Samarqand shahridagi Qorasuv massivida ko‘p qavatli uy-joylarning loyihachisi Univer Pro Stile va pudratchisi Agromir Buildings kompaniyalari mansabdor shaxslari javobgarlikka tortiladi. Bu haqda O‘zbekiston Qurilish vazirligi xabar berdi.
9 iyun kuni 15 qavatli uyning 81-xonadonda yashovchi bir yarim yoshli qizaloq 10-qavatdagi balkondan pastga tushib ketib, olgan tan jarohatlari oqibatida vafot etgandi. 2019 yildan beri uylar qurilayotgan bu massivda 12, 14, 15, 16 va 25 qavatli uylar mavjud.
Qorasuv massividagi ko‘p qavatli uylar Foto: Abdullo Yodgorov / «Gazeta.uz».
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2019 va 2021 yillarda ushbu massivga tashrif buyurgandi. O‘tgan yili aprel oyida prezident matbuot xizmati Agromir Buildings ikki yil ichida 3588 xonadonga mo‘ljallangan balandligi 12, 14 va 15 qavatli 47 ta uy-joy qurganini, yana yettita 16 qavatli va ikkita 25 qavatli uy-joy qurish rejalashtirilgani haqida xabar bergandi. O‘shanda uylar «Turkiyaning zamonaviy texnologiyasi asosida» qurilayotgani qayd etilgandi.
Qurilish vaziri Botir Zokirov so‘nggi yillarda O‘zbekistonda ilgari imkoni bo‘lmagan ko‘p qavatli uylar qurish muvaffaqiyatli o‘zlashtirilganini ta’kidlagandi.
Qurilishdagi qoidabuzarliklar
Qurilish vazirligi habarida qayd etilishicha, 13 iyun kuni sodir bo‘lgan fojiali voqeadan so‘ng qurilish sohasi nazorati bo‘yicha hududiy inspeksiya vakillari voqea joyiga borgan. Ular uyning balkonlarini o‘rganib chiqib, panjaraning bir qismi loyiha hujjatlarida ko‘rsatilgan 150 mm o‘rniga 165 dan 170 mm gacha ko‘tarib qurilgani aniqlangan. Kun.uz`ning yozishicha, aynan shu oraliqdan qizaloq tushib ketgan.
Vazirlik ma’lum qilishicha, qurilish ishlari sifati mas’ul inspeksiya tomonidan muntazam o‘rganilib, loyiha-smeta hujjatlariga muvofiq qurilish-montaj ishlari olib borilgan. Qurilish uchun 2019 yil 23 aprel, 21 noyabr, hamda 20 dekabrda, shuningdek, 2020 yil 21 yanvar va 7 dekabr sanalarida yozma ko‘rsatmalar berilgan.
Agromir Buildings 2019 yil 30 martda hududiy qurilish inspeksiyasidan ro‘yxatdan o‘tgan. Loyiha-smeta hujjatlari Samarqand shahar Bosh qurilish boshqarmasi arxitektura-shaharsozlik kengashining 2019 yil 14 fevraldagi xulosasi olingach Univer Pro Stile tomonidan ishlab chiqilgan.
O‘sha yilning 28 mart kuni «Shaharsozlik hujjatlari ekspertizasi» davlat unitar korxonasi Samarqand viloyati filialining ishchi loyihasi bo‘yicha yig‘ma ekspert xulosasi olindi, deyiladi xabarda.
May oyida Qurilish vazirligi massivdagi 25 qavatli ikkita uy qurilishi deyarli qurib bitkazilganiga qaramay, Agromir Buildings ularni qurilish sohasini nazorat qilish hududiy inspeksiyasida ro‘yxatdan o‘tkazmagani va bu borada ijobiy ekspert xulosasi olinmagani haqida xabar bergandi. Mas’ul shaxslar ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 99-moddasi 7-qismi (obyektlarni davlat ekspertizasining loyiha-smeta hujjatlariga, shu jumladan ish hujjatlariga doir ijobiy xulosasisiz, shuningdek qurilish sohasida nazorat qilish va yo‘l-qurilish ishlari sifatini nazorat qilish inspeksiyalarining ruxsatnomasisiz qurish — jismoniy shaxslarga BHMning 25 baravaridan 30 baravarigacha, mansabdor shaxslarga esa — BHMning 50 baravaridan 70 baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi) bilan javobgarlikka tortildi.
Qurilish vazirligi ushbu kompaniya yana 22 ta shunday uy qurishni rejalashtirayotganini, o‘sha paytda ham ruxsat olmaganini ta’kidlagandi
Baland uylarning nimasi yomon?
«Gazeta.uz» ko‘p qavatli turar-joy binolar odamlar farovonligi va ruhiy salomatligiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi bo‘yicha o‘tkazilgan tadqiqotlar haqida yozgandi. Bunday binolar qo‘rquv, norozilik tuyg‘ularining o‘sishiga olib keladi, stressga chidamligiga salbiy ta’sir qiladi. Shuningdek, bunday uy-joylar xulq-atvordagi muammolarga, yomon ijtimoiy munosabatlarga, o‘z joniga qasd qilishga va bolalarning rivojlanishga — salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Ko‘p qavatli binolar mavjud infratuzilmaga og‘irlik olib keladi, transport muammolarini kuchaytiradi va shaharning me’moriy qiyofasini buzishi mumkin.
