O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi (“O‘zfarmnazorat”) “Antistrumin” (kaliy yodid) preparatini ishlab chiqaruvchi Samo farmatsevtika kompaniyasi faoliyatini tekshirmoqda, deya xabar berdi muassasa matbuot xizmati.
Tekshiruv davomida dori vositalari va farmatsevtika faoliyati to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlariga, jumladan, ishlab chiqarish, distribyutorlik va saqlash amaliyotlari davlat standartlariga, dori vositalarini ishlab chiqarish, tayyorlash, saqlash va ulgurji realizatsiya qilish doirasida texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi hujjatlar talablariga muvofiq bo‘lishi o‘rganilmoqda. Shuningdek, korxona tomonidan majburiy rioya qilish shart bo‘lgan litsenziya talab va shartlari bo‘yicha holatlar tekshiriladi.
Shuningdek, “Dori vositalarining xavfsizligi to‘g‘risidagi umumiy texnik reglamenti“ga muvofiq, “Antistrumin” dori vositasining xavfsizlik ko‘rsatkichlari tahlil qilinadi.
“O‘zfarmnazorat” jamoatchilikdan tegishli tashkilotlar tomonidan ushbu dori vositasi bilan bog‘liq holat sabablari aniqlanib, ma’lum qilinmaguncha, asoslanmagan xabarlarni tarqatmaslikni so‘radi.
Namangan viloyatida kamida 71 nafar bola kasalxonaga yotqizilgani (jami 450 nafar bola haqida xabar berilgan) ma’lum bo‘lgach, O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi 22-sentabrdan “Antistrumin” №100 tabletkalaridan foydalanishga cheklov joriy qilgan edi. Andijon viloyati hokimligi “Antistrumin” preparatini qabul qilgan 12 nafar bola kasalxonaga yotqizilgani haqida xabar berdi.
Biroq ko‘p o‘tmay Sog‘liqni saqlash vaziri o‘rinbosari Elmira Bositxonova “oziq-ovqat yoki dori-darmondan zaharlanish gumonlari hali tasdiqlanmaganini” aytdi. U bolalarda O‘RVI bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi.
Toshkent shahridagi tez tibbiy yordam markazining toksikologiya bo‘limlariga ham o‘nlab bolalar zaharlanish belgilari, isitma, oshqozon buzilishi bilan yotqizilgan. Ota-onalar farzandlari yod iste’mol qilganidan keyin kasal bo‘lib qolishganini aytishdi. Shifokorlar esa preparat bilan hech qanday aloqasi yo‘qligini ta’kidlamoqda.

Центр безопасности фармацевтической продукции при Министерстве здравоохранения Узбекистана (Узфармконтроль) проверяет деятельность фармацевтического предприятия Samo, которое производит препарат «Антиструмин» (йодид калия), сообщила пресс-служба учреждения.
Предприятие проверяется на соответствие нормативным документам о лекарственных средствах и фармацевтической деятельности, в том числе государственным стандартам надлежащей производственной, дистрибьюторской практики, надлежащей практике хранения, требованиям в области технического регулирования при производстве, приготовлении, хранении и оптовой реализации лекарств. Кроме того, проводится проверка соответствия обязательным лицензионным требованиям и условиям.
Центр также анализирует показатели безопасности «Антиструмина» в рамках общего технического регламента о безопасности лекарственных средств.
Узфармконтроль просит «не распространять необоснованные сообщения» до тех пор, пока не будут определены причины массового проявления побочных действий, предположительно связанных с этим препаратом.
После того, как стало известно о госпитализации минимум 71 ребёнка в Наманганской области (всего сообщалось о 450 детях), Минздрав Узбекистана с 22 сентября ввёл запрет на использование таблеток «Антиструмин» №100 до завершения расследования. Хокимият Андижанской области сообщил о госпитализации 12 детей, принимавших «Антиструмин».
Однако вскоре замминистра здравоохранения Эльмира Баситханова заявила, что «подозрения на отравление едой или лекарством пока не подтвердились». Она отметила, что у детей может быть ОРВИ.
Десятки детей в Ташкенте поступили в отделение токсикологии центра экстренной медпомощи с признаками отравления, температуры, расстройства желудка. Родители сообщили, что дети заболели после приёма препарата йода. Врачи заявляют об отсутствии связи с лекарством. «Газета.uz» публиковала репортаж о ситуации.
По факту госпитализации сотен детей было возбуждено уголовное дело, сообщила ранее Генеральная прокуратура.