7 sentabr kuni Ukraina tashqi ishlar vaziri Dmitriy Kuleba Markaziy Osiyo jurnalistlari bilan videoaloqa orqali matbuot anjumani o‘tkazdi. Uchrashuvda O‘zbekistondan «Gazeta.uz», Kun.uz, Repost.uz va Yep.uz nashrlari vakillari ishtirok etdi.
Suhbat avvalida Dmitriy Kuleba Ukraina doimo Markaziy Osiyo davlatlari bilan do‘stona munosabatlarni rivojlantirishga qat’iy qaror qilganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, tashqi ishlar vaziri etib tayinlanganidan so‘ng Markaziy Osiyo mamlakatlari bo‘ylab safar uyushtirishni rejalashtira boshlagan.
«Bundan oldin men faqat shaxsiy maqomda Qozog‘istonda bo‘lganman. Menda Qozog‘iston haqida iliq taassurotlar bor. Doimo O‘zbekiston, Qirg‘iziston, Tojikistonga tashrif buyurishni, madaniyatingizdan, oshxonangizdan bahramand bo‘lishni, gastrolingiz bilan munosabatlarga yangi ijobiy dinamika berishga harakat qilishni orzu qilardim. Keyin urush boshlandi», — dedi u.
«Urushdan keyin biz aloqalarni avvalgi darajasiga qaytaramiz, odamlar o‘rtasidagi aloqa, talabalar almashinuvi, infratuzilma loyihalari va savdo-sotiqni tiklay olamiz, deb chin dildan umid qilaman. Ya’ni, normal davlatlar tinchlik davrida bir-biriga yordam berish va o‘zaro hurmat hamda milliy manfaatlar tamoyillari asosida birgalikda rivojlanish uchun qiladigan barcha ishni amalga oshira olamiz», — deya ta’kidladi Dmitriy Kuleba.
Quyida vazirning onlayn uchrashuvidan to‘g‘ridan-to‘g‘ri iqtiboslar keltirilgan.
Urush haqida
Ukrainaga hujum qilib, Rossiya og‘ir jinoyatga qo‘l urdi. O‘ylaymanki, bu urushda rus qurollaridan halok bo‘lgan 382 nafar bolaning o‘ldirilishini hech narsa oqlay olmaydi, degan fikrga qo‘shilasiz. 24 fevraldan beri qanchadan-qancha bolalarimizdan ayrilib qoldik. Bunda hali ham Rossiya o‘z hududiga olib kelgan 1000 nafar ukrainalik yangi tug‘ilgan chaqaloqlar hisobga olinmagan, [u yerda] ular rus oilalari orasida majburiy ravishda taqsimlanadi.
Ukraina huquq-tartibot idoralari allaqachon bosqin paytida rus qo‘shinlari tomonidan sodir etilgan jinoyatlarning 32 mingdan ortiq holatini qayd etgan. Va bu raqamlar, afsuski, o‘sishda davom etmoqda.
Yashirmayman, hozir Ukraina uchun juda qiyin. Ammo, asosiysi shundaki, biz birinchi va eng dahshatli zarbaga dosh berdik, bu zarbadan barcha hisob-kitoblarga shu jumladan sheriklarimizning ham, Ukraina yengilishi kerak edi. Ammo Ukraina chidadi, [Rossiya prezidenti Vladimir] Putin muvaffaqiyatsizlikka uchradi va sizni ishontirib aytamanki, u qanchalik xayol qilmasin, Ukraina endi hech qachon parchalanib ketmaydi.
Nega? Chunki butun ukrain xalqi rus bosqinchilariga qarshi kurash uchun ko‘tarildi. Tarixda hech kim xalqqa qarshi urushda g‘alaba qozonmagan. Ukrainaliklar rus tanklaridan qochish o‘rniga harbiy xizmat ko‘rsatuvchi komissiyalarda saf tortdilar. Keng ko‘lamli urush boshlanganidan buyon armiyamiz besh barobardan ko‘proqqa o‘sdi.
