Iyul oyi oxirida Toshkentda Afg‘oniston bo‘yicha yuqori darajadagi xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tadi. Bu haqda 13 may kuni Dushanbeda bo‘lib o‘tgan MDH Tashqi ishlar vazirlari kengashi yig‘ilishida O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Vladimir Norov ma’lum qildi.
Vladimir Norov «doimiy geosiyosiy notinchlik, xalqaro munosabatlarning tubdan o‘zgarishi, beqarorlik va noaniqlik omillarining kuchayib borishi, mahalliy darajadagi qurolli to‘qnashuv o‘choqlarining keskinlashishi, terroristik kuchlarning faolligi va ekologik muammolarning vayronkor oqibatlari ortib borayotgani»ni qayd etdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu inqirozli vaziyatlar butun Hamdo‘stlik hududiga jiddiy ta’sir ko‘rsatib, mintaqadagi tinchlik va xavfsizlik, siyosiy barqarorlik, ijtimoiy-iqtisodiy taraqqqiyot uchun yangi tahdidlarni keltirib chiqarmoqda.
Norov MDH doirasidagi hamkorlikning qator ustuvor ahamiyatga ega yo‘nalishlarini sanab o‘tdi.
Xususan, uning so‘zlariga ko‘ra, erkin savdo zonasi to‘g‘risidagi Shartnomaning salohiyatidan foydalanish, yaqin fursatlarda xizmatlarning erkin savdo-sotig‘i to‘g‘risida bitimni imzolashga erishish, tovar va xizmatlar harakatlanishi yo‘lida qolayotgan to‘siqlarni bartaraf etish, o‘zaro savdo-sotiqni raqamlashtirish, transport-tranzit kommunikatsiyalarini takomillashtirish, o‘zaro investitsiyalarni hamda korxona va mintaqalar o‘rtasidagi kooperatsiya aloqalarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha faoliyatni davom ettirish lozim.
U hamkorlarni joriy yilda Toshkent shahrida Sanoat kooperatsiyasi va MDH Mintaqalararo hamkorlik forumlarining o‘tkazilishini qo‘llab-quvvatlashga chaqirdi.
Vladimir Norov, shuningdek, MDH hududida, birinchi o‘rinda «Shimol-Janub» yo‘nalishidagi mintaqalararo va transkontinental transport yo‘laklari tizimini, shu jumladan «Termiz — Mozori-Sharif — Qobul — Peshavor» yo‘nalishidagi temir yo‘lini diversifikatsiya qilish bo‘yicha sa’y-harakatlarni birlashtirish muhimligini aytdi.
«Afg‘onistonga to‘xtalganda, afsuski, xalqaro hamjamiyatning ushbu mamlakatdagi vaziyatga e’tibori susayganiga guvoh bo‘lmoqdamiz. Ayni paytda u yerdagi vaziyat og‘ir iqtisodiy inqiroz va qiyin gumanitar vaziyat keskinligicha qolib, mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikka tahdidlar saqlanib qolmoqda», — dedi u.
Uning fikricha, xalqaro hamjamiyat ushbu mamlakatning bugungi kuni va kelajagi uchun javobgarlikni o‘z zimmasiga olishi hamda Afg‘onistonning og‘ir ijtimoiy muammolarini hal qilishda yordamni davom ettirishga qaratilgan aniq choralarni ko‘rishi kerak.
TIV rahbarining ma’lum qilishicha, Ramazon hayiti arafasida O‘zbekistondan Afg‘onistonga 58 vagondan iborat, 4 ming tonnadan ortiq oziq-ovqat, dori-darmon va kiyim-kechak yuklangan yana bir gumanitar yordam poyezdi jo‘natildi.
«Joriy yil iyul oyi oxirida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan Afg‘oniston bo‘yicha oliy darajadagi xalqaro konferensiya ushbu masalalarni dolzarblashtirish va har tomonlama muhokama qilish uchun qulay imkoniyat yaratadi. Afg‘on muammosini hal etish borasidagi sa’y-harakatlarimizni birlashtirish maqsadida sizlarni ushbu muhim tadbirda ishtirok etishga taklif etamiz» — dedi u.
Vladimir Norov, shuningdek, joriy yil MDH Ijodiy va ilmiy ziyolilarining navbatdagi forumi O‘zbekistonda o‘tkazilishini alohida ta’kidladi. U bu yil MDH Parlamentlararo assambleyasi tashkil etilganining 30 yilligi nishonlanishi haqida aytib, ushbu sanani nishonlash doirasida O‘zbekiston prezidenti tomonidan Parlamentlararo assambleyaning, shu jumladan uning yoshlar qanoti — Yoshlar Parlamentlararo assambleyasining navbatdagi yig‘ilishini joriy yil kuz faslida Toshkent shahrida o‘tkazilishi taklif etilganini ma’lum qildi.
