декабря прошлого года до конца текущего года и с поручением президента сформировать резерв бензина и дизельного топлива.
В конце января Узбекистан также начал импорт бензина Аи-80 из России. Тогда были заключены контракты с российскими компаниями, такими как «Газпром», «Татнефть» и нефтеперерабатывающим заводом «Орскнефтеоргсинтез» на импорт 50 тысяч тонн Аи-80, а также с частными предпринимателями — на 5000 тонн бензина этой же марки.