O‘zbekiston Rossiyadan 300 million kub metrga yaqin gaz import qilgan. Bu haqda Samarqandda o‘tgan Verona Yevroosiyo iqtisodiy forumida energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov ma’lum qildi, deb yozmoqda Spot.
O‘zbekiston 7-oktabrdan kuz-qish mavsumida respublikadagi “moviy yoqilg‘i” taqchilligining bir qismini qoplash uchun Rossiyadan Qozog‘iston orqali O‘zbekistonga gaz yetkazishni boshladi. Gaz sotib olish bo‘yicha shartnoma ikki yilga tuzilgan bo‘lib, xarid hajmi kuniga 9 million kub metrni tashkil etadi — yiliga taxminan 2,8 milliard kubometr.
Ammo, ko‘rinib turganidek, yetkazib berish tez sur’atlar bilan davom etmoqda — tasdiqlangan yetkazib berish hajmi bo‘yicha (kuniga 9 million kubometr) 300 million kubometr gazni yetkazish uchun 33 kun (yoki 10-noyabr) talab etilardi.
Energetika vazirligi rahbari yana Rossiya va Turkmanistondan import qilingan gaz narxini konfidensiallikka tayangan holda oshkor qilmadi, shuningdek, mamlakatning joriy va kelgusi yil uchun Xitoyga gaz eksporti hajmi bo‘yicha prognozlarini ham ma’lum qilmadi.
Jo‘rabek Mirzamahmudovning bildirishicha, joriy yilda O‘zbekiston 1 million tonna neft va neft mahsulotlari import qilgan, bu 2022-yilga nisbatan biroz ko‘p. Kelgusida mamlakat o‘sib borayotgan iqtisodiyot ehtiyojlarini qondirish uchun neft importini oshirishni rejalashtirmoqda.
“Ha, biz buni yaqinda [Rossiyaga] tashrifimiz doirasida imzolaganmiz. Hajmlar yo‘q, eng muhim tamoyil — yetkazib berish masalasi. Asosiysi, yetkazib berishda hech qanday cheklovlar yo‘q”, — deya izoh berdi u Rossiya bilan neft yetkazib berish bo‘yicha hukumatlararo shartnoma imzolanishiga.
Eslatib o‘tamiz, yanvar-sentabr oylarida O‘zbekiston qiymat jihatidan eksportga nisbatan ko‘proq gaz import qilgan (411,7 million dollar va 487,9 million dollar). Birgina sentabr oyida Turkmanistondan 286,1 million dollarlik gaz yetkazib berildi, bu avvalgi sakkiz oyga nisbatan 40 foizga ko‘pdir.

Узбекистан импортировал из России около 300 млн кубометров газа. Об этом на Веронском евразийском экономическом форуме в Самарканде сообщил министр энергетики Журабек Мирзамахмудов, передаёт Spot.
С 7 октября Узбекистан начал импортировать газ из России через территорию Казахстана для покрытия части дефицита голубого топлива в республике в осенне-зимний период. Контракт на закупку газа заключён на два года, объём закупок составит 9 миллионов кубометров в сутки — около 2,8 миллиарда кубометров в год.
Однако, как можно заметить, поставки идут опережающими темпами — при утверждённых поставках (9 млн кубометров в сутки) для достижения 300 млн кубометров потребовалось бы 33 дня.
Глава Минэнерго снова отказался озвучивать цену импортируемого из России и Туркменистана газа, сославшись на конфиденциальность, а также прогнозы министерства по объёму экспорта газа в Китай на этот и следующий год.
Журабек Мирзамахмудов сообщил, что в этом году Узбекистан импортировал 1 млн тонн нефти и нефтепродуктов, что немного больше, чем в 2022 году. В будущем страна планирует наращивать импорт нефти, чтобы удовлетворить потребности растущей экономики.
«Да, мы в ходе недавнего визита [в Россию] подписали. Там без объёмов, самый главный принцип — это вопрос поставок. Главное, чтобы не было ограничений в вопросе поставок», — прокомментировал он подписание межправительственного соглашения с Россией по поставкам нефти.
Напомним, за январь-сентябрь Узбекистан в стоимостном выражении импортировал больше газа, чем экспортировал (487,9 млн против 411,7 млн долларов). Только в сентябре поставлено газа из Туркменистана на 286,1 млн долларов, что на 40% больше, чем за предыдущие восемь месяцев.