Singapur prezidenti Halima Yaqub O‘zbekistonga davlat tashrifini yakunlab, 25-may kuni Uzbekistan Airways milliy aviakompaniyasining HY511 Toshkent-Seul reysi bilan Boeing 787 Dreamliner samolyotida mamlakatdan jo‘nab ketdi.
“Gazeta.uz” Halima Yaqub va uning turmush o‘rtog‘i Mohammed Abdullah Alhabshi 23-may kuni Uzbekistan Airways samolyotida Ostonadan Toshkentga uchgani haqida yozgandi.
Tashrifning asosiy tadbirlari, jumladan, prezident Shavkat Mirziyoyev bilan muzokaralar va ikki mamlakat biznes-forumi 24-may kuni Toshkentda bo‘lib o‘tdi.
25-may kuni Halima Yaqub “Afrosiyob” tezyurar poyezdida Samarqandga bordi va u yerdan kechki payt poytaxtga qaytdi.
Singapur prezidenti tashrif yakunlarini sarhisob qilar ekan, safar samarali o‘tganini ta’kidlab, O‘zbekiston Singapur tajribasini o‘rganishga xayrixoh bo‘lgani, shuningdek, Singapur kompaniyalarining O‘zbekistonga bo‘lgan qiziqishini ta’kidlab o‘tdi.
Vikipediya ma’lumotlariga ko‘ra, Singapur prezidenti, bosh vaziri va rasmiylari odatda Singapore Airlines milliy aviakompaniyasi yoki boshqa tashuvchilar tomonidan amalga oshiriladigan rejalashtirilgan yo‘lovchi reyslarida sayohat qiladi. Zarur hollarda Singapur hukumati mamlakat qurolli kuchlarining Airbus A330 MRTT va Fokker 50 samolyotlaridan foydalanishi mumkin.

Президент Сингапура Халима Якуб, завершив государственный визит в Узбекистан, 25 мая покинула страну регулярным рейсом авиакомпании Uzbekistan Airways HY511 «Ташкент — Сеул» на самолёте Boeing 787 Dreamliner.
«Газета.uz» писала, что Халима Якуб с супругом Мохаммедом Абдуллой Альхабши 23 мая также на самолёте Uzbekistan Airways прилетели в Ташкент из Астаны.
Основные мероприятия визита, в том числе переговоры с президентом Шавкатом Мирзиёевым и бизнес-форум двух стран, прошли 24 мая в Ташкенте.
25 мая Халима Якуб совершила поездку в Самарканд на высокоскоростном поезде Afrosiyob, откуда вечером вернулась в столицу.
Подводя итоги визита, президент Сингапура сообщила, что поездка была плодотворной, и отметила интерес Узбекистана к изучению опыта Сингапура, а также интерес сингапурских компаний к Узбекистану.
Согласно Википедии, президент, премьер-министр и официальные лица Сингапура обычно путешествуют регулярными пассажирскими рейсами, в основном осуществляемыми национальной авиакомпанией Singapore Airlines или другими перевозчиками в зависимости от направления. При необходимости правительство Сингапура может воспользоваться самолётами вооружённых сил страны Airbus A330 MRTT и Fokker 50.