O‘zbekiston o‘zining qonuniy majburiyatlarini bajarishi va mahkum Dauletmurat Tajimuratovning hibsxonadagi qiynoqlar bo‘yicha sud jarayonida bildirgan da’volarini tekshirishi kerak. Bu haqda Human Rights Watch xalqaro inson huquqlari tashkilotining bayonotida qayd etildi.
2022 yil 1−2 iyul kunlari Qoraqalpog‘istonda sodir bo‘lgan voqealar yuzasidan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi bo‘yicha asosiy ayblanuvchi Tajimuratov 2 dekabr kuni bo‘lib o‘tgan sud jarayonidagi so‘roq davomida Nukus shahridagi IIV binosida qiynoqqa solingani, jumladan uning ustida sakrashgani va tepishganini ta’kidlagandi. Muzokaralar davomida esa qo‘lini «go‘sht maydalagichdan o‘tkazishgani»ni (u buni barmoqlar orasiga kalit qo‘yilib, aylantiriladigan qiynoq usuli deya tushuntirgandi — tahr.) yana bir bor ta’kidladi. Suddan so‘ng uning ukasi Rinat Tajimuratov ham «go‘sht maydalagich» haqida, qolaversa, Dauletmurat Tajimuratov va boshqa hibsga olinganlar qiynoqqa solinganini ma’lum qildi.
«Qoraqalpog‘iston ishi bo‘yicha ayblov hukmlari siyosiy ahamiyatga ega bo‘lsa-da, halok bo‘lgan 21 kishi va og‘ir tan jarohati olgan ko‘plab odamlar uchun hech nima bermaydi», — dedi tashkilotning Markaziy Osiyo bo‘yicha katta tadqiqotchisi Mira Ritman.
«O‘zbekiston hukumati iyul oyidagi noroziliklarga javoban huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan qurol-yarog‘dan asossiz foydalanilgani uchun haligacha hech kimni javobgarlikka tortmadi», — deya ta’kidladi u.
Human Rights Watch tashkiloti avvalroq o‘z hisobotini e’lon qilgandi, unda O‘zbekiston xavfsizlik kuchlari 1 va 2 iyul kunlari namoyishchilarni tarqatish uchun asossiz ravishda kuch ishlatganini bildirib, Nukus voqealarida bo‘lgani kabi o‘lim va og‘ir jarohatlarning oldini olish maqsadida olomonni nazorat qilish uchun shovqin va tutun chiqaruvchi granatalar qo‘llanish tartibini zudlik bilan qayta ko‘rib chiqishga va ularni IIO xodimlari jihozlari qatoridan chetlashtirishga chaqirgan.
«Xavfsizlik kuchlari o‘q otish qurollari va ehtiyotsizlik bilan qo‘llanilganda, jiddiy jarohat yoki o‘limga olib kelishi mumkin bo‘lgan turli granatalardan noto‘g‘ri foydalangan», — deyiladi bayonotda.
«Namoyishlar O‘zbekiston Konstitutsiyasidan qoraqalpoqlarning mustaqillik uchun referendumda ovoz berish huquqini va mintaqaning suveren maqomini olib tashlaydigan o‘zgartirishlarga qarshi o‘tkazilgandi. Taklif etilgan tuzatishlar keyinroq qaytarib olindi. 31 yanvar kuni hukm qilingan sudlanuvchilarning hammasi, birgina sobiq ichki ishlar xodimidan tashqari, tinch fuqarolar edi», — deya ta’kidladi HRW.
«Namoyishlardan keyin boshdanoq 500 dan ortiq odam hibsga olingandi. Bir necha oy davomida Bosh prokuratura hibsda qolayotganlarning umumiy soni to‘g‘risida so‘nggi rasmiy ma’lumot bermadi», — deya eslatadi tashkilot.
Dekabr oyi o‘rtalarida Bosh prokuraturaning Qoraqalpog‘istondagi iyul voqealarini o‘rganish bo‘yicha tashkil etilgan Mustaqil parlament komissiyasining murojaatiga javoban taqdim etgan axborotida 1−2 iyul kunlari yuz bergan voqealar yuzasidan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi bo‘yicha jami 171 kishi ayblanuvchi tariqasida ishtirok etishga jalb qilingani haqida ma’lumot berilgan. Shuningdek, yana 39 kishiga daxldor ikkinchi jinoyat ishi bo‘yicha tergov yakunlanayotganini ma’lum qilgan.
Bundan tashqari, Bosh prokuratura huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan Nukus shahrida namoyishchilarga nisbatan qurol va maxsus vositalar qo‘llangani, shuningdek, ikki fuqaroning o‘limi holatlari bo‘yicha alohida jinoiy ishlar qo‘zg‘atilganini bildirgan. «Gazeta.uz» mazkur ishning borishi yuzasidan tashkilotga so‘rov yuborgan va javob kutilmoqda.
