17-oktabr kuni soat 17:00 da O‘zbekiston davlat san’at muzeyida Tashkent Modernism.Index ko‘rgazmasining ochilishi bo‘lib o‘tadi. Bu haqda Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi matbuot xizmati xabar berdi.
Ko‘rgazma birinchi marta aprel oyida Milan shahrida taqdim etilgan. O‘shanda Toshkent modernizmi haqidagi ko‘rgazmani 77 mingdan ortiq kishi tomosha qilgan.
Jamoatchilik Armin Linke tasvirga tushirgan fotosuratlar va modernistik yodgorliklarga oid tadqiqot talqinlari va ularni muhofaza qilish strategiyalarini kashf etuvchi arxiv hujjatlari bilan tanishgan, deyiladi xabarda.
Tashkent Modernism.Index taqdimoti Davlat san’at muzeyidagi sara to‘plamlardan iborat 1960−80 yillardagi qo‘shimcha arxiv hujjatlari va san’at asarlari bilan to‘ldirilib, tashrif buyuruvchilarga mazkur davr madaniyati va me’morchiligi bilan chuqurroq tanishish imkonini beradi.

В Государственном музее искусств Узбекистана с 20 по 31 октября будет проходить выставочный проект Tashkent Modernism.Index, сообщила пресс-служба Фонда развития культуры и искусства.
Впервые выставка была представлена в апреле в пространстве Триеннале в Милане. Выставку о ташкентском модернизме тогда посетили более 77 тысяч человек
Посетители познакомились с фотографиями Армина Линке и архивной документацией, раскрывающей исследовательские нарративы и стратегии сохранения памятников модернизма, говорится в сообщении.
В Ташкенте презентация Tashkent Modernism.Index будет расширена дополнительными архивными документами, а также произведениями искусства 1960−80 годов из собрания Государственного музея искусств, что позволит посетителям глубже погрузиться в культуру и архитектуру этого периода.
17 октября в музее искусств пройдёт презентация с участием исследователей, участвовавших в подготовке проекта (начало — в 17:00, вход свободный).