Tan olinmagan Tog‘li Qorabog‘ respublikasi 2024-yil 1-yanvardan o‘z faoliyatini to‘xtatadi. Bu haqdagi farmonni uning prezidenti Samvel Shaxramanyan imzoladi, deb xabar beradi News.am.
“2024-yil 1-yanvargacha bo‘ysunuvdagi barcha davlat muassasalari va tashkilotlari tugatilib, Tog‘li Qorabog‘ Respublikasi (Arsax) o‘z faoliyatini to‘xtatsin”, — deyiladi farmonda.
Hujjatda qayd etilishicha, qaror “og‘ir harbiy-siyosiy vaziyat” munosabati bilan, “Arsax xalqining jismoniy xavfsizligi va hayotiy manfaatlarini ta’minlash ustuvorligi asosida”, shuningdek, tan olinmagan respublika va Ozarbayjon o‘rtasidagi kelishuvni hisobga olgan holda qabul qilingan.
Tog‘li Qorabog‘ aholisi, shu jumladan, tan olinmagan respublikadan tashqarida bo‘lganlarga Ozarbayjon tomonidan taqdim etilgan “reintegratsiya shartlari bilan tanishish” va mintaqada qolish yoki ketish to‘g‘risida o‘z qarorlarini qabul qilish taklif qilinadi.
Hujjat e’lon qilinganidan keyin darhol kuchga kiradi.
Tog‘li Qorabog‘dagi mojaroning avj olishi 19-sentabrda Ozarbayjon tan olinmagan respublikada “aksilterror operatsiyasi” boshlanganini e’lon qilib, jumladan, poytaxt Stepanakertni o‘qqa tuta boshlaganidan keyin yuz berdi.
20-sentabr kuni tomonlar harbiy harakatlarni to‘xtatish bo‘yicha kelishuvga erishdi. Tog‘li Qorabog‘ hukumati Ozarbayjonning talablariga rozi bo‘ldi: tan olinmagan respublika armiyasi tarqatib yuboriladi va uning hududidan harbiy texnika olib chiqiladi. Kelishuvga ko‘ra, mahalliy aholining reintegratsiyasi va xavfsizligi masalalari Ozarbayjon vakillari bilan uchrashuvlarda hal etiladi.
Stepanakert taslim bo‘lgach, etnik armanlar Tog‘li Qorabog‘ni ommaviy ravishda tark eta boshladi. Armanistondan olingan so‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, tan olinmagan respublika hududidan 65 ming kishi mamlakatga evakuatsiya qilingan.

Непризнанная Нагорно-Карабахская республика (НКР) прекратит своё существование с 1 января 2024 года. Указ об этом подписал ее президент Самвел Шахраманян, сообщает News.am.
«Распустить все государственные учреждения и организации, находящиеся в их ведомственном подчинении до 1 января 2024 года, и Республика Нагорный Карабах (Арцах) прекращает своё существование», — говорится в указе.
В документе отмечается, что решение принято в связи со «сложной военно-политической ситуацией», «исходя из приоритета обеспечения физической безопасности и жизненных интересов народа Арцаха», а также учитывая договорённость между непризнанной НКР и Азербайджаном.
Жителям Нагорного Карабаха, в том числе тем, кто находится за пределами непризнанной республики, предлагается «ознакомиться с условиями реинтеграции», которые представил Азербайджан, и самостоятельно принять решение о пребывании или возвращении в регион.
Документ вступает в силу сразу после публикации.
Обострение конфликта в Нагорном Карабахе началось 19 сентября после того, как Азербайджан объявил об «антитеррористической операции локального характера» в непризнанной республике и начал обстрелы ее территории, в том числе столицы Степанакерта (Ханкенди).
20 сентября стороны достигли договорённости о прекращении боевых действий. Власти Нагорного Карабаха согласились на требования Азербайджана: армию непризнанной республики расформируют, с ее территории выведут военную технику. Вопросы реинтеграции местного населения стороны обязались решать на встречах с представителями Азербайджана.
После капитуляции Степанакерта этнические армяне начали массово покидать Нагорный Карабах. По последним данным Армении, в страну из непризнанной НКР эвакуировались 65 тысяч человек.
Нагорно-Карабахская республика была провозглашена 2 сентября 1991 года в границах Нагорно-Карабахской автономной области и Шаумяновского района Азербайджанской ССР. Не была признана ни одним государством — членом ООН. Азербайджан считает эту территорию оккупированной. Армения официально не признавала независимость НКР, но поддерживала непризнанную республику.