O‘zLiDePdan prezidentlikka nomzod Shavkat Mirziyoyev qashqadaryolik saylovchilar bilan uchrashuvi chog‘ida xorijda mehnat qilayotgan o‘zbekistonliklarni “haqiqiy qahramon” deb atadi. Bu haqda partiya matbuot xizmati xabar berdi.
Qayd etilishicha, 150 ming nafar yoshlar xorijiy oliygohlarda ta’lim olmoqda. Bundan tashqari, 2 million atrofidagi o‘zbekistonlik xorijda mehnat qilmoqda.
“Musofir yurtda, turli qiyinchilik va mashaqqatlarga chidab, halol mehnat qilib, non topish oson emas. Xorijda bunday sharoitda yashab kelayotgan odamlarimizni haqiqiy qahramon, desak, to‘g‘ri bo‘ladi. Chet ellarda tajriba va malaka orttirayotgan ana shunday vatandoshlarimizga rahmat aytishimiz kerak”, — dedi prezidentlikka nomzod.
U, shuningdek, uchrashuvda xorijdagi o‘zbekistonliklarni qo‘llab-quvvatlashga oid rejalarni ma’lum qildi.
Xorijiy davlatlarda hunarmand va kulollar ko‘rgazmalari o‘tkazilishi, Navro‘z va Mustaqillik bayramlari nishonlanishi ilk rejalar sifatida keltirib o‘tildi.
Ular uchun O‘zbekiston bo‘ylab, ayniqsa, Samarqand, Buxoro, Xiva va Shahrisabz shaharlariga maxsus sayohatlar hamda chegirmalar paketi ishlab chiqilishi, bu ishlarni samarali tashkil qilish uchun “Vatandoshlar” jamoat fondiga 300 milliard so‘m ajratilishi ham qayd etildi.
Prezidentlikka nomzodning so‘zlariga ko‘ra, ushbu jamoat fondining vakolatlari ham kengaytiriladi. Quyida nomzod bergan boshqa takliflar keltiriladi.
Tadbirkorlar uchun yengillik
O‘zbekistonda ishlash va tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanish istagidagi o‘zbekistonliklar uchun:
• kirish vizalari muddatini 1 yildan 3 yilga uzaytirish, davlat bojlarini 3 karra pasaytiriish (hozirda — 250 dollargacha);
• ishlash uchun litsenziya talabi bekor qilinishi, barcha huquqlardan foydalanish imkoniyati yaratilishi;
• doimiy yashash tartibi soddalashtirilishi;
• uy-joy va ko‘chmas mulk sotib olish, ta’lim, tibbiyot va boshqa davlat xizmatlaridan teng huquqlilik asosida foydalanish imkonini beradigan “Vatandosh guvohnomasi” joriy qilinishi saylovoldi dasturidan o‘rin olgan.
Moddiy va huquqiy yordam
Dasturda chet eldagi fuqarolarning huquq va manfaatlarini himoya qilish kafolatlarini kuchaytirish haqida ham so‘z borgan.
Xususan, og‘ir ahvolga tushib qolganlarning barchasiga xorijiy davlatning o‘zida moddiy yordam imkoniyatlarini kengaytirish, jumladan, ularga vaqtincha yashash, hujjatlarini tiklash, vatanga qaytish kabi xarajatlari to‘liq qoplab berish reja qilingan.
Xorijda vafot etgan o‘zbekistonliklarni o‘z yurtiga olib kelish davlat tomonidan ta’minlanishi, ularning qaramog‘ida bo‘lgan oila a’zolariga g‘amxo‘rlik qilinishi, farzandlarini o‘qitish va kasb-hunarga o‘rgatish bo‘yicha yordam ko‘rsatilishi qayd etilgan.
“Xorijda ishlayotgan odamlarimizning huquqlarini himoya qilish maqsadida ularga advokat jalb etish xarajatlarini qoplash va huquqiy yordam berish tizimi yo‘lga qo‘yiladi”, — dedi nomzod.
Shuningdek, AQSh, Kanada, Buyuk Britaniya, Yaponiya va Yevropa davlatlaridan yuqori maosh to‘lanadigan ish topib ketayotganlarga yo‘l chiptasi va “ishchi viza”ni olish xarajatlari to‘liq qoplab berilishi dasturdan o‘rin olgan. Unga ko‘ra,
• onlayn hujjat olish va boshqa davlat xizmatlarini ko‘rsatish imkoniyatlari yaratiladi, ularning narxlari ichki tariflarga tenglashtiriladi;
• doimiy konsullik hisobida turish badali bekor qilinadi, hisobda turish shartlari soddalashadi;
• sog‘lig‘i va hayotini sug‘urtalash ko‘lami kengaytiriladi. Bunda, “ijtimoiy reyestr” va “3 ta daftar”ga kirgan shaxslarga sug‘urta xarajatlari uchun subsidiya beriladi;
• Germaniya, Yaponiya, Birlashgan Arab Amirliklari va boshqa davlatlarda, shuningdek, Rossiyaning yirik shaharlarida bepul huquqiy, moddiy va ijtimoiy yordam ko‘rsatadigan markazlar ochiladi (hozirda Rossiyaning Moskva shahrida hamda Koreya, Qozog‘iston va Turkiyada tashkil etilgan);
• elchixonalar, Tashqi ishlar, Bandlik va Ichki ishlar vazirliklarida tunu-kun ishlaydigan Call-markazlar tashkil etiladi.
