Kuni kecha “Potrebitel.Uz” Facebook-guruhi a’zosi Yelena Akbarova Toshkentning Mirzo Ulug‘bek tumani Parkent ko‘chasidagi yangi ko‘p qavatli uylardan birida lift tushib ketganini ma’lum qildi.
“Lift odamlar bo‘lgan 9-qavatdan 5-qavatgacha qulab tushdi (o‘sha qavatda xayriyatki, tormoz ishlagan). Odamlar hali ham shok holatida. Tekshirish jarayonida lift quruvchi VEK (vekbuilding.uz) tomonidan amaldagi [boshqaruv kompaniyasiga] foydalanishga topshirilmagani ma’lum bo‘ldi”, — deb yozdi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ayrim liftlar ehtiyot qismlar yetishmagani uchun hali ham ishlayotgani yo‘q.
“Uylar qariyb 3 yildan beri foydalanilmoqda, hujjatlar va liftlar hali ham tartibga keltirilmagan. Bu dahshatli va qo‘rqinchli, ayniqsa, so‘nggi paytlarda lift bilan bog‘liq baxtsiz hodisalar tez-tez uchraganini hisobga olsak”, — dedi ayol.
liftдаги nosozлик, liftning tushib кетиши, lift, yangi uyлар, тошкент, vek
Foto: Toshkent hokimligi
Toshkent hokimligi matbuot xizmati katta mutaxassisi Gulnoza Qosimova “Gazeta.uz”ga lift bilan bog‘liq hodisani tasdiqladi. “Favqulodda holatga liftning harakatda bo‘lgan vaqtida kimdir boshqa qavatda turib eshiklarni ochishga uringani sabab bo‘lgan”, — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, uy belgilangan tartibda foydalanishga topshirilmagan, ya’ni hokimlik tomonidan davlat qabulidan o‘tmagan. “Shunga qaramay, quruvchi aholiga ko‘chib o‘tishga ruxsat bergan. Hodisa oqibatida qurbonlar va jarohatlanganlar yo‘q. Vaziyat prokuratura va tuman hokimligi matbuot xizmati vakillari tomonidan o‘rganildi”, — deyiladi poytaxt hokimligi xabarida.
VEK kompaniyasi direktori Oybek Umarovning “Gazeta.uz”ga ma’lum qilishicha, davlat qabuli 2020-yilda amalga oshirilgan, aks holda “suv, elektr va gaz ulanmagan, joriy hisob bo‘lmagan bo‘lardi”.
Uning so‘zlariga ko‘ra, dastlab uy bir necha oy davomida UJMSH tomonidan boshqarilgan, ammo keyinchalik aholi boshqaruv kompaniyasini yollagan.
“Biz liftni sinovdan o‘tkazdik, xulosa oldik, ammo boshqaruv kompaniyasi uni o‘z balansiga qabul qilishi kerak edi. U bu ishni qilmadi. Qolaversa, liftlarni o‘rnatgan va har oyda ko‘rikdan o‘tkazuvchi lift korxonasi bilan shartnomani bekor qilgan, xizmat narxi yuqoriligi sababli, ya’ni oyiga 200 ming so‘m to‘lashni istamagan. Shundan so‘ng, boshqaruv kompaniyasi „ko‘chadan“ boshqa lift kompaniyasini jalb qilgan, u esa liftlar ishlashi uchun chipga „ulagich“ o‘rnatgan”, — dedi u.
Oybek Umarov voqea sodir bo‘lgan kuni elektr tarmog‘ida qisqa tutashuv sodir bo‘lgani, shu sababli lift tushish vaqtida 5-qavatda to‘xtab qolganini ta’kidladi. “Lift tushib ketmadi, u to‘qqizinchi qavatdan birinchi qavatga tushayotgan bo‘lgan va beshinchi qavatda to‘xtagan”, dedi u.
Kompaniya rahbari boshqaruv kompaniyasiga lift kompaniyasi bilan shartnomani tiklashi uchun xat yuborganini bildirdi.
Eslatib o‘tamiz, iyun oyida Toshkentning Yangixayot tumanidagi 16 qavatli uyda yuk lifti tushib ketib, 11 kishi jabrlangandi.