Prokuratura 43 yoshli advokat va jurnalist Tajimuratovni Qoraqalpog‘istonda «ommaviy tartibsizliklar» uyushtirganlikda va boshqa sudlanuvchilar, jumladan, jurnalist va Makan.uz sayti asoschisi 33 yoshli Lolagul Kallixanova bilan til biriktirib, hokimiyatni egallab olishga urinishda ayblagan.
Sudda Tajimuratovning 16 yilga qamalgani e’lon qilindi. Lolagul Kallixanova esa 3 yil muddatga shartli ravishda ozod qilindi. Sudya ularning ikkalasini ham «Tartibsizliklar uyushtirish, konstitutsiyaviy tuzumni ag‘darish maqsadida til biriktirish va jamoat xavfsizligiga tahdid soladigan materiallarni tarqatish»da aybdor deb topgandi. Sud hukmni e’lon qilar ekan, Jinoyat kodeksining 104-moddasi (Qasddan badanga og‘ir shikast yetkazish) bilan qo‘yilgan ayblov bo‘yicha barcha sudlanuvchilarni oqladi.
Tajimuratov, shuningdek, gazeta obunasi bilan bog‘liq «o‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish»da ham aybdor deb topilgan. U yetkazilgan zararni qoplash uchun 228,8 million so‘m (20,2 ming dollar) to‘lashi kerak.
«Tajimuratovga qo‘yilgan „konstitutsiyaviy tuzumni ag‘darishga urinish“ ayblovi 2016 yilda vafot etgan prezident Islom Karimov davrini eslatadi. O‘sha vaqtlarda huquq himoyachilari va boshqalar siyosiy motivatsiyalangan sud jarayonlari davomida uzoq muddatga qamoq jazosiga hukm qilinardi», — deya qayd etdi Human Rights Watch.
Dauletmurat Tajimuratov sudda barcha ayblovlarni rad etib, o‘zining aybsizligini ta’kidlagan. Lolagul Kallixanova va yana 20 nafar sudlanuvchi o‘z aybiga to‘liq yoki qisman iqror bo‘lib, qilgan ishidan pushaymonligini bildirgan. Ularga apellyatsiya berish uchun 20 kun vaqt berilgan.
Namoyishlarga aylanib ketib, oxiri qurbonlar bilan yakunlangan iyul voqealari arafasida Tajimuratov va Kallixanovalar konstitutsiyaga taklif qilinayotgan o‘zgartirishlarga bir necha bor qarshi chiqqan, Tajimuratov esa 5 iyul kuni tinch namoyish o‘tkazish rejasini e’lon qilgan, deya ta’kidladi tashkilot.
HRW Tajimuratov va Kallixanovaning chiqishlarini «xalqaro qonunchilikda asosli ravishda jinoiy javobgarlikka tortilishi mumkin bo‘lgan nutqlar» sifatida baholamasligini qayd etdi.
«Siyosiy fikr bildirish va tinch namoyishlarga chaqirish so‘z erkinligidan dalolatdir», — deyiladi tashkilot bayonotida.
«O‘zbekiston 2022 yil iyulida sodir bo‘lgan voqealarni varaqlab ko‘rmoqchi, ammo sudlanuvchilarga chiqarilgan hukm 21 kishi qanday halok bo‘lgani va nega og‘ir jarohatlar olgani haqidagi asosiy savollarga javob berolmaydi. Hukumat asossiz o‘ldirish holatlari va haddan tashqari kuch ishlatishda aybdor bo‘lgan mansabdor shaxslarni javobgarlikka tortish uchun vaqtni qo‘ldan boy bermasligi kerak», — deydi Mira Ritman.

Узбекистан должен выполнить свои юридические обязательства и расследовать заявления осуждённого Даулетмурата Тажимуратова во время суда о пытках в заключении. Об этом заявила международная правозащитная организация Human Rights Watch.
Основной фигурант уголовного дела о событиях в Каракалпакстане 1−2 июля 2022 года Тажимуратов в ходе допроса на судебном процессе 2 декабря заявил, что его пытали в здании МВД в Нукусе, в том числе прыгали на нём и пинали. Во время прений он повторил, что его руку «пропустили через мясорубку» (он пояснял, что так называется метод, когда между пальцами вставляется ключ и крутится — ред.), сообщив, что «несколько раз терял сознание». После суда его младший брат Ринат Тажимуратов также сообщил о «мясорубке» и о том, что на Даулетмурата Тажимуратова и других задержанных «прыгали и пинали ногами».
