Open Data Watch tashkilotining The Open Data Inventory (ODIN) ma’lumotlar ochiqligi bo‘yicha global reytingida O‘zbekiston 66 ball bilan dunyoda 40-o‘rinni egalladi. 2020 yilda mamlakat 63 ball bilan 44-o‘rinda edi.
Ochiq ma’lumotlar inventarizatsiyasi (ODIN) reytingi ochiq ma’lumotlar siyosatini ilgari surish, ulardan foydalanish imkoniyatini yaxshilash va milliy statistika idoralari va ma’lumotlardan foydalanuvchilar o‘rtasidagi muloqotni rag‘batlantirish uchun rasmiy statistikaning qamrovi va ochiqligini baholaydi. Unda mamlakatning statistik takliflari qanchalik to‘liqligini va ulardagi ma’lumotlar xalqaro ochiqlik standartiga mos kelishi o‘lchanadi.
Reyting 2020 va 2022 yillar natijalariga asoslangan.
2020−2022 yillar oralig‘ida O‘zbekiston umumiy ball ma’lumotlar qamrovi (data coverage) bo‘yicha 52 dan 56 ga va ma’lumotlarning ochiqligi (data openness) bo‘yicha 72 dan 74 ballga ko‘tarilgan.
Natijalarga qaraydigan bo‘lsak, O‘zbekiston ijtimoiy va iqtisodiy statistika bo‘yicha o‘z mavqeini yaxshilagan, lekin atrof-muhit ifloslanishi ko‘rsatkichi bo‘yicha natija yomonlashgan. Xususan, agar «ifloslanish» bo‘limida 2020 yilda mamlakatda 56 ball bo‘lgan bo‘lsa, bugun u 0 ball etib belgilanib turibdi. Shu bilan birga, Statistika agentligi o‘z saytida atmosferaga chiqayotgan ifloslantiruvchi moddalar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni e’lon qildi.
«Gazeta.uz»ning ifloslanish bo‘yicha ballar keskin pasaygani haqidagi so‘roviga javoban Statistika agentligi matbuot xizmati reytingning ayrim bo‘limlarini baholash bo‘yicha Open Data Watch bilan bog‘langanini ma’lum qildi. Tashkilot hisob-kitoblarga aniqlik kiritish va ularni yaxshilash bo‘yicha tavsiyalar berish uchun O‘zbekistonga ekspertlar guruhini yuborishini ma’lum qildi, deyiladi agentlik xabarida.
Reytingga ko‘ra, Markaziy Osiyo davlatlari orasida O‘zbekiston birinchi o‘rinni egallab turibdi. Jahon reytingida Qozog‘iston 48, Qirg‘iziston 89, Tojikiston 120 va Turkmaniston 192-o‘rinlarda bormoqda.
2022 yilgi reyting natijalariga ko‘ra Singapur birinchi o‘rinni egallagan bo‘lsa, ulardan keyin Daniya va Finlyandiya uchlikka yakun yasagan.

Узбекистан занял 40-е место в мире c 66 баллами во всемирном рейтинге открытости данных Open Data Inventory (ODIN) организации Open Data Watch. В 2020 году страна занимала 44-место с 63 баллами.
Рейтинг Open Data Inventory (ODIN) оценивает охват и открытость официальной статистики для выявления пробелов, продвижения политики открытых данных, улучшения доступа и поощрения диалога между национальными статистическими управлениями и пользователями данных. Он оценивает полноту статистических предложений страны и степень соответствия содержащейся в них информации международным стандартам открытости.
Рейтинг по итогам 2020 и 2022 годов.
В период с 2020 по 2022 годы общий балл Узбекистана увеличился с 52 до 56 по охвату данных и с 72 до 74 — по открытости данных.
Показатели по статистике окружающей среды в рейтинге не отображены (0 баллов). В 2020 году в разделе «загрязнение» у страны было 56 баллов.
В пресс-службе Агентства статистики (на его сайте публикуется информация о выбросах в атмосферу) «Газете.uz» сообщили, что обратились в Open Data Watch касательно оценки некоторых разделов рейтинга. Организация заявила, что направит группу экспертов в Узбекистан для разъяснения оценок и предоставит рекомендации для их улучшения, отметили в агентстве.
Среди стран Центральной Азии Узбекистан занял первое место. В мировом рейтинге Казахстан расположился на 48 месте, Кыргызстан — 89, Таджикистан — 120 и Туркменистан — 192.