“Umuman, xorijdagi vatandoshlarimiz bilan ishlash, chet elga ishlashga va o‘qishga ketgan odamlarimizni ijtimoiy, huquqiy va moddiy qo‘llab-quvvatlash tadbirlariga kelgusi yillarda 200 million dollar yo‘naltiriladi”, — dedi nomzod.
Ma’lumot uchun, 2021-yilgi saylovda “Milliy tiklanish” partiyasidan prezidentlikka nomzod bo‘lgan Alisher Qodirov saylovoldi dasturi doirasida migrantlardan ham soliq undirish taklifini bildirgandi.
Fikri ijtimoiy tarmoqlarda muhokamalarga sabab bo‘lganidan so‘ng bunga izoh berarkan, “Biz yoqish uchun shirin gaplarni gapirmoqchi emasmiz” deya ta’kidlagan Qodirov.
2023-yilgi saylov oldidan esa Alisher Qodirov “Milliy tiklanish” partiyasi O‘zLiDePdan ko‘rsatilgan Shavkat Mirziyoyev nomzodini qo‘llab-quvvatlashini ma’lum qilgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, “bugungi murakkab davr birlashishni talab qilmoqda”.

Кандидат в президенты от партии УзЛиДеП и действующий глава государства Шавкат Мирзиёев на предвыборной встрече в Кашкадарьинской области в пятницу назвал узбекистацев, работающих за рубежом, «настоящими героями». Об этом сообщает пресс-служба партии.
Он сказал, что за границей сейчас работают около 2 миллионов соотечественников и обучаются 150 тысяч молодых людей.
«Нелегко зарабатывать в чужой стране, сталкиваясь с разными трудностями, честным трудом. Будет правильно, если мы назовём наших людей, работающих в таких условиях за рубежом, настоящими героями. Мы должны сказать спасибо соотечественникам, набирающимся опыта и навыков за границей», — отметил Шавкат Мирзиёев.
Он также обозначил планы по поддержке узбекистанцев, находящихся за рубежом. Среди них — проведение выставок ремесленников и гончаров, празднование Навруза и Дня независимости.
Планируется организация специальных поездок соотечественников по Узбекистану, в частности, в города Самарканд, Бухара, Хива и Шахрисабз, с разработкой льготных пакетов. Для этого общественному фонду «Ватандошлар» предлагается выделить 300 млрд сумов.
Полномочия этого фонда также будут расширены, отметил кандидат в президенты. Он перечислил и другие предложения по поддержке соотечественников.
Преференции
Для узбекистанцев, которые заинтересованы в работе и осуществлении предпринимательской деятельности на родине, предлагается
• увеличить срок въездной визы с 1 года до 3 лет, снизить госпошлину в 3 раза (сейчас — до 250 долларов);
• отменить требование лицензии на работу, создать возможности для пользования всеми правами;
• упрощение порядка постоянного проживания;
• внедрение «удостоверения соотечественника», дающего право на равных условиях приобретать недвижимость и пользоваться услугами образования, медицины и госуслугами.
Материальная и правовая помощь
В предвыборной программе кандидата говорится о расширении возможностей для получения материальной помощи всем узбекистанцам, оказавшимся в трудном положении за рубежом, в том числе покрытие расходов на временное проживание, восстановление документов и возвращение домой.
Семьям скончавшихся за рубежом граждан предлагается, помимо покрытия государством расходов на отправку тела в Узбекистан, оказывать поддержку, в том числе по обучению детей.
«Для защиты прав сограждан, работающих за рубежом, будет налажена система покрытия расходов на привлечение адвоката и оказания правовой помощи», — пообещал Шавкат Мирзиёев.
Для узбекистанцев, нашедших высокооплачиваемую работу в США, Канаде, Великобритании, Японии и странах Европы, предлагается полностью покрывать стоимость билета и рабочей визы.
Намечено отменить сбор за постановку на постоянный консульский учёт и упростить условия постановки на учёт.
Планируется расширить страхование здоровья и жизни, с выделением субсидий на покрытие страховых расходов гражданам, включённым в социальный реестр и «тетради» (железную, женскую и молодёжную).
В Германии, Японии, ОАЭ и других странах, в том числе в крупных городах России, предложено открыть центры правовой, материальной и социальной помощи (сейчас они есть в Москве (Россия), а также в Южной Корее, Казахстане и Турции).
Кроме того, в посольствах и министерствах иностранных дел, занятости и сокращения бедности, а также внутренних дел намечено открыть круглосуточно работающие call-центры.
«В целом, на мероприятия по работе с соотечественниками за рубежом, социальную, правовую и материальную поддержку гражданам, уехавших для работы и учёбы за границу, в следующих годах будет выделено 200 млн долларов», — заявил Шавкат Мирзиёев.