«Обвинительные приговоры по делу в Каракалпакстане делают политические заявления, но ничего не дают для 21 погибшего человека и многих других, получивших серьёзные травмы», — заявила старший исследователь организации по Центральной Азии Мира Ритман.
«Власти Узбекистана до сих пор не привлекли никого к ответственности за необоснованное применение правоохранительными органами оружия на поражение в ответ на июльские протесты», — сказала она.
HRW ранее публиковала собственное расследование, в котором говорилось, что сотрудники силовых ведомств «неоправданно применили огонь на поражение и другие чрезмерные ответные меры для разгона в основном мирных демонстрантов 1 и 2 июля».
«Силы безопасности неправомерно применили стрелковое оружие и различные типы светошумовых гранат — оружие, которое при неосторожном использовании может привести к тяжёлым травмам и смерти», — говорится в заявлении.
«Протесты были против предложенных конституционных поправок, которые убрали бы из Конституции Узбекистана право каракалпаков голосовать за независимость на референдуме и упоминание суверенного статуса региона. Предложенные поправки позже были отозваны. Все обвиняемые, которые были осуждены 31 января, были гражданскими лицами, за исключением одного бывшего сотрудника органов внутренних дел», — отметили в HRW.
«После протестов изначально было задержано более 500 человек. В течение нескольких месяцев Генеральная прокуратура не предоставляла актуальной официальной информации об общем количестве людей, все ещё находящихся под стражей», — напомнили в организации.
Лишь в декабре Генпрокуратура в ответ на запрос парламентской комиссии по расследованию нукусских событий сообщила о 171 обвиняемом по уголовному делу и нахождении под стражей ещё 39 человек, по которым будет отдельный судебный процесс. При этом, отметили в HRW, Генпрокуратура не представила дополнительных подробностей о предполагаемых правонарушениях задержанных лиц.
Генпрокуратура также заявила, что по фактам применения правоохранительными органами оружия и специальных средств в отношении демонстрантов в Нукусе, а также смерти двух граждан ведутся отдельные уголовные дела. «Газета.uz» направила запрос в ведомство касательно статуса этого дела и ожидает ответа.
Прокуратура обвинила 43-летнего адвоката и журналиста Даулетмурата Тажимуратова в «организации массовых беспорядков в Каракалпакстане и попытке захвата власти в сговоре с другими обвиняемыми, в том числе с журналисткой и основателем сайта Makan.uz 33-летней Лолагул Каллыхановой.
По итогам процесса суд приговорил Тажимуратова к 16 годам лишения свободы, а Каллыханову — к 8 годам лишения условно и освободил её в зале суда. Судья признал обоих виновными в «организации массовых беспорядков, заговоре с целью свержения конституционного строя и распространении материалов, содержащих угрозу общественной безопасности». Во время оглашения приговора суд снял со всех подсудимых обвинение по статье 104 Уголовного кодекса (умышленном причинении тяжких телесных повреждений).
Тажимуратов также был признан виновным в предполагаемом «хищении в крупных размерах и легализации доходов от преступной деятельности», связанной с подпиской на его газету. Он должен выплатить 228,8 млн сумов (20,2 тысячи долларов) для возмещения ущерба.
«Обвинение Тажимуратова в „попытке свержения конституционного строя“ возвращает нас к эпохе президента Ислама Каримова, скончавшегося в 2016 году, когда правозащитники и другие лица приговаривались к длительным срокам лишения свободы в ходе политически мотивированных судебных процессов», — отмечает Human Rights Watch.
Даулетмурат Тажимуратов в суде отрицал все обвинения и настаивал на своей невиновности. Лолагул Каллыханова и ещё 20 подсудимых полностью или частично признали вину и выразили раскаяние. У осуждённых есть 20 дней, чтобы подать апелляцию.
В преддверии июльских событий, вылившихся в демонстрации и приведших к жертвам, Тажимуратов и Каллыханова неоднократно выступали против предложенных конституционных поправок, а Тажимуратов заявлял о планах провести мирную акцию протеста 5 июля, отметили в организации.
HRW не считает, что выступления Тажимуратова и Каллыхановой «представляли собой высказывания, которые можно было бы правомерно квалифицировать как уголовно наказуемые согласно международному праву о правах человека».
«Выражение политического мнения и призывы к мирным протестам являются свободой слова», — подчеркнули в правозащитной организации.
«Узбекистан хочет перевернуть страницу о том, что случилось в июле 2022 года, но приговоры участникам протестов не дают ответа на главный вопрос: как был убит 21 человек и так много людей получили серьёзные ранения», — заявила Мира Ритман.