Biz allaqachon mamlakat shimolidan bosqinchilarni quvib chiqarishga muvaffaq bo‘ldik, ularni o‘z yurtimizdan boshqa yo‘nalishlarda, birinchi navbatda janub va sharqda quvib chiqarishda davom etmoqdamiz. Hech kim bu oson bo‘ladi demaydi. Har bir qadam katta qiyinchilik bilan bosiladi, lekin biz bu yo‘ldan o‘tamiz.
Muzokaralar va tinchlik haqida bir necha so‘z. Shuni ta’kidlashni istardimki, Ukraina hech qachon urushni xohlamagan. Biz Rossiya televideniyesida nima desa ham, hech kimga hujum qilishni rejalashtirmaganmiz. Nega biz kimgadir hujum qilamiz? Bizga hech qachon begona yer yoki chet el resurslari kerak emas. Bizda hamma narsa bor. Va biz hech qachon, yana hech qachon o‘z yerlarimizni bosqinchilarga bermaymiz va Rossiya armiyasi Ukraina tuprog‘iga olib kelgan qotilliklar, zo‘rlashlar, talon-torojlar, qiynoqlar va boshqa dahshatli jinoyatlarni hech qachon kechirmaymiz.
Men sizni rus manbalaridan olingan ma’lumotlarga tanqidiy munosabatda bo‘lishga chaqiraman. Bugungi kunda Rossiya jinoyatlarda javobgarlikdan xalos bo‘lish uchun o‘z operatsiyalarini yashirishda tashviqotdan foydalanmoqda. Ammo bugun Kremlning tajovuzkor siyosatiga ko‘z yumgan yoki bunga qandaydir asos topa olgan, aslida Rossiyani o‘z uyiga taklif qilgan bo‘ladi. Ishonchim komilki, barcha sinovlarga qaramay, Ukraina bardosh beradi va g‘alaba qozonadi.
Markaziy Osiyo davlatlarining Ukrainadagi harbiy amaliyotlarga munosabati haqida
Nega prezident Putin Markaziy Osiyoda qo‘l berib ko‘rishishda davom etmoqda? Chunki, shubhasiz, sizning rahbarlaringiz, hukumatingiz Rossiya do‘st emas, tahdid ekanligini va u bilan imkon qadar ehtiyotkor bo‘lishingiz kerakligini tushunadi.
U yoki bu davlatga Rossiya bilan munosabatlarni qanday yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ko‘rsatmalar berishga ma’naviy haqqim yo‘q. Ammo men mutlaqo xotirjamlik bilan, to‘liq ma’naviy haq bilan aytishim mumkinki, milliy manfaatlaringizni himoya qilish uchun birinchi navbatda Rossiyadan qo‘rqishni bir chetga surib qo‘yishingiz kerak. Biz bu yo‘ldan o‘tdik. Bu juda og‘riqli. Lekin buni hammamiz tushunishimiz kerak.
Umid qilamanki, siz ham buni tushunasiz, Rossiyada davlatingizni yo‘q qilish uchun birinchi imkoniyat paydo bo‘lishi bilanoq, u biznikini yo‘q qilishga uringanidek, bundan foydalanadi. Ular sizni sun’iy shakllangan deya hisoblaydi. Putin Ukraina haqida nima desa, ertaga Qozog‘iston haqida ham gapira boshlashi mumkin — o‘zingiz bilasiz, Rossiya Qozog‘istonda, O‘zbekistonda, Qirg‘izistonda, Tojikistonda qanday jarayonlarni olg‘a surmoqchi ekanini. Moskva hali o‘tib bo‘lmaydigan o‘rmon bo‘lgan vaqtlarida paydo bo‘lgan sizning ming yillik madaniyatga ega, ilm-fan va falsafa markazlari gullab-yashnagan, xalqingiz ular uchun muhim emas. Shunday ekan, Rossiya sizni zaiflashtirmasin va Rossiya sizdan foydalanishiga yo‘l qo‘ymang.
