Rossiya gazini O‘zbekistonga Qozog‘iston hududi orqali eksport qilish bo‘yicha Sankt-Peterburg Xalqaro iqtisodiy forumida shartnoma imzolandi va unga muvofiq gaz yetkazib berish 2023-yilning to‘rtinchi choragidan boshlanadi, deb xabar berdi Energetika vazirligi.
Vazirlikning qayd etishicha, tomonlar O‘zbekiston gaz uzatish tizimini Rossiya gazini qabul qilishga tayyorlash bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni ham imzolagan.
Hujjatlarga O‘zbekiston bosh vaziri o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayev ishtirokida energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov va “Gazprom” OAJ boshqaruvi raisi Aleksey Miller imzo chekkan.
Avvalroq Qozog‘iston energetika vaziri Almasadam Satkaliyev mamlakat infratuzilmasi 2024-yilgi kuz-qish mavsumida Rossiya gazini O‘zbekistonga tranzit qilish uchun tayyor bo‘lishini aytgandi.
16-may kuni Qozog‘iston hukumati yig‘ilishida Energetika vazirligi rahbari Rossiya gazini Qozog‘iston orqali O‘zbekistonga tranzit qilish imkoniyati bo‘yicha muzokaralar “yetarlicha konstruktiv tarzda” ketayotganini aytgan.
O‘zbekiston energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov Rossiya rus gazini yetkazib berishning tijoriy shartlarini faqat texnik masalalar hal etilgandan keyingina muhokama qila boshlashini ta’kidladi.
Aprel oyi oxirida vazir “Gazeta.uz”ga Rossiyadan O‘zbekistonga gazni “O‘rta Osiyo-Markaz” (CAC) gaz quvuri orqali yetkazib berish rejalashtirilganini ma’lum qilgan.
30-may kuni O‘zbekiston energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov Sankt-Peterburgda “Gazprom” boshqaruvi raisi Aleksey Miller bilan yana uchrashib, Rossiya gazini yetkazib berish masalasini muhokama qildi.

На Петербургском международном экономическом форуме 16 июня были подписаны соглашение о поставках российского газа в Узбекистан, а также «дорожная карта» по подготовке газотранспортной системы республики к приёмке и транспортировке российского трубопроводного газа. Об этом сообщило Министерство энергетики Узбекистана.
Документы подписали министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов и председатель правления «Газпрома» Алексей Миллер, участие в церемонии также принял заместитель премьер-министра страны Жамшид Ходжаев.
Поставка российского газа в Узбекистан через территорию Казахстана начнётся в четвёртом квартале 2023 года, добавили в Минэнерго.
В конце января 2023 года Минэнерго Узбекистана и российский «Газпром» подписали «дорожную карту» по сотрудничеству в газовой отрасли. До этого неделей ранее аналогичный документ «Газпром» подписал с Казахстаном. В ноябре Россия предлагала Узбекистану и Казахстану создать «тройственный газовый союз», при этом российская сторона заявляла, что это предложение не подразумевает поставку газа в обмен на политические условия, а речь идёт о координации коммерческих интересов.
В апреле Журабек Мирзамахмудов сообщил, что газ из России в Узбекистан планируется поставлять через магистральный газопровод «Средняя Азия — Центр» (САЦ).