O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2-noyabr kuni Samarqandda Fransiya prezidenti Emmanuel Makron bilan muzokara yakunlari bo‘yicha bayonot berdi.
Davlat rahbari O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasida hamkorlikning yangi davri boshlanayotganini, mamlakatlar o‘rtasida “katta ishonch va ochiqlik asosida yanada rivojlantirish uchun ulkan poydevor yaratilayotganini” ta’kidladi.
“Biz munosabatlarimizni strategik sheriklik darajasiga ko‘tarish niyatida ekanimizni kelishib oldik. Bu juda katta maqom bo‘ladi, bu maqomga munosib bo‘lish uchun juda katta ishlar amalga oshirishimiz kerak. Har bir yo‘nalishlar bo‘yicha mustahkam poydevor qo‘ydik, deb o‘ylayman”, — dedi u.
Shavkat Mirziyoyev yil boshidan buyon mamlakatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 3 barobar, qo‘shma korxonalar soni esa keyingi yillarda 4 barobarga oshganini ta’kidladi. Tomonlar tovar ayirboshlash hajmini “keskin” oshirish, investitsiya loyihalarini faollashtirish, qo‘shma loyihalarni moliyalashtirishning moslashuvchan mexanizmini joriy etish, biznes uchun yanada qulay sharoit yaratish va tadbirkorlar tomonidan ilgari surilgan tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlashga kelishib oldilar.
Davlat rahbari O‘zbekistonda faoliyat yuritayotgan yoki ushbu mamlakatga qiziqish bildirayotgan Fransiya kompaniyalarini sanab o‘tdi va ularga murojaat qildi:
“Sizlarni yana bir bor ishontirib aytmoqchimanki, biz O‘zbekistonda barchangiz uchun sharoit yaratishga tayyormiz. Bugun prezident sifatida men sizga kafolat bermoqchimanki, sizning O‘zbekistondagi faoliyatingiz va kelgusidagi hamkorligimiz prezident va O‘zbekiston hukumati tomonidan kafolatlanadi. Mana shunga siz hech qachon shubha bo‘lishi kerak emas, shunga sizlar ishoning”, — deya ta’kidladi u.
Unga ko‘ra, Fransiya kompaniyalari va moliya institutlarining sarmoyaviy loyihalari portfeli 10 milliard yevrodan oshadi.
O‘zbekiston prezidenti energetika, tog‘-kon sanoati, suv ta’minoti, infratuzilmani rivojlantirish, transport, qishloq xo‘jaligi, bank va moliya kabi sohalarda qator yirik loyihalar allaqachon o‘zining natijasini ko‘rsatayotganini ta’kidladi.
Ishbilarmonlik hamkorlikni rivojlantirish maqsadida O‘zbekiston-Fransiya Savdo palatasi ishga tushirilishi va 2024-yilda Toshkentda Business France agentligi ofisi ochilishi rejalashtirilgan.
Prezident xalqaro hamjamiyat murakkab geosiyosiy va iqtisodiy muammolarga duch kelayotganini ta’kidladi. “Bu xatarlar iqtisodlarimizni rivojlantirish va birgalikda yanada yaqinroq harakat qilish uchun yangi imkoniyatlar izlashni taqozo etmoqda. Tor doiradagi va delegatsiyalar bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvlarda bu haqda kelishib oldik”, dedi u.
Shavkat Mirziyoyev iqtisodiy islohotlar orqaga qaytmasligiga ishontirdi. “Orqaga yo‘l yo‘q — faqat oldinga. Biz barcha imkoniyat va shart-sharoitlarga ega ochiq iqtisodiyot siyosatini davom ettiramiz, boshqa yo‘l yo‘q. Xalqimizga shuni va’da berganmiz, tadbirkorlarimizga va’da berganmiz. Bunga albatta munosib bo‘lamiz”, dedi O‘zbekiston rahbari.
Unga ko‘ra, asosiy maqsad kuchli fuqarolik institutlari, zamonaviy infratuzilma va qudratli sanoatga ega demokratik davlat qurishdir.