Sanksiyalar haqida
Biz Rossiya Federatsiyasining boshqa davlatlar, jumladan, Markaziy Osiyo davlatlari orqali sanksiyalarni chetlab o‘tish mexanizmlarini o‘rnatishga bo‘lgan barcha urinishlarini yaxshi bilamiz. Va biz Rossiya sizdan foydalanmasligi uchun sizlarning hukumatingiz bilan ham mustaqil, ham sheriklar bilan ishlayapmiz, shunda hech qanday holatda siz bu hiyla-nayrangga tushib qolmaysiz.
Chunki Rossiyaga o‘z jinoyatlari uchun joriy qilingan sanksiyalar bosimi mexanizmi yanada kuchayadi. Hozir esa biz nafaqat yangi sanksiyalarni qo‘llashga, balki sanksiyalarni chetlab o‘tish ustidan nazoratni kuchaytirishga ham alohida e’tibor qaratmoqdamiz. Qarang: hatto nufuzli Xitoy kompaniyalari ham Rossiya bilan ishlamayapti, chunki ular sanksiyalar ostida qolishlari va ko‘proq yo‘qotishlari mumkinligini tushunishadi.
Bu borada siz juda ehtiyot bo‘lishingiz va Rossiyaga sanksiyalarni chetlab o‘tishiga yordam berish qanday foyda keltirishidan qat’i nazar, bunday harakatlarga javoban ko‘riladigan choralardan ko‘rilgan yo‘qotishlar ancha yuqori bo‘lishini tushunishingiz kerak. Men hozir sizlardan hech qaysi davlat Rossiyaga sanksiyalarni chetlab o‘tishida yordam beryapti, demayapman… Faqat sizdan foydalanishlariga yo‘l qo‘ymang.

Министр иностранных дел Украины Дмитрий Кулеба 7 сентября провёл по видеосвязи пресс-конференцию с журналистами из Центральной Азии. От Узбекистана во встрече приняли участие представители изданий «Газета.uz», Kun.uz, Repost.uz и Yep.uz.
В начале беседы Дмитрий Кулеба подчеркнул, что Украина всегда была настроена на развитие дружественных отношений с государствами Центральной Азии. Он рассказал, что после его назначения министром иностранных дел начал планировать турне по странам Центральной Азии.
«Я был до этого только в Казахстане и в личном качестве. У меня остались самые тёплые впечатления о Казахстане. Всегда мечтал побывать в Узбекистане, Кыргызстане, Таджикистане и насладиться вашей культурой, вашей кухней, попробовать своим турне придать новую позитивную динамику отношениям. Потом началась война», — сказал он.
«Искренне надеюсь, что после войны мы сможем всё это реализовать, вернуть контакты на былой уровень, восстановить общение между людьми, студенческие обмены, инфраструктурные проекты и торговлю. То есть, всё то, что делают нормальные страны в мирное время, чтобы помогать друг другу и развиваться вместе на основе принципов взаимного уважения и национальных интересов», — заявил Дмитрий Кулеба.
Далее приводим прямые цитаты министра с онлайн-встречи.
О войне
Напав на Украину, Россия совершила тяжелейшее преступление. Думаю, вы согласитесь, что ничем нельзя оправдать убийство 382 детей, которые погибли от российского оружия в этой войне. Именно столько детей мы потеряли с 24 февраля. Это ещё не считая 1000 украинских новорождённых, которых Россия вывезла на свою территорию, [где их] принудительно раздают по российским семьям.
Украинские правоохранители зарегистрировали уже более 32 тысячи дел о преступлениях российских войск российских солдат в ходе агрессии. И эти цифры, к моему величайшему сожалению, продолжают расти.
Я не буду скрывать, сейчас Украине очень тяжело. Но главное, что мы выстояли под первым и самым страшным ударом, под ударом, от которого, по всем расчётам, в том числе и наших партнёров, Украина должна была погибнуть. Но Украина устояла, [президенту России Владимиру] Путину не удалось и, уверяю вас, теперь никогда не удастся сокрушить Украину, какими бы фантазиями он себя ни тешил.
