Rossiya gazini O‘zbekistonga Qozog‘iston hududi orqali eksport qilish bo‘yicha Sankt-Peterburg Xalqaro iqtisodiy forumida shartnoma imzolandi va unga muvofiq gaz yetkazib berish 2023-yilning to‘rtinchi choragidan boshlanadi, deb xabar berdi Energetika vazirligi.
Vazirlikning qayd etishicha, tomonlar O‘zbekiston gaz uzatish tizimini Rossiya gazini qabul qilishga tayyorlash bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni ham imzolagan.
Hujjatlarga O‘zbekiston bosh vaziri o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayev ishtirokida energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov va “Gazprom” OAJ boshqaruvi raisi Aleksey Miller imzo chekkan.
Avvalroq Qozog‘iston energetika vaziri Almasadam Satkaliyev mamlakat infratuzilmasi 2024-yilgi kuz-qish mavsumida Rossiya gazini O‘zbekistonga tranzit qilish uchun tayyor bo‘lishini aytgandi.
16-may kuni Qozog‘iston hukumati yig‘ilishida Energetika vazirligi rahbari Rossiya gazini Qozog‘iston orqali O‘zbekistonga tranzit qilish imkoniyati bo‘yicha muzokaralar “yetarlicha konstruktiv tarzda” ketayotganini aytgan.
O‘zbekiston energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov Rossiya rus gazini yetkazib berishning tijoriy shartlarini faqat texnik masalalar hal etilgandan keyingina muhokama qila boshlashini ta’kidladi.
Aprel oyi oxirida vazir “Gazeta.uz”ga Rossiyadan O‘zbekistonga gazni “O‘rta Osiyo-Markaz” (CAC) gaz quvuri orqali yetkazib berish rejalashtirilganini ma’lum qilgan.
30-may kuni O‘zbekiston energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov Sankt-Peterburgda “Gazprom” boshqaruvi raisi Aleksey Miller bilan yana uchrashib, Rossiya gazini yetkazib berish masalasini muhokama qildi.

An agreement on Russian gas supplies to Uzbekistan was signed at the St. Petersburg International Economic Forum on June 16, along with a road map for preparing the country’s gas transportation system for acceptance and transportation of Russian pipeline gas, according to the Ministry of Energy of Uzbekistan.
The documents were signed by Minister of Enrgy of Uzbekistan Jurabek Mirzamakhmudov and Gazprom CEO Alexey Miller, with Deputy Prime Minister Jamshid Khojaev also in attendance.
The Energy Ministry stated that supply of Russian gas to Uzbekistan via Kazakhstan will begin in the fourth quarter of 2023. This follows the signing of a road map for cooperation in the gas sector between the Uzbek Energy Ministry and Russia’s Gazprom in January 2023, and a similar document signed by Gazprom with Kazakhstan a week earlier.
In November, Russia proposed to Uzbekistan and Kazakhstan the creation of a “trilateral gas union”, with the Russian side stating that the proposal did not imply gas supply in exchange for political terms, but rather coordination of commercial interests.
In April, Jurabek Mirzamakhmudov announced plans to supply gas from Russia to Uzbekistan through the Central Asia Centre (CAC) gas pipeline.