Past qavatli binolarda yoki hovli uylarda yashovchi odamlar ko‘p qavatli binolarda yashovchi odamlarga qaraganda qo‘shnilariga ikki baravar ko‘proq yordam berishadi. Qo‘shnilar va jamiyatga tegishlilik va aloqadorlik hissi inson salomatligi va baxtining muhim elementlari hisoblanadi. Ishonch darajasi yuqori bo‘lgan shaharlarda baxt va YAIMning o‘sishi ham ancha yuqori.
Kun.uz reportajida voqea sodir bo‘lgan joy aholisi uzoq vaqtdan beri xavfsiz bo‘lmagan balkonlar haqida xavotirlarini bildirib kelgan. Ba’zi oilalar o‘z panjaralarini qayta o‘rnatmoqchi bo‘lishganda, boshqaruv kompaniyasi binolarning umumiy ko‘rinishini buzmaslik uchun ularga ruxsat bermagan. Aytilishicha, aholiga balkonlarida kiyimlarini quritish ham taqiqlangan.
Nashrlarning aholiga tayanib yozishicha, taxminan bir yil avval bir ayol baland qavatdan qulab tushib, vafot etgan. 80-uyda yashovchi bola uchinchi qavatdan qulab tushib, tirik qolgan. Kvartirani ijaraga olgan bu oila ko‘chib ketgan.

Должностные лица проектной организации Univer Pro Stile и подрядчика строительства высотных жилых домов на массиве Карасу в Самарканде — компании Agromir Buildings — будут привлечены к ответственности. Об этом сообщило Министерство строительства Узбекистана.
9 июня полуторагодовалая девочка выпала с балкона 10-го этажа дома №81 и скончалась от полученных травм. На массиве, застраиваемом с 2019 года, имеются дома высотой 12, 14, 15, 16 и 25 этажей.
Дома на массиве Карасу. Фото: Абдулло Ёдгоров / «Газета.uz».
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев посещал массив в 2019 и 2021 году. В апреле прошлого года пресс-служба президента сообщала, что компания Agromir Buildings за два года построила 47 домов высотой 12, 14 и 15 этажей на 3588 квартир, намечалось построить ещё семь 16-этажных и два 25-этажных дома. Отмечалось, что дома строятся «на основе современной турецкой технологии».
Министр строительства Батыр Закиров отмечал, что за последние годы в Узбекистане успешно освоено строительство высотных зданий, которое ранее было невозможно.
Нарушения при строительстве
В сообщении Минстроя отмечается, что после трагического инцидента 13 июня представители территориальной инспекции по контролю в сфере строительства изучили балконы дома и выяснили, что расстояние между поверхностью балкона и нижней частью ограждения составляет от 165 до 170 мм вместо указанных в проектных документах 150 мм. Именно через этот проём, как сообщает Kun.uz, выпала девочка.
Минстрой сообщает, что стройинспекция в ходе строительства регулярно изучала качество и полноту строительно-монтажных работ согласно проектно-сметным документам и давала письменные указания 23 апреля 2019 года, 21 ноября 2019 года, 20 декабря 2019 года, 21 января 2020 года и 7 декабря 2020 года.
Agromir Buildings была зарегистрирована в областной стройинспекции 30 марта 2019 года. Проектно-сметные документы были разработаны Univer Pro Stile после получения заключения Архитектурно-градостроительного совета Главного управления строительства города Самарканда от 14 февраля 2019 года.
28 марта того же года было получено сводное экспертное заключение по рабочему проекту самаркандского областного филиала государственного унитарного предприятия «Шахарсозлик хужжатлари экспертизаси», говорится в сообщении.
В мае Минстрой сообщал, что несмотря на то, что два 25-этажных дома на массиве почти достроены, Agromir Building не зарегистрировала их в территориальной инспекции по контролю в сфере строительства и не получила положительного экспертного заключения на проектные документы. Ответственные лица были привлечены к ответственности согласно части 7 статьи 99 Кодекса об административной ответственности (строительство объектов без положительного заключения государственной экспертизы на проектно-сметную документацию, в том числе на рабочую документацию, а также без разрешения инспекций по контролю в сфере строительства и по контролю за качеством дорожно-строительных работ — влечёт наложение штрафа на граждан от 25 до 30, а на должностных лиц — от 50 до 70 базовых расчётных величин).
Тогда же Минстрой отмечал, что данная компания планирует построить ещё 22 таких дома, на которые на тот момент также не было получено разрешение.
Что не так с высотками
«Газета.uz» писала об исследованиях, согласно которым многоэтажные жилые дома негативно влияют на благосостояние и психическое здоровье людей. Такие здания способствуют росту чувства страха, неудовлетворенности, влияют на устойчивость к стрессам, могут вызывать проблемы с поведением, плохие социальные отношения, самоубийства, а у детей — негативно влиять на развитие.
Высотки также приводят к обременению существующей инфраструктуры, обострению транспортных проблем и могут наносить ущерб архитектурному облику города.
Люди, которые живут в малоэтажных зданиях или в семейных домах, в два раза охотнее помогают соседям, чем люди, проживающие в высотных зданиях. Чувство принадлежности и связи с другими людьми, соседями и обществом являются важными элементами здоровья и счастья человека. Города с высоким уровнем доверия имеют гораздо более высокий уровень счастья и рост ВВП.
В репортаже Kun.uz говорится, что жители давно выражают обеспокоенность небезопасными балконами. Некоторые жители пытались установить своё ограждение, но управляющая компания не разрешила им это сделать, чтобы не портился общий вид зданий. Жителям якобы также не разрешается сушить белье на балконах.
Издание со ссылкой на жителей пишет, что около года назад на массиве с высокого этажа выпала женщина, которая скончалась. В 80-м доме с третьего этажа упал ребёнок. Он выжил, семья, арендовавшая квартиру, съехала.