Ijtimoiy tarmoqlarda Farg‘ona viloyatidagi hayvonot bog‘ida Qozog‘istondan olib kelingan Maksim laqabli jirafa nobud bo‘lgani haqida xabarlar tarqaldi. Ushbu ma’lumotni «Gazeta.uz»ga zoopark direktori Tursunali Mamajonov tasdiqladi.
Bog‘ direktori holatga izoh berar ekan, jirafaning o‘limiga anomal sovuq sabab bo‘lganini aytdi.
«Xonasi kichikligi uchun tashqariga — toza havoga, shamollatishga olib chiqib turardik. Oxirgi payt ko‘p yotadigan bo‘lib qolgandi. Anomal sovuq kunlarida tashqariga chiqarganimizda shamollab qolibdi, buni o‘lgandan keyin bildik. Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish boshqarmasi, Tabiat vazirligi viloyat boshqarmasi va boshqa tashkilotlardan mutaxassilarni chaqirtirib, jasadini tekshirtirdik, o‘shanda shamollagani ma’lum bo‘ldi. Go‘shtini esa hayvonlarga tarqatdik», — dedi Tursunali Mamajonov.
Uning so‘zlariga ko‘ra, anomal sovuqda boshqa mayda jonzotlar, xususan, qushlar ham nobud bo‘lgan, biroq boshqa yirik hayvonlarga zarar yetmagan.
Tursunali Mamajonov prezidentning Farg‘onaga tashrifi davomida hayvonot bog‘ini rekonstruksiya qilishga va uni yangi jonzotlar bilan boyitishga mablag‘ ajratilishi belgilanganini ta’kidladi.
Bundan 7 oycha avval Toshkent hayvonot bog‘idagi Alatau laqabli jirafa ham miya ishemiyasi sabab vafot etgandi. U O‘zbekiston poytaxtiga 2016 yilda uch yoshligida Olmaota hayvonot bog‘idan olib kelingandi.

В зоопарке в Ферганской области скончался жираф по кличке Максим, которого привезли из Казахстана в 2018 году. Информацию об этом, появившуюся в социальных сетях, «Газете.uz» подтвердил директор зоопарка Турсунали Мамажонов. По его словам, причиной смерти стали аномальные холода в январе.
«Помещение, где он находился, маленькое, поэтому мы выводили его на прогулку на свежий воздух. В последнее время он много лежал. Из-за того, что мы выводили его на улицу в холодные дни, он простудился. Мы это узнали после его смерти. Вызвали специалистов из управления ветеринарии и развития животноводства, Министерства природных ресурсов и других организаций. Осмотр тела показал, что он простудился. Мясо жирафа раздали животным», — сказал Турсунали Мамажонов.
Директор зоопарка добавил, что из-за аномальных холодов погибли некоторые мелкие существа, в частности, птицы, однако другие крупные животные не пострадали.
Турсунали Мамажонов сообщил, что в ходе визита президента Узбекистана в Фергану отмечалось о выделении средств на реконструкцию зоопарка и его пополнение новыми животными.
Напомним, в прошлом году от ишемии головного мозга умер жираф по кличке Алатау в Ташкентском зоопарке. Его привезли из Алматинского зоопарка в 2016 году, когда ему было три года.