Prezident Fransiya hukumati, kompaniyalari va moliya institutlari O‘zbekistonni bu yo‘lda faol qo‘llab-quvvatlashiga ishonch bildirdi.
Hamkorlik yo‘nalishlari
Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston va Fransiya biznesi “yashil” iqtisodiyot sohasida strategik sheriklikni rivojlantirishni rejalashtirayotganini ta’kidladi. EDF, Total Energy, Voltalia bilan birgalikda yirik loyihalar allaqachon boshlangan.
Ikkinchi yo‘nalish — Orano kompaniyasi bilan birgalikda strategik xomashyoni ilg‘or texnologiyalar yordamida qayta ishlash va sanoat tovarlarini eksport qilish, uran konlarida geologiya-qidiruv ishlarini kengaytirish. O‘zbekiston-Fransiya biznes-forumi doirasida Shavkat Mirziyoyev Orano kompaniyasi rahbari Klod Imoven bilan uchrashdi. Uchrashuvda geologiya-qidiruv va uran qazib olish sohasidagi hamkorlikni kengaytirish tashabbuslari qo‘llab-quvvatlandi.
Bloomberg avvalroq tomonlar Fransiyaga o‘zbek uranini yetkazib berish masalasini muhokama qilishini xabar qilgan edi.
2022-yil noyabr oyida Geologiya davlat qo‘mitasi, Navoiyuran va Orano o‘rtasida uran qazib olish va qayta ishlashni kengaytirish bo‘yicha uch tomonlama bitim imzolangan edi. O‘zbekiston “yadroviy yoqilg‘i qiymat zanjiri”da Fransiya modeliga e’tibor qaratmoqchi. Orano “bir necha yuz million yevro” sarmoya kiritishga tayyorlanayotganini aytdi.
Orano O‘zbekistonda Nurlikum Mining qo‘shma korxonasi (51 foizi Oranoga va 49 foizi “Navoiyuran”ga tegishli) orqali tegishli loyihada ishtirok etadi. Nurlikum Mining kompaniyasi Jelgendi uran konini o‘zlashtirish loyihasi bilan shug‘ullanadi, deyiladi kompaniya saytida.
Uchinchi yo‘nalish — suv resurslarini samarali boshqarish va zamonaviy infratuzilmani yaratish. Suez, Veolia va boshqalar bilan loyihalar allaqachon amalga oshirilmoqda.
To‘rtinchi yo‘nalish — O‘zbekiston qishloq xo‘jaligida raqobatbardoshlikni oshirish bo‘yicha sa’y-harakatlarni amalga oshirmoqda, shuning uchun u Fransiya kompaniyasi Rungis Semmaris`ning Samarqand, Andijon va Toshkent viloyatlarida mahsulotlar ulgurji savdosi uchun agrologik markazlar qurish tashabbusini qo‘llab-quvvatlamoqda.
O‘zbekiston va Fransiya prezidentlari ishtirokida sakkizta, jumladan, Samarqand frantsuz alyansi, ichimlik suvi infratuzilmasini yaxshilash, ta’lim va madaniy meros sohasidagi hamkorlik to‘g‘risidagi hujjatlar imzolandi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев по итогам состоявшихся 2 ноября в Самарканде переговоров с президентом Франции Эммануэлем Макроном выступил с заявлением.
Глава государства отметил, что начинается новая эпоха сотрудничества между Узбекистаном и Францией, между странами «с большим доверием и открытостью закладывается большой фундамент для дальнейшего развития».
«Мы сейчас договорились, что намерены повысить взаимоотношения на уровень стратегического партнёрства. Это будет иметь высокий статус, нам нужно будет выполнить большую работу, чтобы соответствовать этому статусу. Но я думаю, что мы по каждому направлению заложили прочный фундамент», — отметил глава Узбекистана.
