Ma’lumotda aytilishicha, Yunusobod tumanida voyaga yetmagan qizga nisbatan nomunosib xatti-harakatlar sodir etgan shaxs — 1974 yilda tug‘ilgan Yu.B. ekani ma’lum bo‘lgan va u ushlangan.
Yu.B.ga Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi Kodeksning 183-moddasi (mayda bezorilik) va 194-moddasi 1-qismi (ichki ishlar organlari xodimining qonuniy talablarini bajarmaslik) bilan ayblov qo‘yilgan.
Jinoyat ishlari bo‘yicha tuman sudining qaroriga asosan ushbu shaxsga nisbatan 10 sutka ma’muriy qamoq hamda jarima jazosi tayinlangan.
17 may kuni Nemolchi.uz loyihasi jabrlangan qizning hikoyasini e’lon qildi. U hujumning vaqti, joyi, gumonlanuvchining kiygan kiyimlari va hatto uning taxminan yoshini batafsil bayon qildi.
Qiz do‘kondan uyiga qaytayotganida erkak uning ortidan kelayotganini payqagan. Uy hovlisiga kirganida, erkak uning ortidan ergashgan.
«Men uni ko‘rganimni bildirish uchun, orqaga o‘girildim. U qo‘shnilarning tanishlari bo‘lsa kerak deb o‘ylayotgandim, lekin keyingi harakatlaridan bunday emasligini angladim. Men tezda zinadan ko‘tarila boshladim, to‘satdan bu odam orqamdan menga hujum qildi va mening chanog‘imga teginishni boshladi», — deydi jabrlanuvchi.
Qiz baqirib, erkakni urishni boshlaydi, shu bilan uni qo‘rqitib yuboradi. Erkak qochib ketadi, qo‘shnilar buni ko‘rishadi va holat kameralar tasviriga tushadi.
O‘sha kuni qiz profilaktika inspektori oldiga boradi, u esa o‘z joyida bo‘lmaydi. «19-sanada u paydo bo‘ldi. Men unga nima bo‘lganini aytib berdim, lekin u [inspektor] erkak qo‘lga tushgandan keyin ariza yozishim kerakligini aytdi, bu meni hayratga soldi», — deydi qiz.
21 may kuni qiz Yunusobod tumani IIBga ariza yozgan, biroq u yerda ham ariza qabul qilinmay, profilaktika inspektorining oldiga qaytarib yuborilgan.
«Oyim bilan uning (profilaktika inspektori — tahr.) oldiga borganimizda, nihoyat, besh kundan keyin ariza yozdik. Biz kamerani tekshirib ko‘rdingizmi deb so‘raganimizda, u „yo‘q“ deb javob berdi, men organlarimiz qanchalik „g‘ayrat bilan“ ishlashidan hayratga tushdim», — deya qo‘shimcha qildi u.

Сотрудники правоохранительных органов задержали мужчину, который 17 мая напал на девушку в подъезде её же дома в Юнусабадском районе Ташкента. Об этом сообщила пресс-служба ГУВД Ташкента.
В ходе следствия выяснилось, что это гражданин Ю.Б. 1974 года рождения. Ему предъявлены обвинения в соответствии со статьями 183 (мелкое хулиганство) и 194 Кодекса об административной ответственности Узбекистана (невыполнение законных требований сотрудника органов внутренних дел).
Согласно решению районного суда, мужчина получил 10 суток административного ареста и штраф.
17 мая проект Nemolchi.uz опубликовал историю пострадавшей девушки. Она подробно указала время, место нападения, одежду, в которой был подозреваемый и даже его приблизительный возраст.
Девушка возвращалась домой из магазина и заметила, что мужчина следует за ней. Когда она вошла в подъезд, он зашёл за ней.
«Я повернулась, дав понять, что я вижу его. У меня были мысли, что это знакомые соседей, но по дальнейшим действиям я поняла, что это не так. Я начала быстро подниматься по лестнице, как вдруг этот мужик напал на меня сзади, начал трогать мой пах», — рассказала пострадавшая.
Девушка начала кричать и бить мужчину, тем самым спугнув его. Он убежал, это видели соседи и зафиксировали камеры.
В тот же день девушка пошла к участковому, которого не было на месте. «19-го числа он появился. Я изложила то, что со мной произошло, но он сказал писать заявление тогда, когда его поймают, что поставило меня в недоумение», — сообщила девушка.
21 мая она написала заявление в ОВД Юнусабадского района, однако там заявление не приняли и отправили обратно к участковому.
«Когда мы с моей мамой встретились с ним (участковым — ред.), мы наконец-то, спустя пять дней, написали заявление. Когда мы спросили о том, проверили ли они камеры, он ответил отрицательно, что повергло меня в шок от того, как „старательно“ работают наши органы», — добавила она.