13 май куни бўлиб ўтган «Миллий тикланиш» демократик партияси марказий кенгашининг навбатдан ташқари пленумида партия ЎзЛиДеП билан биргаликда Шавкат Мирзиёев номзодини қўллаб-қувватлашини маълум қилди, деб хабар бермоқда ЎзА.
Блогер Нурбек «Миллий тикланиш» етакчиси Алишер Қодировнинг пленумдаги нутқи матнини эълон қилди.
«Партия ўтган парламент ва президентлик сайловларида олдига дастурий мақсад сифатида белгилаган 237 та мақсаддан 143 таси амалдаги президент Шавкат Мирзиёевнинг саьйи ҳаракатлари натижасида амалга ошган. Партиямизнинг барча фаоллари билан маслаҳатлашган ҳолда муддатидан илгари президентлик сайловларида ЎзЛиДеП билан биргаликда амалдаги президент Шавкат Миромонович Мирзиёев номзодини қўллаб-қувватлаш таклифини бермоқчиман», — дея таъкидлайди депутат.
Унинг сўзларига кўра, «бугунги мураккаб давр бирлашишни талаб қилмоқда». «Биз амалдаги президент атрофида мустаҳкам бирлашиб, она ватанимиз қудрати ва халқимиз фаровонлигини таьминлашнинг энг самарали йўлини топишимиз зарур», — дейди Алишер Қодиров.
Эслатиб ўтамиз, 12 май куни Либерал-демократик партия (ЎзЛиДеП) амалдаги давлат раҳбари Шавкат Мирзиёевни Ўзбекистон президентлигига номзод сифатида кўрсатганди.
Шундай қилиб, барча партиялар томонидан президентликка номзодларнинг номлари аниқланди. Экологик партиядан етакчиси Абдушукур Хамзаев, Халқ демократик партиясидан — Улуғбек Иноятов, «Адолат» социал-демократик партиясидан эса Робахон Маҳмудова номзоди илгари сурилди.
Ўзбекистонда президент сайловлари сўнгги бор 2021 йил 24 октябрда ўтказилган. Ўшанда ХДП номзоди Мақсуда Ворисова 6,6%, «Миллий тикланиш» номзоди Алишер Қодиров 5,5%, Экопартия номзоди Нарзулло Обломуродов 4,1% ва «Адолат» номзоди Баҳром Абдуҳалимов 3,4% овоз олганди.
ЎзЛиДеП номзоди, амалдаги давлат раҳбари Шавкат Мирзиёев 80,1% овоз билан ғалаба қозонган.
Маълумот ўрнида, 2022 йил май ойида ЎзЛиДеП ва «Миллий тикланиш» Конституцияни ислоҳ қилишни бошлаш таклифини билдирганди.

Демократическая партия Узбекистана «Миллий тикланиш» («Национальное возрождение») на пленуме 13 мая приняла решение не выдвигать своего кандидата в президенты и объявила о поддержке кандидата от партии УзЛиДеП — действующего главу государства Шавката Мирзиёева.
Как пишет УзА, участники пленума пришли к выводу, что необходимо поддержать кандидата в президенты Шавката Мирзиёева, «доказавшего свою преданность и патриотизм народу и Родине», и Либерально-демократическую партию Узбекистана.
Блогер Нурбек Алимов опубликовал текст выступления лидера «Миллий тикланиш» Алишера Кадирова, который был кандидатом в президенты на выборах главы государства 2021 года.
«143 из 237 целей, поставленных партией в рамках программы на прошедших парламентских и президентских выборах, были реализованы в результате действий президента Шавката Мирзиёева. Посоветовавшись со всем активом нашей партии, хочу предложить поддержать кандидатуру действующего президента Шавката Миромоновича Мирзиёева на досрочных выборах президента совместно с УзЛиДеП», — заявил лидер партии.
Он отметил, что «нынешние сложные времена требуют от нас объединения». «Нам необходимо крепко сплотиться вокруг действующего президента и найти наиболее эффективный способ обеспечить могущество нашей Родины и благополучие нашего народа», — сказал Алишер Кадиров.
12 мая Либерально-демократическая партия («УзЛиДеП») одобрила решение о выдвижении Шавката Мирзиёева кандидатом в президенты на досрочных выборах, запланированных на 9 июля.
Таким образом, имена кандидатов в президенты назвали все партии. Экологическая партия выдвигает своего лидера Абдушукура Хамзаева, Народно-демократическая партия — Улугбека Иноятова, Социал-демократическая партия «Адолат» — Робахон Махмудову.