2023-yilning may oyida “O‘zbekneftgaz” korxonalarida benzin ishlab chiqarish 23,2 ming tonnani tashkil etdi, bu o‘tgan yilning may oyiga (-71,3 foiz) nisbatan 51,2 ming tonnaga kam, deb xabar bermoqda kompaniya matbuot xizmati.
Bunga Buxoro neftni qayta ishlash zavodida 10-maydan 10-iyungacha rejali ta’mirlash ishlari olib borilgani sabab bo‘lgan.
Amaldagi talablarga ko‘ra, xavfli ishlab chiqarish obyektlarida xizmat muddati 20 yildan oshgan texnologik qurilmalar sanoat xavfsizligi bo‘yicha ekspertizadan o‘tkazilishi belgilab qo‘yilgan.
Bundan tashqari, litsenziyalar tomonidan amaldagi texnologik qurilmalarda bir yilda bir marotaba joriy ta’mirlash va besh yilda bir marotaba mukammal ta’mirlash ishlarini o‘tkazish tavsiya etilgan.
Ushbu talablarsha rioya qilish uchun zavodning bosim ostida ishlovchi sig‘imlari sanoat xavfsizligi ekspertizasidan to‘liq o‘tkazildi hamda texnologik jarayonlarni avtomatik boshqarish tizimi modernizatsiya qilindi, deyiladi xabarda.
Ma’lum qilinishicha, BNQIZda mukammal ta’mirlash ishlari so‘nggi bor 2018-yilda o‘tkazilgan.
“Zavodning ta’mirlash davrida iste’molchilarni avtobenzin bilan uzluksiz ta’minlash maqsadida „O‘zbekneftgaz“ tomonidan respublikaning barcha hududlarida zarur miqdorlarda zaxira yaratildi va uzilishlarsiz yetkazib berilishi ta’minlandi. Shuni ta’kidlash lozimki, respublika iste’molchilariga neft mahsulotlarini yetkazib berishda uzulishlarning oldini olish hamda ichki bozorda ajiotaj talab vujudga kelishiga yo‘l qo‘ymaslik maqsadida zavod belgilangan muddatdan 10 kun oldin ishga tushirildi va avtobenzin mahsulotini ishlab chiqarish quvvatlari 140%ga qadar oshirildi”, — deyiladi xabarda.
2023-yilning yanvar-may oylarida “O‘zbekneftgaz” tasarrufidagi korxonalarda jami 659,6 ming tonna suyuq uglevodorod xom ashyolari qayta ishlangan bo‘lib, bu ko‘rsatgich 2022-yilning mos davriga nisbatan 103 foizni tashkil etgan.
Ushbu davrda 410,5 ming tonna avtobenzin mahsuloti ishlab chiqarilgan bo‘lib (shundan yanvarda — 105,9 ming tonna, fevralda — 92,6 ming tonna, martda — 94,7 ming tonna, aprelda — 94,1 ming tonna, mayda — 23,2 ming tonna), belgilangan reja 103 foizga yoki 10,6 ming tonnaga ko‘p bajarilgan.
BNQIZda avtobenzin ishlab chiqarishning kunlik xajmi 2500 tonnadan 3000 tonnaga oshirildi.
Zavodda ta’mirlash ishlari o‘tkazilganiga qaramasdan, yil yakuniga qadar jami 995,8 ming tonna avtobenzin (2022-yil ko‘rsatkichiga nisbatan 100 foiz) ishlab chiqarilishi kutilmoqda.
“Gazeta.uz” Statistika agentligiga tayanib, yil boshidan buyon O‘zbekistonda benzin ishlab chiqarish 3 baravar — 139,6 ming tonnadan 46,2 ming tonnagacha qisqargani haqida yozgandi. Buning fonida neft va neft mahsulotlari importi keskin o‘sdi. Dizel ishlab chiqarish esa o‘sishda davom etmoqda.
Shuningdek, 2023-yilda O‘zbekistonga benzin importi bir necha barobar oshgani ham xabar qilingandi. Birinchi to‘rt oyda 335,2 mln litr keltirilgan bo‘lib, bu o‘tgan yilga nisbatan qariyb 2 barobar ko‘p. Importning umumiy qiymati 136,67 mln dollarni yoki litri uchun 0,4 sentni tashkil etdi. Importning aksar qismi Rossiya hisobiga to‘g‘ri keldi.

В мае 2023 года производство автобензина на предприятиях АО «Узбекнефтегаз» составило 23,2 тысячи тонн, что на 51,2 тысячи меньше по сравнению с маем прошлого года (-71,3%), сообщила пресс-служба компании.
Это обусловлено тем, что на Бухарском НПЗ с 10 мая по 10 июня проводилась модернизация и плановый ремонт.
Согласно действующим требованиям, на опасных производственных объектах должна проводиться экспертиза промышленной безопасности технологических устройств со сроком службы более 20 лет.
Кроме того, рекомендовано проводить текущий ремонт раз в год и капитальный ремонт раз в 5 лет на действующих технологических установках.
Для выполнения этих требований производственные ёмкости завода, работающие под давлением, полностью прошли экспертизу промышленной безопасности, а также проведена модернизация автоматической системы управления технологическими процессами, говорится в сообщении.
Сообщается, что последний раз капитальный ремонт на Бухарском НПЗ проводился в 2018 году.
«В период модернизации и ремонта завода со стороны АО „Узбекнефтегаз“ во всех регионах республики созданы достаточные запасы топлива и обеспечена бесперебойная поставка нефтепродуктов потребителям. Необходимо отметить, что в целях предотвращения перебоев в поставках нефтепродуктов потребителям республики и недопущения возникновения ажиотажного спроса на внутреннем рынке завод был запущен за 10 дней до намеченного срока, а мощности по производству автобензиновой продукции были увеличены до 140%», — указали в компании.
В январе-мае на предприятиях «Узбекнефтегаза» было переработано 659,6 тысячи тонн жидкого углеводородного сырья, что на 3% больше аналогичного периода 2022 года.
За пять месяцев произведено 410,5 тысячи тонн бензиновой продукции (из них за январь — 105,9 тысячи, февраль — 92,6 тысячи, март — 94,7 тысячи, апрель — 94,1 тысячи, май — 23,2 тысячи). План перевыполнен на 3%, или на 10,6 тысяч тонн.
На Бухарском НПЗ суточный объем производства бензина увеличился с 2500 до 3000 тонн, заявили в «Узбекнефтегазе».
Несмотря на капитальный ремонт, ожидается, что до конца года компания произведёт в общей сложности 995,8 тысяч тонн бензина (равно показателю 2022 года).
«Газета.uz» со ссылкой на Статагентство сообщала, что производство бензина в Узбекистане с начала года упало в 3 раза — с 139,6 тысячи до 46,2 тысячи тонн. На этом фоне резко вырос импорт нефти и нефтепродуктов.
Мы также писали, что в этом году объёмы импорта бензина в Узбекистан выросли в несколько раз. За первые четыре месяца поставлено 335,2 млн литров, что почти в 2 раза больше, чем за весь прошлый год. Общая стоимость импорта составила 136,67 млн долларов, или 0,4 доллара за литр. Почти весь объём пришёлся на Россию.