Россиядан Ўзбекистонга газ етказиб бериш учун «Ўрта Осиё-Марказ» (CAC) магистраль газ қувури кўриб чиқилмоқда. Бу ҳақда 27 апрель куни Тошкент инвестиция форуми чоғида энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов «Газета.uz»га маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, Ўзбекистондан Қозоғистон орқали Россияга ўтадиган «Бухоро-Урал» газ қувури эскиргани учун талабга жавоб бермайди.
Шу сабабли Туркманистондан Ўзбекистон ва Қозоғистон орқали Россияга ўтувчи CAC газ қувури кўриб чиқилмоқда. Ҳозирги вақтда томонлар газни тескари тартибда етказиб бериш учун компрессор станцияларини ўрнатиш ва таъмирлаш учун зарур бўлган харажатларни баҳоламоқда.
«Дастлаб харажатларни баҳолайлик. Харажатлар асосида нарх шаклланади. Шундан сўнг етказиб беришни муҳокама қиламиз», — деди вазир.
2022 йил ноябрь ойи охирида Россия Ўзбекистон ва Қозоғистонга «уч томонлама газ иттифоқи» тузишни таклиф қилгани маълум бўлган. Россия томони бу таклиф сиёсий шартлар эвазига газ етказиб беришни назарда тутмаслигини, гап тижорат манфаатларини мувофиқлаштириш ҳақида кетаётганини билдирган.
Энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов декабрь ойида Ўзбекистонда энергия ресурслари танқислиги ташқи омиллар билан эмас, балки ички истеъмол ва иқтисодиётнинг ўсиши билан боғлиқ эканини, мамлакат қўшнилардан газни «қандайдир альянс ёки иттифоқ» орқали эмас, балки тижорат шартномаси доирасида импорт қилиш бўйича музокаралар ўтказаётганини айтган.
Январь ойида Ўзбекистон ва Қозоғистон Энергетика вазирликлари Россиянинг «Газпром» компанияси билан газ соҳасида ҳамкорлик қилиш бўйича «йўл харитаси»ни имзолаган.
Март ойида «ТАСС» Россия энергетикани ривожлантириш маркази ҳисоботига таяниб, «Газпром» Хитойга Марказий Осиё орқали газ етказиб бериш ҳажмини йилига 20 миллиард куб метргача ошириши мумкинлиги ҳақида хабар берган.
«Шу йил охиригача „Газпром“ Ўзбекистон ва Қозоғистонга 10 миллиард куб метргача газ етказиб бериш бўйича келишиб олиши кутилмоқда, шундан 4−6 миллиард куб метри Хитой учун транзит газ бўлади. Бизнинг фикримизча, „Ўрта Осиё — Марказ“ газ қувури инфратузилмасини у орқали йилига 20−25 миллиард куб метр газ етказиб бериш учун янгилаш яна бир йилга чўзилиши мумкин», — дейилади экспертлар ҳисоботида.
Бундан ташқари, «Газпром» Ўзбекистон орқали Хитойга 10 миллиард куб метргача газ экспорт қилиши мумкин. Бу йўналишнинг афзаллиги Ўзбекистон газ транспорти тизими «Марказий Осиё-Хитой» газ қувурига уланганлигидадир, дейди таҳлилчилар.
Бу йўналишдаги экспортга асосий тўсиқ 1960 йилларда қурилган «Ўрта Осиё-Марказ» газ қувурининг ҳозирги ҳолати бўлиши мумкин, бу эса инфратузилмани модернизация қилиш учун қўшимча сармояларни талаб қилиши эҳтимоли бор.

Для потенциальных поставок газа из России в Узбекистан рассматривается магистральный газопровод «Средняя Азия — Центр» (САЦ). Об этом «Газете.uz» на полях Ташкентского инвестиционного форума 27 апреля сообщил министр энергетики Журабек Мирзамахмудов.
По его словам, газопровод «Бухара — Урал», идущий из Узбекистана через Казахстан в Россию, не подходит из-за своей изношенности.
По этой причине рассматривается газопровод САЦ, проходящий из Туркменистана через Узбекистан и Казахстан в Россию. В настоящее время стороны проводят оценку расходов, требуемых для установки и ремонта компрессорных станций, чтобы поставлять газ в реверсном (обратном) порядке.
«Сначала оценим расходы. Исходя из расходов, будет сформирована цена. А после этого будем обсуждать поставки», — сказал министр.
В конце ноября 2022 года стало известно, что Россия предложила Узбекистану и Казахстану создать «тройственный газовый союз». Российская сторона заявила, что предложение не подразумевает поставку газа в обмен на политические условия, а речь идёт о координации коммерческих интересов.
Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов в декабре, на фоне энергокризиса, начавшегося в Узбекистане с наступлением холодов, сообщил, что Узбекистан ведёт переговоры, чтобы импортировать газ у соседей — в рамках коммерческого контракта, а не через «какой-то альянс или союз».
В январе министерства энергетики Узбекистана и Казахстана подписали с российским «Газпромом» «дорожную карту» по сотрудничеству в газовой отрасли.
В марте ТАСС со ссылкой на отчёт Центра развития энергетики России сообщал, что «Газпром» может увеличить поставки газа в Китай транзитом через Центральную Азию до 20 млрд кубометров в год.
«Мы ожидаем, что до конца этого года „Газпрому“ удастся договориться о поставке до 10 млрд кубометров газа в Узбекистан и Казахстан, из которых 4−6 млрд кубометров будут представлять собой транзитный газ для Китая. По нашему мнению, обновление инфраструктуры газопровода „Средняя Азия — Центр“ для поставки по нему 20−25 млрд кубометров газа в год может занять ещё около года», — сказано в отчёте.
Кроме того, «Газпром» может экспортировать до 10 млрд кубометров газа через Узбекистан в Китай. Преимущество данного направления заключается в том, что газотранспортная система Узбекистана соединена с газопроводом «Центральная Азия — Китай», отмечали аналитики.
Главным препятствием для экспорта по этому направлению может стать текущее состояние газопровода «Средняя Азия — Центр», который был построен в 1960-х годах, что может потребовать дополнительных инвестиций для модернизации инфраструктуры.