Шавкат Мирзиёев добавил, что товарооборот между странами вырос в три раза с начала года, а число совместных предприятий за последние годы — в четыре раза. Стороны договорись кардинально увеличить объём товарооборота, активизировать инвестиционные проекты, внедрить адаптивный механизм финансирования совместных проектов, создать ещё больше удобств для бизнеса и поддерживать выдвигаемые инициативы предпринимателей.
Глава государства перечислил французские компании, которые работают в Узбекистане или проявляют интерес к этой стране, и обратился к ним с заявлением:
«Я ещё раз хочу вас заверить, что мы создадим для всех вас удобства в Узбекистане. Как президент я хочу вам дать гарантии. Ваша деятельность в Узбекистане и наше сотрудничество в будущем гарантируются президентом и правительством Узбекистана. У вас никогда не должно быть сомнений, доверьтесь нам», — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Президент отметил, что международное сообщество сталкивается со сложными геополитическими и экономическими проблемами. «Эти угрозы ведут нас искать новые возможности для развития наших экономик и действовать ближе вместе. Мы об этом договорились на встречах в узком формате и с делегациями», — заявил он.
Шавкат Мирзиёев заверил, что экономические реформы не будут обращены вспять. «Назад дороги нет — только вперёд. Мы продолжим [политику] открытой экономики со всеми возможностями и условиями. Мы это обещали нашему народу, мы обещали это нашим предпринимателям. Мы обязательно будем соответствовать этому», — сказал президент Узбекистана.
По его словам, главная цель нынешнего руководства страны — построение демократического государства с сильными гражданскими общественными институтами, современной инфраструктурой и мощной промышленностью.
Президент выразил уверенность, что правительство, компании и финансовые институты Франции активно поддержат Узбекистан на этом пути.
Направления сотрудничества
Шавкат Мирзиёев отметил, что Узбекистан и французский бизнес планируют развивать стратегическое партнёрство в сфере «зелёной» экономики. Вместе с EDF, Total Energy, Voltalia уже начаты крупные проекты.
Второе направление — переработка стратегических сырьевых ресурсов за счёт передовых технологий и экспорт промышленных товаров, расширение геологоразведочных работ на урановых месторождениях вместе с компанией Orano. На полях узбекско-французского бизнес-форума Шавкат Мирзиёев провёл встречу с главой компании Orano Клодом Имовеном. На встрече были поддержаны инициативы по расширению сотрудничества в области геологоразведки и добычи урана.
франция, шавкат мирзиёев, эммануэль макрон
Ранее Bloomberg сообщал, что стороны обсудят поставки узбекского урана во Францию.
В ноябре 2022 года Госкомгеологии, «Навоиуран» и Orano подписали трёхстороннее соглашение о расширении добычи и переработки урана. Узбекистан намерен ориентироваться на французскую модель в «цепочке создания стоимости ядерного топлива». Orano сообщила, что готовится инвестировать «несколько сотен миллионов евро».
Orano присутствует в Узбекистане через СП ООО Nurlikum Mining (51% принадлежит Orano и 49% — «Навоиуран»). Nurlikum Mining занимается проектом разработки уранового месторождения Джелгенди, говорится на сайте компании.
Третье направление — эффективное управление водными ресурсами и создание современной инфраструктуры. Уже реализуются проекты с Suez, Veolia и другими.
Четвёртое направление — Узбекистан прилагает усилия для повышения конкурентоспособности в сельском хозяйстве, поэтому поддерживает инициативу французской Rungis Semmaris по строительству агрологистических центров для оптовой торговли продуктами в Самаркандской, Андижанской и Ташкентской областях.
Шавкат Мирзиёев провёл встречу с председателем компании Semmaris Стефаном Лаяни. Компания владеет крупнейшим в мире продовольственно-логистическим центром с годовым оборотом в 9 млрд евро и обладает опытом в строительстве и управлении эффективных оптовых продовольственных рынков по всему миру.
В присутствии президентов Узбекистана и Франции были подписаны восемь документов: о создании Самаркандского Французского альянса, об улучшении инфраструктуры питьевого водоснабжения, о сотрудничестве в области образования и культурного наследия.