TIV rahbari Samarqanddagi «Ipak yo‘li» turizm xalqaro universitetiga turizm sohasidagi MDH bazaviy tashkiloti maqomini berish qarorini qo‘llab-quvvatlaganliklari uchun hamkor-davlatlarga minnatdorlik bildirdi.
«Hamdo‘stlik mamlakatlari yoshlariga O‘zbekistonning Buyuk Ipak yo‘lidagi dunyoga mashhur — Samarqand, Buxoro va Xiva shaharlarida turizm sohasida amaliy mashg‘ulotlar olib borishlari hamda yashash va ta’lim olishlari uchun qulay shart-sharoitlar yaratilgan ushbu zamonaviy oliygohda bilim olishni va malaka orttirishni taklif qilamiz», — dedi u.

Международная конференция высокого уровня по Афганистану состоится в конце июля в Ташкенте. Об этом сообщил исполняющий обязанности министра иностранных дел Узбекистана Владимир Норов 13 мая на заседании Совета министров иностранных дел СНГ в Душанбе.
Владимир Норов отметил «перманентную геополитическую турбулентность, кардинально меняющиеся международные отношения, усиление факторов нестабильности и неопределенности, эскалацию очагов локальных вооруженных конфликтов, рост террористической активности и разрушительных последствий экологических проблем».
По его словам, последствия этих кризисных явлений оказывают серьёзное воздействие на все пространство СНГ и создают новые вызовы миру и безопасности, политической стабильности, социально-экономическому развитию региона.
И. о. главы МИДа перечислил ряд приоритетных направлений сотрудничества в рамках СНГ.
В частности, по его словам, необходимо продолжить работу по использованию потенциала Договора о зоне свободной торговли, скорейшему выходу на подписание соглашения о свободной торговле услугами, устранению остающихся барьеров на пути движения товаров и услуг, цифровизации взаимной торговли, совершенствованию транспортно-транзитных коммуникаций, поддержке взаимных инвестиций и кооперационных связей между предприятиями и регионами.
Он призывал партнеров поддержать проведение в текущем году в Ташкенте Форумов по промышленной кооперации и Межрегиональному сотрудничеству СНГ.
Владимир Норов также считает важным объединить усилия по дальнейшей диверсификации системы межрегиональных и трансконтинентальных транспортных коридоров на пространстве СНГ, прежде всего, в направлении «Север-Юг», в частности и железной дороги по маршруту «Термез — Мазари-Шариф — Кабул — Пешавар».
«Что касается Афганистана, к сожалению, мы наблюдаем снижение внимания международного сообщества к ситуации в этой стране. Между тем, обстановка там остается сложной, из-за острого экономического кризиса и тяжелой гуманитарной ситуации, сохраняются вызовы региональной безопасности и стабильности», — заявил он.
По его мнению, международное сообщество должно нести ответственность за настоящее и будущее этой страны и принять конкретные меры, направленные на продолжение содействия в решении наиболее острых социальных проблем Афганистана.
Глава МИД сообщил, что в преддверии празднования праздника Рамадан Узбекистан направил в Афганистан очередной поезд гуманитарной помощи, состоящая из 58 вагонов с продовольствием, лекарствами и одеждой в объёме более 4000 тонн.
«Хорошую возможность актуализировать и всесторонне обсудить эти вопросы предоставит Международная конференция высокого уровня по Афганистану, которая состоится в конце июля текущего года в Ташкенте. Приглашаем принять участие в этом важном мероприятии с тем, чтобы консолидировать наши усилия по решению афганской проблемы», — заявил он.
Владимир Норов также анонсировал проведение в этом году в Узбекистане в очном формате очередного Форума творческой и научной интеллигенции СНГ, а также возможное проведение очередное заседание Межпарламентской Ассамблеи, в том числе её молодежного крыла — Молодежной Межпарламентской Ассамблеи, осенью в Ташкенте.
Глава МИДа выразил признательность странам-партнерам за поддержку предлагаемого решения о придании Международному университету туризма «Шелковый путь» в Самарканде статуса базовой организации СНГ в области туризма.
«Приглашаем молодежь из стран Содружества обучаться в данном современном вузе, где созданы самые благоприятные условия для учебы и проживания, а также прохождения практики в сфере туризма в всемирно известных городах Узбекистана на Великом Шелковом пути — Самарканде, Бухаре и Хиве», — сказал он.
По его мнению, международное сообщество должно нести ответственность за настоящее и будущее этой страны
___
А разве не народ Афганистана должен нести ответственность за свою страну? Каждый народ заслуживает того правителя, которого заслуживает.
@Антон Павлович, во многом именно международное сообщество виновата в нынешнем состоянии Афганистана. Кто наварил кашу, тот его и расхлебывает.