Почему? Потому что на войну с российскими захватчиками поднялся весь украинский народ. А войну против народа ещё никто в истории никогда не выигрывал. Вместо того, чтобы разбежаться от российских танков, украинцы стали в очередь в военкоматы. Наша армия выросла более чем в пять раз с начала полномасштабной войны.
Нам уже удалось выгнать оккупантов с севера страны, мы продолжаем выгонять с нашей земли на других направлениях, прежде всего на юге и на востоке. Никто не говорит, что будет легко. Каждый шаг даётся с огромным трудом, но мы пройдем этот путь.
Пару слов про переговоры и мир. Хочу особо подчеркнуть, что Украина никогда не хотела войны. Мы никогда не планировали ни на кого нападать, что бы там ни рассказывали на российском телевидении. Для чего нам нападать на кого-то? Нам никогда не была нужна ни чужая земля, ни чужие ресурсы. У нас все есть, что нам нужно. И мы никогда, еще раз повторюсь, никогда не отдадим свои земли захватчикам и никогда не простим убийства, изнасилования, мародерство, пытки и другие страшные преступления, которые российская армия принесла на украинскую землю.
Я призываю вас критически относиться к информации из российских источников. Сегодня Россия использует пропаганду, чтобы спрятать свои операции с целью снять с себя ответственность за преступления. Но тот, кто закрывает глаза на агрессивную политику Кремля сегодня или находит ей какое-то оправдание, тот, по сути, приглашает Россию к себе домой. Я убежден, что, несмотря на все испытания, Украина выстоит и победит.
Об отношении стран Центральной Азии к военным действиям в Украине
Почему президент Путин остается рукопожатен в Центральной Азии? Потому что, очевидно, ваши лидеры, ваше правительство понимают, что Россия — это угроза, никакой не друг, и что нужно с ней себя вести максимально осторожно.
Я не имею никакого морального права давать указания о том, как нужно строить отношения с Россией той или иной стране. Но я могу абсолютно спокойно, с полным моральным правом сказать, что первое, что нужно сделать, чтобы защитить свой национальный интерес, — это отбросить страх перед Россией. Мы прошли этот путь. Это очень больно. Но мы все это должны понимать.
Надеюсь, что вы это тоже понимаете, что как только в России появится первая возможность уничтожить ваше государство, так, как она попыталась уничтожить наше, она этим воспользуется. Они точно так же считают, что вы искусственное образование. Всё, что Путин говорит об Украине, завтра он может начать говорить о Казахстане — вы знаете, какие процессы в Казахстане пытается Россия раскрутить, — в Узбекистане, в Кыргызстане, в Таджикистане. Ваши нации с тысячелетней культурой, где процветали центры науки, философии, когда Москва ещё была непроходимым лесом, — всё это для них не имеет значения. Поэтому не дайте России ослабить себя и не дайте России себя использовать.
О санкциях
Мы прекрасно осведомлены о всех попытках Российской Федерации наладить механизмы обхода санкций через страны, в том числе страны Центральной Азии. И мы работаем с вашими правительствами и самостоятельно, и с партнёрами, чтобы ни в коем случае вы не поддались на эту уловку, чтобы вас банально Россия не использовала.
Потому что тот механизм санкционного давления на Россию за её преступления, который развёрнут, будет только усиливаться. И особый акцент мы сейчас делаем не только на применении новых санкций, но и на ужесточение контроля за обходом санкций. Посмотрите: даже солидные китайские компании не имеют дела с Россией, потому что они понимают, что можно попасть под санкции, потерять намного больше.
В этой сфере нужно быть очень осторожными и понимать, что какой бы ни была, ни выглядела выгода потенциальная от помощи России в обходе санкций, утраты от мер, которые будут предприняты в ответ на такие действия, будут намного выше. Я сейчас не утверждаю, что какая-либо из ваших стран уже помогает России обходить санкции… Просто не надо позволять себя использовать.