Iyul oyida Toshkentda pochtachi bo‘lib ishlagan 32 yoshli Olga Leonteva xatlarni manzillarga yetkazib, uyiga qaytmagandi. Uning jasadi yangi binolardan birining liftidan topilgan. Bosh prokuratura ma’lumotlariga ko‘ra, lift nosoz bo‘lgan.
Oliy Majlis Senati O‘zbekistondagi yangi binolarda 400 ga yaqin liftlarda aniqlangan kamchiliklar bartaraf etilmagani haqida ma’lum qildi. Parlamentning yuqori palatasi yangi uylarni qabul qilish bo‘yicha davlat komissiyasi tarkibiga liftlarning texnik holatini nazorat qilishni o‘z ichiga olgan Sanoat xavfsizligini nazorat qilish inspeksiyasi kiritilmaganini ta’kidladi.

В одном из новых многоэтажных домов на улице Паркент в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента на днях произошёл инцидент с лифтом. О нём сообщила участница Facebook-группы «Потребитель.Уз» Елена Акбарова.
«Лифт, в котором находились люди, упал с 9-го до 5-го этажа (далее, к счастью, сработал тормоз). Люди до сих пор в шоковом состоянии. В ходе разбирательств выясняется, что лифт не сдан в эксплуатацию действующей [управляющей компании] со стороны застройщика VEK (vekbuilding.uz)», — написала она.
По её словам, некоторые лифты до сих пор не работают из-за нехватки запчастей. «Дома без малого эксплуатируются три года, и до сих пор документация и лифты не приведены в порядок. Это ужасно и страшно, тем более в последнее время участились несчастные случаи с лифтами», — отметила женщина.
Фото: Хокимият ТашкентаФото: Хокимият Ташкента
Старший специалист пресс-службы хокимията Ташкента Гульноза Косимова подтвердила «Газете.uz» инцидент с лифтом. «Причина аварийной ситуации — лифт был в движении, и снаружи на других этажах кто-то пытался вскрыть двери», — сказала она.
По её словам, дом не был сдан в эксплуатацию в установленном порядке, то есть не прошёл государственную приёмку хокимиятом. «Несмотря на это, застройщик допустил заселение жителей. В результате происшествия пострадавших нет. Ситуацию изучили представители прокуратуры и пресс-службы хокимията района», — отметили в столичной администрации.
Директор компании VEK Ойбек Умаров сообщил «Газете.uz», что госприёмка была в 2020 году, иначе «не подключили бы воду, электричество и газ, не было бы расчётного счёта».
По его словам, изначально домом несколько месяцев управляло ТСЖ, однако позже жители привлекли управляющую компанию.
«Мы провели испытания лифта, получили заключение, но управляющая компания должна была принять его на баланс. Она это не сделала. Кроме того, она расторгла договор с лифтовой компанией, которая установила лифты, и не проводила проверку каждый месяц, из-за дороговизны услуг, то есть она не хотела платить 200 тысяч сумов в месяц. После этого УК привлекла „с улицы“ другую лифтовую компанию, которая установила на чипе „перемычку“, чтобы лифты работали», — рассказал он.
Ойбек Умаров утверждает, что в день инцидента произошло замыкание в электросети, из-за чего лифт при спуске остановился на 5-м этаже. «Лифт не падал, он спускался с девятого этажа на первый и остановился на пятом», — сказал он.
Глава компании утверждает, что направлял письмо УК, чтобы она восстановила договор с лифтовой компанией.
Инциденты с лифтами
В июне в 16-этажном доме в Янгихаётском районе Ташкента произошло падение грузового лифта, телесные повреждения получили 11 человек, из них 5 получили переломы.
В июле 32-летняя Ольга Леонтьева, работавшая почтальоном в Ташкенте, после разноса писем по адресам не вернулась домой. Её тело обнаружили в лифте одной из новостроек. По данным Генпрокуратуры, лифт был в неисправном состоянии.
По поручению правительства вскоре был разработан проект документа, согласно которому все лифты в стране предлагалось оборудовать камерами, системами дистанционного управления, автоматического спуска с открытием дверей и связью с диспетчерами. О принятии изменений пока не сообщалось.
В Сенате Олий Мажлиса заявили, что в новостройках Узбекистана почти 400 лифтов эксплуатируются без устранения выявленных недостатков. В верхней палате парламента отметили, что Инспекция по контролю промышленной безопасности, в обязанности которой входит контроль технического состояния лифтов, не включена в состав госкомиссии по приёмке новых домов.