Rossiya o‘tgan yili afg‘on harbiylari O‘zbekiston va Tojikistonga qochishda foydalangan 100 ga yaqin samolyot va vertolyotlarning Ukraina hududiga o‘tib qolishini xohlamaydi. Bu haqda RF prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Zamir Kabulov «RIA Novosti» bilan suhbatda ma’lum qildi.
«Afg‘onistonlik qo‘mondon va harbiy xizmatchilar qochib ketgan paytda O‘zbekiston va Tojikiston hududida qoldirilgan harbiy vertolyot va samolyotlar Ukrainaga o‘tib qolmasligi biz uchun muhim: ularning 60 ga yaqini Tojikistonda, 40−50 tachasi O‘zbekiston hududida», — deya ta’kidladi Kabulov.
O‘tgan yilning avgust oyida «Gazeta.uz» Bosh prokuratura xabariga asosan Kobul ishg‘ol etilgan kunlari «Tolibon» tomonidan ichida jami 585 nafar qurollangan harbiy xizmatchilar bo‘lgan 22 ta harbiy samolyot hamda 24 ta harbiy vertolyot (Embraer EMB 314 Super Tucano, UH-60 Black Hawk, MD-530, PC-12 va Mi-17) O‘zbekiston chegarasini kesib o‘tganligi haqida yozgandi. Keyinchalik esa Bosh prokuratura ushbu xabarni «oxirigacha tekshirilmagan» deya atadi.
AQSh va uning ittifoqchilari Afg‘onistondagi 20 yillik harbiy hamkorlik doirasida afg‘on hukumatini ko‘p sonli samolyot va vertolyotlar bilan ta’minladi. 2021 yil avgust oyida O‘zbekiston va Tojikiston hududida o‘tib qolgan harbiy samolyotlarning aniq soni rasman e’lon qilinmadi.
sentabr va noyabr oylarida havo kemalarining uchuvchilari BAAga, keyin esa AQShga olib ketilgandi. Harbiy aviatexnikalarning keyingi holati bo‘yicha ma’lumotlar oshkor etilmagandi.
Yanvar oyining boshida Afg‘onistondagi muvaqqat hukumatning mudofaa vaziri v.b. Mavlaviy Muhammad Yoqub Mujohid O‘zbekiston va Tojikistondan aviatexnikani qaytarishni talab qildi. «Tojikiston yoki O‘zbekistonda turgan samolyotlarimiz qaytarilishi kerak. Biz ushbu samolyotlarning xorijda qolishiga yoki ushbu davlatlar tomonidan ishlatilishiga ruxsat bermaymiz», — degandi u.
O‘sha vaqtning o‘zida AQSh Pentagonining rasmiy vakili Jon Kirbi O‘zbekiston va Tojikistondagi Afg‘onistonning harbiy samolyotlarini joylashtirish masalasi hamon ko‘rib chiqilayotganligi, biroq u «samolyot va vertolyotlar „Tolibon“ foydalanishi uchun Afg‘onistonga qaytarilmasligiga» ishonch bildirgandi.
Aprel oyida O‘zbekiston prezidentining Afg‘onistan bo‘yicha maxsus vakili Ismatilla Ergashev «Amerika Ovozi»ga bergan intervyusida O‘zbekiston o‘tgan yil avgustida mamlakatga uchib kelgan harbiy samolyot va vertolyotlarni Afg‘onistonga qaytarishni rejalashtirmayapti, chunki ular AQSh mulki hisoblanadi va bu masala rasmiy Vashington tomonidan hal qilinishi kerak, deya ma’lum qilgandi.

Россия не хотела бы, чтобы на Украину попали около 100 самолетов и вертолетов, на которых афганские военные в прошлом году сбежали в Узбекистан и Таджикистан, заявил в интервью РИА Новости специальный представитель президента России по Афганистану Замир Кабулов.
«Для нас важно, чтобы на Украину не попали те вертолеты и самолеты, которые оказались на территории Узбекистана и Таджикистана, когда афганские военачальники и военнослужащие бежали и перегнали несколько десятков вертолетов и самолетов: в Таджикистан около 60 и около 40−50 в Узбекистан», — сказал Кабулов.
«Газета.uz» со ссылкой на Генеральную прокуратуру в августе прошлого года сообщала, что в дни захвата Кабула «Талибаном» воздушное пространство Узбекистана незаконно пересекли 22 военных самолёта и 24 вертолёта (Embraer EMB 314 Super Tucano, UH-60 Black Hawk, MD-530, PC-12 и Ми-17), в которых находились 585 вооружённых военнослужащих Афганистана. Позже в Генпрокуратуре назвали эту информацию «не проверенной до конца».
США и их союзники в рамках их 20-летней военной кампании в Афганистане предоставили афганскому правительству большое количество самолётов и вертолётов. Точное количество военной авиатехники, которая оказалось на территории Узбекистана и Таджикистана в августе 2021-го, официально не заявлялось.
В сентябре и ноябре пилоты авиабортов были перевезены а ОАЭ, а затем в США. О судьбе военной авиатехники не говорилось.
В январе этого года и. о. министра обороны временного правительства Афганистана Мавлави Мохаммад Якуб Муджахид потребовал от Узбекистана и Таджикистана вернуть авиатехнику. «Наши самолёты, находящиеся в Таджикистане или Узбекистане, должны быть возвращены. Мы не позволим, чтобы эти самолёты оставались за границей или использовались этими странами», — сказал он.
Тогда же представитель Пентагона США Джон Кирби заявил, что вопрос размещения военной авиатехники Афганистана, остающейся в Узбекистане и Таджикистане, всё ещё решается, но, по его мнению, она «не будет отправлена в Афганистан для использования „Талибаном“».
В апреле спецпредставитель президента Узбекистана по Афганистану Исматулла Иргашев в интервью «Голосу Америки» сообщил, что Узбекистан не планирует возвращать Афганистану военные самолёты и вертолёты, поскольку это собственность США и этот вопрос должны решать Соединённые Штаты. При этом американская сторона до сих пор не приняла окончательного решения о том, что будет с этой авиатехникой.